Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MÖHUK-Miras-Veraset

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2011, 12:13   #1
Mare Nostrum

Varsayılan MÖHUK-Miras-Veraset

Müvekkilin annesi(Kosova'lı) Kosova'da vefat ediyor, 3 taşınmaz kalıyor mirasçılara (taşınmazlar Kosova'da). 4 mirasçıdan 3 ü Kosova vatandaşı ve Kosova'da ikamet ediyor, benim müvekkilim olan 4. mirasçı ise Kosova doğumlu Türk vatandaşı ve Türkiye'de ikamet ediyor. Veraset ilamı alıp, taşınmazların intikalini yaptırmak talep ediliyor.

Ben bu davaların Kosova'da açılması gerektiğini düşünüyorum ama başka bir meslektaş Türkiye'de dava açılabileceğini söylemiş müvekkile.

Değerli görüşlerinize ihtiyacım var:

1- Dava nerde açılmalı?
2- Kosova'yla Türkiye arasında özel bir anlaşma var mı(yargıyla ilgili)?
Old 05-10-2011, 13:39   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Millerlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkındaki Kanun (MÖHUK) :
Madde 20 - (1) Miras ölenin milli hukukuna tabidir. Türkiye'de bulunan taşınmazlar hakkında Türk hukuku uygulanır.

(2) Mirasın açılması sebeplerine, iktisabına ve taksimine ilişkin hükümler terekenin bulunduğu ülke hukukuna tabidir.

(3) Türkiye'de bulunan mirasçısız tereke Devlete kalır.

(4) Ölüme bağlı tasarrufun şekline 7 nci madde hükmü uygulanır. Ölenin milli hukukuna uygun şekilde yapılan ölüme bağlı tasarruflar da geçerlidir.

(5) Ölüme bağlı tasarruf ehliyeti, tasarrufta bulunanın, tasarrufun yapıldığı andaki milli hukukuna tabidir.

Kosova ile ilgili özel bir anlaşma olup olmadığını Adalet Bakanlığı'ndan talep edebilirsiniz.
Old 05-10-2011, 13:39   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Aynı Kanun :
Madde 21 - (1) Taşınırlar ve taşınmazlar üzerindeki mülkiyet hakkı ve diğer ayni haklar, işlem anında malların bulunduğu ülke hukukuna tabidir.

(2) Taşınmakta olan mallar üzerindeki ayni haklara varma yeri hukuku uygulanır.

(3) Yer değişikliği halinde henüz kazanılmamış ayni haklar malın son bulunduğu ülke hukukuna tabidir.

(4) Taşınmazlar üzerindeki ayni haklara ilişkin hukuki işlemlere şekil yönünden bu malların bulundukları ülke hukuku uygulanır.
Old 05-10-2011, 14:19   #4
Mare Nostrum

İlginiz için teşekkürler Suna Hanım, ben de vermiş olduğunuz maddeleri inceleyerek davanın Kosova'da açılması gerektiğini belirtmiştim müvekkile ama başka bir meslektaşımız Türkiye'de açılabilir yorumunda bulunca atladığım birşey olabilir diye bu konuyu açtım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,13003802 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.