Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adres Tespİtİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-10-2008, 15:44   #1
Av.Günar

Varsayılan Adres Tespİtİ

Sayın meslektaşlarım,ilçede avukatlık yaptığım dönemlerde çekmediğim sıkıntıyı büyükşehirde avukatlık yapmaya başladığımdan beri yoğun şekilde yaşıyorum.Davalısı çok olan davalarım var.Adres tespiti konusunda çok zorlanıyorum.Genelde kimlik bilgilerini bulamadığımda sıkıntı oluyor.İcralarda kimlik bilgisi olsada nüfus vermiyor icra dairesine uyaptan indirin diyorum indiremeyiz diyorlar.Sizlerin borçlu-davalı adresini tespit ederken izlediğiniz yöntemler neler veya bildiğiniz pratik yollar var mı?
Old 10-10-2008, 16:03   #2
v. Aynur

sayın Günar bu tür durumlarda genelde resmi kurum ve kuruluşlardaki adreslerin tespiti için uğraşıyorum. Bunlar Tapu Müd.,Noter,belediyeler vs. gibi yerlerde yapılan işlemlerde bildirilen adreslerden ibarettir.Bu kurumlardan bilgi alabilirseniz 35'e göre tebliğ de yapabilirsiniz. Eğer elinizde bildiğiniz bir adres varsa Emniyet Müd.'den adres araştırması isteyebilirsiniz. Eğer bu durum da söz konusu değilse son çare ilanen tebligat. İyi çalışmalar
Old 11-10-2008, 18:46   #3
nazell

sayın nmeslektaşım bende bu konu da Tedaş- Sular idaresi- telekom gibi yerlere müzekkre yazıyorum. ve çoğundan da olumlu cvp alıyorum
Old 11-10-2008, 20:50   #4
Kemal Yıldırım

Alıntı:
İcralarda kimlik bilgisi olsada nüfus vermiyor.

Neden vermediklerini açıkladılar mı? Son zamanlarda yaklaşık 10-15 dosyadan adliyedeki nüfus temsilciliğine götürdüğüm müzekkerelerle adres tespiti yoluna gittim. Ve cevapları hiç sıkıntı yaşamadan elden teslim alıp icra dairesine götürdüm.
Old 11-10-2008, 22:37   #5
Av.Barış

Burada biz genelde Emniyet'e müzekkere yazıp adres araştırılması istiyoruz. Biraz uzun sürüyor ama sonuca ulaşıyorsunuz.
Old 12-10-2008, 17:21   #6
mgamzesahin

Adres tesbiti cidden büyük bir sorun, özellikle de orçluları tesbit ederken, büyükşehirde adres değiştirmenin de çok kolay olduğu düşünülürse..

Benim uyguladığım birkaç yöntem var:

http://www.emekli.gov.tr/bilgi/SicilTespitiServlet1 İsim Soyad ve doğum tarihi olan borçlunun emekli sandığında kaydı olup olmadığını sorgulamak için,

www.firmadata.com şirketlerin adres ve telefon bilgilerine ulaşabileceğiniz bir site.

www.ttrehber.gov.tr borçlu isminden telefon numarasına ulaşabileceğiniz bir site.

http://www.ito.org.tr/ITOPortal/SDMMain.aspx?tabid=511 İstanbul Ticaret Odası’nda kayıtlı şirketlerin adres, telefon bilgileri ile ortaklarının adres ve telefon bilgilerine bu linkten ulaşılabilir.

www.ticaretsicil.gov.tr Ticaret Sicil Gazetesi’nin internet sitesi. Ücretsiz üyelikle sınırlı da olsa gazete arama yetkisi edinebilirsiniz. Buradan da özellikle şahıs şirketleri ortaklarının ev adresi bilgilerine kadar ulaşılabiliyor.

http://vkn.tsrsb.org.tr/indexozel.phtml gerçek kişiler için isim soyadı ve doğum tarihine göre vergi numarası belirlemek için.

Yararlanmanızı umarım.
Old 12-10-2008, 20:43   #7
Av.Ahmet ZENGİN

Tanıdığınız sigortacı varsa (çünkü şifre sadece onlarda var) TRAMER den t.c numarasına göre Türkiye genelinde adına kayıtlı araç plakalarını tesbit edip trafikten adres tesbiti mümün.
Old 12-10-2008, 22:25   #8
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Tanıdığınız sigortacı varsa (çünkü şifre sadece onlarda var) TRAMER den t.c numarasına göre Türkiye genelinde adına kayıtlı araç plakalarını tesbit edip trafikten adres tesbiti mümün.

Bu aynı zamanda aracın hangi il siciline kayıtlı olduğunun tespitini de sağlar ki; gereksiz yazışmaları engelleyip hızlı sonuca götürür(not ediyorum).
Old 12-10-2008, 22:54   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Nüfus müdürlükleri adres bildiriyor, isme kayıtlı araçlar için Trafik Tescil'e yazıyorsunuz, bilumum farklı il kodlarına ait diğer araçları da bildiriyor, Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gidiyorsunuz, TC genelindeki taşınmaz bilgilerini sorgulayabiliyorlar, kargo şirketine kargo göndericisi olarak gidiyorum ve klasik uyarımı yineliyorum: "Ama adımı yanlış yazmayın lütfen" , bizde kodunuz var, hata olmaz, buyrun bu sizin müşteri numaranız deniyor. Yoo, bu kadarı da fazla

Her geçen gün işimiz kolaylaşıyor. 10 yıl öncesiyle bugünü karşılaştırmak, değişimin büyüklüğünü anlamak açısından yeterli.

Hatta google da hukuki bir konuyu araştırın, THS hemen yanıtlıyor, diyecektim, ama o 10 yıl önce de bunu yapıyordu

Saygılarımla...
Old 14-10-2008, 13:48   #10
Av.Günar

Cevaplar için teşekkürler.Adliyedeki nüfus temsilciliği Adalet bakanlığından gelen bir yazıyı gerekçe gösteriyor.O yazı diyor ki,mahkemelere ve icra dairelerine hitaben kişinin kimlik bilgileri varsa yazı yazmayın kendiniz uyaptan indirin.Nüfusta biz veremeyiz yazıda olduğu gibi icradan bunu talep edin diyor.İcraya gittim memur keyfim yeterse canım isterse bakarız dedi.Lütfetti yani, neyse mücadeleye devam...Herkese iyi çalışmalar
Old 14-10-2008, 14:35   #11
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Cevaplar için teşekkürler.Adliyedeki nüfus temsilciliği Adalet bakanlığından gelen bir yazıyı gerekçe gösteriyor.O yazı diyor ki,mahkemelere ve icra dairelerine hitaben kişinin kimlik bilgileri varsa yazı yazmayın kendiniz uyaptan indirin.Nüfusta biz veremeyiz yazıda olduğu gibi icradan bunu talep edin diyor.İcraya gittim memur keyfim yeterse canım isterse bakarız dedi.Lütfetti yani, neyse mücadeleye devam...Herkese iyi çalışmalar

Memur bu lafı söyledi ise yazılı talebinizi yapınız bu kararı oraya yazsın , yada talebinizi reddetsin. Lütfen bu tip davranışlara prim vermeyiniz.
Old 14-10-2008, 15:55   #12
av_sibelll

benimde adres tespiti ile ilgili bir sorum olacak. Yeni açacağım boşanma davasında davalı taraf( kadın) istanbulda olduğunu biliyoruz ama nerede yaşadığını bilmiyoruz. Dava açılacak ancak davalı adresi yok. Ancak son çare olarak ilanen tebligata gitmek istiyorum..Çünkü çok masraflı bir yol.
1)Öncelikle dava dilekçesinde davalının adresi olarak davacı müvekkilimin olduğu yani davalının davacıyı terk etmeden önce ikamet ettikleri adresi belirtmemin bir sakıncası olurmu?
2) eğer müvekkilin olduğu yere göndermemde bir sakınca olmazsa mahkemeden adres tespitini emniyetten istediğimizde olumlu bir cevap almamız ne derece mümkün? teşekkürler
Old 15-10-2008, 15:38   #13
Av.Günar

Benim düşüncem davayı adres belirtmeden veya dediğiniz adresle açın.Tebligat bila döndüğünde,mahkemeden davalının Tc. no.su ile nüfustan adresi istemesi veya uyaptan araştırmasını talep edin.Burdan bir sonuç çıkmazsa emniyet,belediyeler,vergi daireleri gibi kurumlardan araştırma isteyin.Zaten tüm kurumlardan araştırılmadan ilanen tebligat yapılmamaktadır.Tüm bunlara rağmen bulunamazsa son çareilanen tebligattır.
Old 15-10-2008, 15:40   #14
Av.Günar

Alıntı:
Yazan BurakALTIPARMAK
Memur bu lafı söyledi ise yazılı talebinizi yapınız bu kararı oraya yazsın , yada talebinizi reddetsin. Lütfen bu tip davranışlara prim vermeyiniz.
hemde ağzı kulaklarına vara vara söyledi.Tabiki memurun insafına bırakmayacam.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi