Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

site içerisinde yurt açılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2014, 16:04   #1
av. canan0

Varsayılan site içerisinde yurt açılması

üzerinde araştırma yaptığım ancak net bir cevap bulamadığım bir aslında birkaç sorum var. sayın meslektaşlarımdan yardım alacağımı umarak sorularımı aktarıyorum.
aynı parselde 6 blok (her blok 16 daire)tan oluşan bir site yönetim oluşturmaya çalışıyor. şimdiye kadar 5 blok ikamete açılmış ve her blok kendi yöneticisini seçmiş. 6. blok yeni bitmiş ve tamamı arsa sahibinin. haricen edinilen bilgiye göre arsa sahibi 6. bloğun tamamını bir şahsa kiralamış ve bu şahıs da öğrenci yurdu yapacakmış. bizim 5 yönetici bunu istemediklerini söylemişler. kiralayan şahıs da ben daire daire öğrenciye kiralarım hiç bir şey yapamazsınız demiş. şu anda dairelere yatak-dolap vs. gibi eşyalar getiriliyor. ancak henüz taşınan yok.
Yaptığım araştırmalarda 6.blokun katılımı olmadan site yönetim kurulu ve yöneticisinin seçilemeyeceği gibi bir sonuca vardım. bu durumda her blok tek başına hareket etmek durumunda olacak gibi.
1. sorum: tapuda ve yönetim planında mesken olarak geçen yerlere resmi olarak yurt açılması için kat maliklerinin oybirliğiyle onayı alınması kuralı site için de uygulanır değil mi? sonuçta tek bir parselde hepsi de arsa payı ile hissedar. bu onay alınmadan yurt açılması halinde bunun kapatılması ve eski hale getirilmesi için davayı kim açmalı? yöneticinin bu davayı açma yetkisi olur mu, yoksa her malik kendisi mi dava açmalı?
2. sorum : şahıs kanunu dolaşarak hiç tabela asmadan, resmi olarak yurt açmadan, her daireyi tek tek öğrencilere kiraya verirse bu durumda yapılabilecek bir şey olur mu?
3. sorum: 6.blok katılımı olmadan site yönetimi oluşturulması mümkün müdür?
aidat toplanmasındaki problem nedeniyle bana vekalet verecekler ancak sitenin yöneticisinin seçilmesi lazım ve 6. blok sorun çıkartacağı için de her şey kuralına göre olmalı.
cevap ve tavsiyelerinizi merakla bekliyor olacağım.
teşekkürler
iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi