Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mutfak tadilatı için yapı denetim izni

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2008, 20:29   #1
FTKY

Varsayılan Mutfak tadilatı için yapı denetim izni

Sayın meslektaşlarım, müvekkilimin başına gelen bir olayı kısaca özetlemek istiyorum.
Müvekkilim, mülkiyeti kendine ait olan bir evde mutfak tadilatı yaptırıp mutfağın yerini yanındaki oturma odasıyla değiştirmek istemektedir.Fakat alt kattaki komşunun Belediye'ye şikayeti üzerine belediyeden iki mühendis gelip inceleme yapmışlardır.İnceleme sonucu sözlü olarak yapının binanın güvenliği açısından bir tehlike meydana getirmeyeceğini söylemişlerdir.Yalnız bu açıklama yazılı bir metin olmadığı gibi sürüncememde kalmıştır.Daha sonra müvekkilim Belediye gidererek kendisine bu konu ile bilgi verilmesini istemiş ve belediye çalışanları tarafından kendisine sözlü olarak bu tadilat için bir yapı denetim şirketinin incelemesi (proje çizimi) ve olur vermesi gerektiği bildirilmiştir. Ayrıca izin alınmadan yapılaırsa mutfağın şikayet üzerine tekrar eski yerine aldırtabileceği ve masraflarınında müvekkilime yükletileceği belirtilmiştirFakat yapı denetim şirketleri böyle bir incelemeyi 8000YTL'ye yapacağını belirtmiştir.
Merak ettiğim konu; müvekkilim eğer izin almadan böyle bir tadilatı gerçekleştirirse gerçekten belediye yetkilileri tarafından söylendiği gibi bu kadar masraf yükünün altına girmek zorundamıdır ve değişiklik zorla eski hale getirtilirmi?
Sayın meslektaşlarım bu konu ile ilgili görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız ve mümkünse elinizdeki mahkeme kararlarını paylaşırsanız çok sevinirim..
Bilmenizi istediğim diğer bir hususta konunu aciliyet kasbettiğidir..
Hepinize şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım...
Old 01-05-2008, 11:31   #2
Mim.İlknur BAYGÜN

Varsayılan Mutfak tadilatı

Ankara'da İmar müdürlüğünde yıllarca hizmet vermiş bir kişi olarak konu hakkında size yardımcı olmaya çalışacağım.3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye imar yönetmeliklerindeki hükümler gereği bahse konu tadilat Esaslı Tadil tanımında olup, ruhsat eki tesisat ve mimari projelerinde tadilat yapılarak ruhsata bağlanmasını gerektirir.Bu işlemler için tüm kat maliklerinin değişikliğe ait muafakatı ve proje müelliflerinin izni alınır.Proje onay , ruhsat harçları ve yapı denetim hizmet ücretlerinin yüklü bir bedel olacağı açıktır.Kaçak olarak yani ruhsata bağlanmadan yapılacak imalatlara 3194 sayılı İmar Kanununun 42.maddesine istinaden para cezası verildiği gibi, tek bir malikin muvafakat vermememesi halinde ruhsata bağlanamaması söz konusu olacağından yıkım kararı verilir.Yıkım belediyece gerçekleştirildiği gibi , yıkım yapıldığı mesnet gösterilerek para cezasını ödemede de imtina edilemez.
Old 01-05-2008, 13:02   #3
FTKY

İlknur Hanım, öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Size sormak istediğim siz eğer müvekkilim yerinde olsaydınız nasıl hareket ederdiniz? Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?
Eğer paroje çizdirip ruhasata geçirmek istersek bize maliyeti ne olur ve nereye başvurmamızı önerebilirsiniz?
Diğer sorum da; Şu an belkide sayısızca vatandaşımız kendi evlerinde böyle tadilat yaptırırlarken ve harhangi bir proje çizdirtmiyorlarken yukarda da bahsettiğim gibi bir şikayet üzerine gerçekten belediye ilgilenir ve yapının yıkımı sağladıktan sonra para cezası kesermi?
Saygılar...
Old 01-05-2008, 13:49   #4
Armağan Konyalı

Keser.

Şikayet konusu olursa, belediye yukarıda Sayın Mim.İlknur Baygün'ün mesajında sözünü ettiği işlemleri yapar.

Müvekkiliniz eğer "Yerler gökler kaçak inşaaatla dolu; neden Belediye benim mutfağımla uğraşıyor" derse "Şikayet olunca uğraşmak zorunda kalır." diye yanıtlamak doğru olur.

Saygılarımla
Old 01-05-2008, 15:04   #5
Mim.İlknur BAYGÜN

Öncelikle taktir edersiniz ki belediyeye şikayet konusu olmamış yapılar içindeki kaçak imalatları tespit edecek belediye ekipmanını ve zamanını oluşturmak mümkün değildir.Kaldı ki malikler, kendi bağımsız bölümleri içinde kalmak şartı ile yapının taşıyıcı sistemini olumsuz etkilemeyen mekanik(sıhhi tesisat gibi) ve elektrik tesisatını etkilemeyen,örneğin mevcut bölücü duvarın kaldırılması,kapı yeri değişikliği gibi basit tadil tanımındaki imalatları ruhsata bağlamadan yapabilirler. Müvekkilinizin evinde mutfak tesisatı, mutfak ve oda arasında bulunan bölücü duvarda mevcut ise; odayı mutfağa dönüştürürken tezgah ve lavabosunu bu bölücü duvarda çözmelidir.Sonuçta tesisat değişikliği yapılmadığından proje değişikliği ve ruhsata bağlanmayı gerektirecek bir tadilat yapılmamış olacaktır.Yapı denetim hizmet ücreti yapıya göre değişken bir ücrettir.Yapının m2'si ve sınıfı fiyat farklılığı oluşturur.Proje onay ve ruhsat ücretleri her belediyenin kendisinin belirlediği hizmet ücreti tarifesine göre alınır.Yapınızın bulunduğu ilgili belediyeden bu bedelleri öğrenmeniz mümkündür.
3194 sayılı imar kanununun 42 maddesi incelendiğinde, para cezasının izinsiz imalat eylemini yapmış olmaya karşılık verilen ceza olduğu görülecektir.Bu nedenledir ki imalat yıkılsa bile bu cezadan imtina edilemez.Belediyeler şifai olmayan tüm şikayetleri yasalara göre sonuçlandırırlar.Bundan emin olunuz.Çünkü şikayet eden şahsın suç duyurusu bulunma hakkı vardır.Hiçbir belediye mensubu bilerek görevi ihmal isnadı ile karşılaşmak istemez.Sonuç olarak müvekkilinize iki önerim olacaktır;
1- Plan olanak tanıyorsa, Sıhhı tesısatı değiştirmeden mutfak tadilatını yapmak
2- Tüm kat maliklerinin muafakatını alarak tadilatı projelere işletmek.
Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi