Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nüfus Müdürü Amir Konumunda Mıdır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2013, 16:46   #1
nihilist

Varsayılan Nüfus Müdürü Amir Konumunda Mıdır

herkese selamlar,

merak ettiğim konu şu, nüfus müdürleri 657 sayılı kanunun 10. maddesine göre amir konumunda yer alırlar mı?

ilgili madde:

AMİR DURUMDA OLAN DEVLET MEMURLARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI:
(Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/3 md.)

Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumludurlar.

Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır.

Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.

nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğü kuruluş görev ve çalışma yönergesi madde 79 ve 80' i inceledim ama idare hukukum zayıf olduğu için açıkçası bir sonuç alamadım. kapsamlı cevaplarınızı bekliyorum.

tüm üstatlarıma iyi çalışmalar dilerim.
Old 14-08-2013, 19:10   #2
Gemici

Alıntı:
merak ettiğim konu şu, nüfus müdürleri 657 sayılı kanunun 10. maddesine göre amir konumunda yer alırlar mı?

ilgili madde:

AMİR DURUMDA OLAN DEVLET MEMURLARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI:
(Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/3 md.)

Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumludurlar.

Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır.

Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.

nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğü kuruluş görev ve çalışma yönergesi madde 79 ve 80' i inceledim ama idare hukukum zayıf olduğu için açıkçası bir sonuç alamadım. kapsamlı cevaplarınızı bekliyorum.

tüm üstatlarıma iyi çalışmalar dilerim.
Sayın nihilist,

verdiğim link incelediğinide nüfus müdürünün amir olup olmadığı, emir verme yetkisi olup olmadığı, kolayca anlaşılır.

http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Tes..._Teskilat.html

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi