Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

elektrik hırsızlığına teşebbüs olabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-11-2007, 21:56   #1
akarsu

Varsayılan elektrik hırsızlığına teşebbüs olabilir mi?

Herkese Merhabalar;
Sanık, kendi adına kayıtlı bulunan sayaca film şeridi somak suretiyle müdahale ediyor, bunun üzerine sanık hakkında kaçak elektrik tutanağı tanzim ediliyor ve sanık hakkında kaçak elektrik kullanmaktan dava açılıyor.Sayaç suç tarihinden önce mührlenmiş ve mühürleme tutanağı da dosyada,Yapılan keşifte sayacın bulunduğu dairenin üst katta oturan sanık tarafından depo olarak kullanıldığı sayacın da çalışır vaziyette olduğu anlaşılıyor, alınan bilirkişi raporunda da tüketim ekstreleri dikkate alndığında sanığın kaçak elektrik kullanmadığı belirtiliyor. Bu durumda sayaca sanık tarafından bir şekilde müdahale edilmesine rağmen kaçak eneri kullanılmadığından beraat mı vereceğiz, bu durumda mühür bozmadan sanığa ek savunma verip cezalandırabilir miyiz? veya elektrik hırsızlığına teşebbüs söz konusu olabilir mi?
ilgilenecek meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 20-11-2007, 22:13   #2
Av.Sami Dündar

Sayın Akarsu, hırsızlığa tesebbüs olmaz, zira bilirkişi raporunda sanığın kaçak elektrik kullanmadığı belirtilmiş,mühür bozma da olmaz zira, mühürleme suç tarihinden önce yapılmış ve tutanak olduğundan bahsediyorsunuz.Bu hali ile sanığı beraat ettirmekten başka çare yok diye düşünüyorum.
Old 20-11-2007, 22:46   #3
Av.Ergün Vardar

Ceza Genel Kurulu'nun 3.6.1997 gün ve 1997/129-140 sayılı kararında da belirtildiği gibi tüketilen elektriğin eksik gösterilmesi için sayaca müdahale edildiğinin anlaşılması halinde esuç tüm unsurları itibariyle oluşur.Sanık hakkında beraat kararı verilmelidir.
Old 21-11-2007, 13:56   #4
Hasan Coşkun

Sayın Vardar YCGK güzel karar vermiş de siz neden sanığı beraat ettiriyorsunuz,anlamadım.
Old 21-11-2007, 16:01   #5
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan akarsu
, alınan bilirkişi raporunda da tüketim ekstreleri dikkate alndığında sanığın kaçak elektrik kullanmadığı belirtiliyor. .
Tüketim miktarında azalma olmadığı için beraat kararı verilmelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi