Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına dönüşmesi ve icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2011, 16:17   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına dönüşmesi ve icra takibi

Boşanma davası sırasında hükmedilen tedbir nafakası için ilamsız takip başlatmıştım.Borçlunun maaşından kesinti yapılıyor.Boşanma davası kesinleşti.Tedbir nafakasının aynı miktarla yoksulluk nafakası olarak devamına karar verildi.Maddi ve manevi tazminata hükmedildi.

Yeni alacak kalemleri (maddi ve manevi tazminat,nafaka,yargılama giderleri)için yeni takip mi başlatmalıyım?Aynı takip üzerinden devam edebilir miyim?

Teşekkürler
Old 15-07-2011, 22:27   #2
Av. M. Yasir Bağce

Kararın kesinleşmesiyle tedbir nafakası sona erer. Yoksulluk nafakası ve diğer alacak kalemleri için ilamlı takipte bulunmalı ve bu takip üzerinden haciz v.s. işlemde bulunmalısınız. Tedbir nafakası için açmış olduğunuz ilamsız takip üzerinden devam edemezsiniz.
Old 31-10-2012, 11:11   #3
av.külcü

Soru Ara kararıyla hükmedilen tedbir nafakasının ilamda yükseltilmesi-icra takibi

Merhaba arkadaşlar,

Forumdaki konuyla ilgili mesajlar arasında göremedim, onun için sormak istedim.

Boşanma davası sırasında müvekkil için takdir edilen tedbir nafakasını ilamsız takibe konu yapmıştım. Dava karara çıktı ve kararla birlikte; müvekkil için takdir edilen tedbir nafakası yükseltildi ve müvekkilin çocuğunun velayeti de kendisine verilerek çocuk için de tedbir nafakasına hükmedildi. Ayrıca bu nafakaların karar kesinleştiğinde yoksulluk ve iştirak olarak devamına karar verildi. Kararda tazminatlar ve vekalet ücreti de var.

Sormak istediğim şu;

İlamı nafakalar yönünden ilamlı icraya konu yapmak istiyorum. İlamlı icra talebimde; tedbir nafakası farklarını ve çocuk için takdir edilen tedbir nafakasını da (dava tarihinden dendiği için toplu olarak) isteyeyim mi, yoksa ilamlı takip açmayıp devam eden ilamsız takibe bir talep açarak, tedbir nafakası farklarını mı talep etmeliyim?

Diğer sorum (ve sorunum) eğer ilamsız takipten devam etmeyecek ve ilamlı takip açacaksam; karar kesinleştikten sonra ilamlı icra dosyasına bir talep açarak; iştirak ve yoksulluk nafakasına dönüşen nafakaları, hükmedilen tazminatları (faiziyle) ve yargılama giderleri ile vekalet ücretini talep edebilir miyim? Yoksa onlar için de ayrı bir icra takibi daha mı açmalıyım?

(Sabahtan beri konuyu incelediğim için kafam çok karıştı, bu yüzden karışık anlatmış olabilirim, özür diliyorum)

Şimdiden teşekkürler...
Old 31-10-2012, 15:38   #4
sirya

Sayın Külcü,
Arttırılan tedbir nafakası için karar kesinleşmeden ilamlı icra takibi başlatamazsınız.
Arttırılan tedbir nafakası için devam eden ilamsız takibinize kararı sunarak talep açınız ve borçluya karar ekli muhtıra göndererek söz konusu arttırımı bildiriniz.
Old 31-10-2012, 17:06   #5
av.külcü

Alıntı:
Yazan sirya
Sayın Külcü,
Arttırılan tedbir nafakası için karar kesinleşmeden ilamlı icra takibi başlatamazsınız.
Arttırılan tedbir nafakası için devam eden ilamsız takibinize kararı sunarak talep açınız ve borçluya karar ekli muhtıra göndererek söz konusu arttırımı bildiriniz.
Teşekkür ederim ancak nafakanın kesinleşmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Zira HMK.367. Madde gereğince nafakaların icraya konması için kesinleşmesine gerek yok. Yanlış mı düşünüyorum?
Old 31-10-2012, 17:34   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.külcü
Teşekkür ederim ancak nafakanın kesinleşmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Zira HMK.367. Madde gereğince nafakaların icraya konması için kesinleşmesine gerek yok. Yanlış mı düşünüyorum?

Doğru düşünüyorsunuz.
Old 31-10-2012, 17:39   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.külcü
Merhaba arkadaşlar,

Forumdaki konuyla ilgili mesajlar arasında göremedim, onun için sormak istedim.

Boşanma davası sırasında müvekkil için takdir edilen tedbir nafakasını ilamsız takibe konu yapmıştım. Dava karara çıktı ve kararla birlikte; müvekkil için takdir edilen tedbir nafakası yükseltildi ve müvekkilin çocuğunun velayeti de kendisine verilerek çocuk için de tedbir nafakasına hükmedildi. Ayrıca bu nafakaların karar kesinleştiğinde yoksulluk ve iştirak olarak devamına karar verildi. Kararda tazminatlar ve vekalet ücreti de var.

Sormak istediğim şu;

yoksa ilamlı takip açmayıp devam eden ilamsız takibe bir talep açarak, tedbir nafakası farklarını mı talep etmeliyim?

(Sabahtan beri konuyu incelediğim için kafam çok karıştı, bu yüzden karışık anlatmış olabilirim, özür diliyorum)

Şimdiden teşekkürler...

Alıntı:
İlamı nafakalar yönünden ilamlı icraya konu yapmak istiyorum. İlamlı icra talebimde; tedbir nafakası farklarını ve çocuk için takdir edilen tedbir nafakasını da (dava tarihinden dendiği için toplu olarak) isteyeyim mi,

Ben olsam aynen böyle yapardım.

Alıntı:
Diğer sorum (ve sorunum) eğer ilamsız takipten devam etmeyecek ve ilamlı takip açacaksam; karar kesinleştikten sonra ilamlı icra dosyasına bir talep açarak; iştirak ve yoksulluk nafakasına dönüşen nafakaları

Böyle bir talebe gerek bulunmamaktadır. Nafaka nasılsa işlemeye devam edecektir.

Alıntı:
, hükmedilen tazminatları (faiziyle) ve yargılama giderleri ile vekalet ücretini talep edebilir miyim? Yoksa onlar için de ayrı bir icra takibi daha mı açmalıyım?

Ben olsam ayrı bir icra takibi daha açardım. Nasılsa sadece başvurma harcı yatacak. Karmaşık olan hesabı, daha da karmaşık hale getirmezdim.
Old 31-10-2012, 17:44   #8
yılmazkan

Alıntı:
Yazan av.külcü

Sanırım, sayın sirya'nın demek istediği artış kesinleşmeden icraya konulamayacağı değil, ilamlı icraya konu edilemeyeceğidir.
Old 31-10-2012, 17:48   #9
av.külcü

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Sanırım, sayın sirya'nın demek istediği artış kesinleşmeden icraya konulamayacağı değil, ilamlı icraya konu edilemeyeceğidir.

HMK. 367. Maddede; "Temyiz, kararın icrasını durdurmaz. İİK.nun icranın geri bırakılmasıyla ilgili 36'ncı maddesi hükmü saklıdır. Nafaka kararlarında icranın geri bırakılmasına karar verilmez" dendiğine göre, ilamlı icraya konu edilebilir diye düşünüyorum.
Old 31-10-2012, 17:48   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yılmazkan

Böyle dahi demek istemiş olsa bile, yine yanlış olurdu. İlamlı takip yapılabilir.
Old 31-10-2012, 19:04   #11
sirya

Çok haklısınız.

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2010/2497
K. 2010/14653
T. 10.6.2010

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Dayanak ilamın incelenmesinde; dava tarihinden başlayıp fiili ayrılığın devamı müddetince sürmek üzere A. B. için aylık 200 TL, müşterek çocuk A. B. için aylık 200 TL olmak üzere toplam 400 TL tedbir nafakasının M. B.'den tahsiline, yine müşterek çocuk S. G. B. için aylık 150 TL tedbir nafakasının 18 yaşını doldurduğu 27.07.2009 gününe kadar davalıdan tahsiline karar verildiği görülmektedir.

Kural olarak, aile ve kişiler hukukuna ilişkin hükümler (ilamlar) kesinleşmedikçe icra edilemezler. Fakat, tedbir nafakasına ilişkin hükümlerin icrasını isteyebilmek için bunların kesinleşmesini beklemeye gerek bulunmamaktadır. Yani, tedbir nafakası verilmesine ilişkin hükümün temyiz edilmesi, hükümün icrasını durdurmaz. Somut olayda alacaklı, aile mahkemesi tarafından hükmedilen tedbir nafakasına ilişkin ilamı takibe koymuştur. Aile mahkemesi tarafından nihai kararla hükmedilen tedbir nafakasının ilamlı takip yolu ile istenmesinde yasaya uymayan bir yön yoktur. Mahkemenin tedbir nafakasının ilamsız icra yolu ile istenmesi gerektiği yönündeki gerekçesi doğru değildir. O halde mahkemece istemin reddi yerine yazılı gerekçelerle kabulü ile takibin iptali yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 10.06.2010 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 31-10-2012, 20:06   #12
av.külcü

Alıntı:
Yazan sirya
Çok haklısınız. Hadsizliğimden utandım.

Estağfurullah; ne demek hadsizlik... Hepimiz yanlış bilgiye sahip olabiliriz, önemli olan doğruyu bulmak
Yargıtay kararı için teşekkür ederim, çok işime yarayacağından eminim.
Saygıyla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi