Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apartman gelirleri kiracının aidat borcuna mahsubu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2013, 19:57   #1
Av.ASCosar

Varsayılan Apartman gelirleri kiracının aidat borcuna mahsubu

Merhaba,

Kiracısı olduğum dairenin bulunduğu apartmanın dış cephesinde daireyi kiraladığımda tüm yüzünü kaplayan bir reklam vardı ve bir kaç ay sonra kaldırılacağı söylendi.Elde edilen gelirle dış mantolama yapıldığı ve çevre düzenlemesi yapılacağı belirtildi. Temmuz ayından ocak ayına kadar apartman aidatını ödedim. Ancak geçtiğimiz Kasım ayında kaldırılacağı söylenen reklamın süresi uzatıldı ve halen duruyor. Reklam mantolama için kurulan iskelenin üzerine monte edilmiş durumda ve camdan dışarı baktığınızda bu pis iskeleyi görüyorsunuz. Ayrıca iskele kaldırılamadığından çevre ve otopark düzenlemesi de yapılamadı bu yüzden her gün otopark da kavga var. Kasım ayından sonra reklam nedeniyle elde edilen gelirin aidatlardan düşmesi gerektiğini düşündüğümden yöneticiye bu hususu ilettim. Ancak öğrendim ki elde edilen gelir kat maliklerine ödeniyor. Bu konuda bildiğim kadarı ile bir genel kurul kararı da alınmamış.

Sorum şu; Aidat borcundan Kiralayan da müteselsilen sorumlu olduğuna göre apartman gelirlerinden kiracının da aidat ödememek suretiyle yararlanması gerekmez mi? Yani apartman gelirleri kiracının aidat borcuna mahsup edilmez mi? Bu konuda yargıtay kararı veya açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 13-06-2013, 15:44   #2
Av. Tutku Kurt

Sayın ASCosar,
Ben şu şekilde düşünüyorum. Nasıl baz istasyonları için apartmanlar çatılarını kiraya verebiliyorlarsa, burada da bir kira ilişkisi olduğu ortadadır. Bildiğim kadarı ile de, apartman ortak alanlarının kiralanması için tüm kat maliklerinin izni gerekmektedir. Bu nedenle bana kalırsa alınması gereken bir genel kurul kararı olmalıdır. Eğer bunun apartman ortak giderlerinden düşüleceği yönünde bir karar yoksa, ki anladığım kadarı ile yok, apartman ortak giderlerinden buradan elde edilen gelir düşülemez, düşüncesindeyim. Bunun yanında siz apartmanda kiracı bulunduğunuz için söz konusu rahatsızlık nedeni ile mülk sahibinize bir ihtarname çekebilirsiniz düşüncesindeyim. Ortak alanlardan elde edilen gelir her bir bağımsız bölüm malikinin hissesi oranında kendisine ait olacaktır. Bu nedenle sizin bu konuda kendi bağımsız bölüm sahibiniz ile konuşmanız ve anlaşmanız gerekmektedir, diye düşünüyorum. Yargıtay kararı bulduğum takdirde ekleyeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi