Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bulgar vatandaşı ile ticaret yapan Türk vatandaşı davasını nerede ve nasıl açar?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2011, 10:45   #1
seda_c

Varsayılan Bulgar vatandaşı ile ticaret yapan Türk vatandaşı davasını nerede ve nasıl açar?

Sayın meslektaşlarım, Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği ile yaptığım telefon konuşmalarında Türkçe ya da İngilizce bilen hiç kimsenin olmaması nedeniyle bilgi alamadığım bir konuda danışmak istiyorum.
Türk vatandaşı olan ve Türkiye'de ikamet eden müvekkil, Bulgaristan vatandaşı olan ve Bulgaristan'da ikamet eden bir kişi ile ticaret yapıyor. Ancak ne yazık ki aralarında yazılı herhangi bir anlaşma yok. Müvekklimiz karşı tarafın hesabına havale yapıyor, o da gümrükten malı veriyor. Aralarındaki ticari ilişki tamamen güvene dayalı. Sonuç olarak gelinen noktada ise taraflar arasındaki şifahi anlaşma sekteye uğruyor ve karşı taraf edimini yerine getirmiyor.

Öğrenmek istediğim, bu durumda atılması gereken ilk adım nedir? Davanın Bulgaristan hukukuna tabi olacağı ve Bulgaristan'da görülmesi gerektiği açık. Ancak bunun usulünün ne olacağını öğrenemedim bir türlü. Türkiye'den konsolosluğa başvuru yoluyla mı ya da bizzat Bulgaristan'a giderek mi açılması gerek bilemiyorum. Merak ettiğim diğer husus ise, bir ihtarname keşide ederek göndermek istersek bunun hangi yolla yapılacağı.

Mesleki bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız müteşekkir olurum, saygılarımla.
Old 23-03-2011, 11:07   #2
Admin

Sorunuzun yanıtlanabilmesi için Türk Hukukunu değil, Bulgar hukukunu bilmek gerekiyor doğrusunu isterseniz. Benim önerebileceğim, Bulgaristan'ın Türkiye konsolosluğu ve büyükelçiliği ile görüşmek yerine, Türkiye'nin Bulgaristan konsolosluğu ve büyükelçiliği ile görüşmek olabilir. Neticede bir bulgar vatandaşına açılacak dava konusunda onların daha sağlıklı bilgi vermesi olası. Aynı şekilde müvekkiliniz bağlı olduğu Ticaret odasıyla da istişare edebilir, mutlakaki onların da geçmiş tecrübeleri olmuştur ve önerecekleri olabilir. Ayrıca her halükarda bir Bulgar Avukatından profesyonel yardım alınması da ciddi olarak düşünülmeli, bu konuda Türk konsolosluğu da sizi yönlendirebilir belki. Ancak elinizde yazılı bir anlaşma dahi olmadığı düşünüldüğünde miktar çok yüksek olmadığı sürece uğraşmanıza değmeyeceğini düşünüyorum.
Old 23-03-2011, 11:14   #3
seda_c

Yanıtınız için teşekkür ederim. Ticaret Odası'ndan görüş alma gerçekten faydalı olabilir. Ancak konsolosluk ve büyükelçilik görüşmelerimi zaten Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği ile yapmaya çalıştım, ancak dediğim gibi aynı dili konuşabileceğim hiç kimse yoktu.

Anlaşmazlığın meblağı oldukça yüksek ancak başlatılacak ve sürdürülecek bir yargılama sürecinin de bir o kadar masraflı olacağı muhakkak.
Bu konuda Türkiye ile Bulgaristan arasında herhangi bir karşılıklılık anlaşması var mı ya da Bulgaristan'ın Avrupa Birliği üyesi olması dolayısıyla bu anlaşmazlığın tabi olacağı başkaca bir usul olabilir mi acaba diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 23-03-2011, 11:16   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan seda_c
Sayın meslektaşlarım, Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği ile yaptığım telefon konuşmalarında Türkçe ya da İngilizce bilen hiç kimsenin olmaması nedeniyle bilgi alamadığım bir konuda danışmak istiyorum.
Türk vatandaşı olan ve Türkiye'de ikamet eden müvekkil, Bulgaristan vatandaşı olan ve Bulgaristan'da ikamet eden bir kişi ile ticaret yapıyor. Ancak ne yazık ki aralarında yazılı herhangi bir anlaşma yok. Müvekklimiz karşı tarafın hesabına havale yapıyor, o da gümrükten malı veriyor. Aralarındaki ticari ilişki tamamen güvene dayalı. Sonuç olarak gelinen noktada ise taraflar arasındaki şifahi anlaşma sekteye uğruyor ve karşı taraf edimini yerine getirmiyor.

Öğrenmek istediğim, bu durumda atılması gereken ilk adım nedir? Davanın Bulgaristan hukukuna tabi olacağı ve Bulgaristan'da görülmesi gerektiği açık. Ancak bunun usulünün ne olacağını öğrenemedim bir türlü. Türkiye'den konsolosluğa başvuru yoluyla mı ya da bizzat Bulgaristan'a giderek mi açılması gerek bilemiyorum. Merak ettiğim diğer husus ise, bir ihtarname keşide ederek göndermek istersek bunun hangi yolla yapılacağı.

Mesleki bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız müteşekkir olurum, saygılarımla.

Türk Hukuk Sitesinde bulunan şu makaleyi de okumanızda (özellikle sözleşmelerle ilgili MÖ-HUK. 31,32,33. maddeyi) yarar görüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_745.htm
Old 23-03-2011, 17:23   #5
gencerx07

yapacağınız tek şey arada herhangi bir sözleşme yoksa bulgaristanda bir avukat aracılığı ile davayı bulgaristanda açmak. bunun dışında başka bir yol yok. elinizde delil olması açısından Ticaret Odasında Sosyal ve ekonomik durum araştırma kurulu veya buna benzer isimli bir kurul var. ilgili kurum sizin şikayetinizi alıp ilgili elçilik vasıtası ile karşı taraftan borçludan bilgi istiyor. buda ilerde açacağınız davaya delil olabilir. İstanbul ticaret odasında bianca veya ilknur hanım var görüşürseniz yardımcı olurlar
Old 24-03-2011, 14:05   #6
seda_c

Yanıtınız için teşekkür ederim, Ankara Ticaret Odası ile irtibata geçtik. Ancak oradan bize verilen bilgi alacağımızın tahsil kabiliyetinin olup olmadığı hususunda olacak diye düşünüyorum. Olası bir yargılamanın gerçekten yüksek maliyetler doğuracağı ortada ancak duyduğum bir rakam beni yine de şoke etti: Konsolosluk eliyle gönderilecek 1 tek sayfalık ihtarname ve 2 sayfa eki için yaklaşık 1.500,00-TL ödemek gerekiyormuş...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi