Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gaiplik Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2008, 14:05   #1
avukatzd

Varsayılan Gaiplik Davası

Merhaba sayın meslektaşlarım;
15 yıldan beri kayıp 2 kardeşle ilgili gaiplik davası açmayı düşünüyoruz. ancak Yargıtay kararlarını incelediğimde bazı kararlarda bunun hasımsız açılacağını, bazılarında ise bütün mirasçıların davalı olarak gösterilmesi gerektiğine dair kararlara rastladım. bu türden dava açan arkadaşların nasıl bir yol izlediklerini öğrenmek istiyorum. ayrıca bu 2 kardeşin dedesi yaklaşık 11 yıl önce ölmüş. bunun hakkında veraset ilamı alınmış. orada hak sahibi gözüküyorlar. bu miras hakkını babalarına kullandırabilmek için ne yapmalıyım?gaiplik davasında sonra ayrıca bu 2 kardeş için sahip oldukları miras hakkını babalarına kullandırabilmek için veraset ilamı mı aldırmalıyım yoksa daha farklı bir yol mu izlemeliyim.
şimdiden cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler.
Old 17-03-2008, 14:17   #2
beyazbulut

Davayı hasımsız açacaksınız.Mahkeme ilgili kişileri dinler ve arştırma yapar.Medeni kanuna göre gaipliğin hükmü:
Madde 35 - İlandan sonuç alınamazsa, mahkeme gaipliğe karar verir ve ölüme bağlı haklar, aynen gaibin ölümü ispatlanmış gibi kullanılır.

Gaiplik kararı ölüm tehlikesinin gerçekleştiği veya son haberin alındığı günden başlayarak hüküm doğurur.
Buna görede yeniden veraset ilamı çıkarabilirsiniz.Zira geçersizliği herzaman ileri sürülebilir bir belgedir.Kolay gelsin.
Old 18-03-2008, 11:07   #3
uye8490

Gaiplik davasının hasımsız olarak açılacağını düşünüyorum.Daha önce açtığım bir kaç davayı hasımsız olarak açtım.Yaılacak ilanları müteakiben (ilk ilandan itibaren en az altı ay geçmiş olmalı)mahkeme gaipliğe karar veriyor.
Gaiplik kararı kesinleştikten sonra veraset ilamı alınabilir.
Old 18-03-2008, 14:32   #4
av.şeyda müjdeci

Daha önceden iki kez gaiplik davası açtım.TMK madde 31ve devamındaki maddelerdeki süre şartları da oluşmuşsa davanızı hasımsız olarak açıyorsunuz. Yargılama sırasında tanık da dinletebiliyorsunuz.2 kez ilan yapılıyor mahalli ve ulusal (trajı yüksek bir gazetede ) Süreler bekleniyor ve sürenin sorunsuz bir şekilde hitamından sonra karar kesinleşiyor.Karar gerçek bir ölüm gibi sonuçlarını doğuruyor. Aldığınız bu gaiplik kararına göre daha sonra veraset ilamı da alabiliyorsunuz.(Ben aldım).İlan ücretleri biraz maliyetli bunu müvekkillerinize bildirmeyi unutmayın. Saygılarımla

------------------------------------
Sil baştan başlamak gerek bazen
Old 18-03-2008, 15:16   #5
Av.Nilay TOPRAK

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2006/14062
Karar: 2007/6587
Karar Tarihi: 19.04.2007

ÖZET: Kamu düzenine ilişkin olan anılan hüküm uyarınca mahkemece, öncelikle hakkında gaiplik kararı verilmesi istenilenin son yerleşim yerinin tespiti yönünde gerekli araştırmaların yapılması, davanın açıldığı mahkemenin yetkili olduğu sonucuna varılması halinde esasa ilişkin bir karar verilmesi gerekirken bu hususa uyulmaksızın davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur.

(4721 S. K. m. 32)

Davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Davacı A. Dolan'ın 21.10.2002 tarihinde hasımsız olarak açtığı davada, eşi K. Dolan'dan 1997 yılından beri haber alamadığını, araştırmalarının sonuçsuz kaldığını belirterek gaipliğine karar verilmesini istediği, mahkemece davanın kabulüne karar verildiği anlaşılmaktadır.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 32'nci maddesinde:

<Ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa, hakları bu ölüme bağlı olanların başvurusu üzerine mahkeme bu kişinin gaipliğine karar verebilir. Yetkili mahkeme, kişinin Türkiye'deki son yerleşim yeri; eğer Türkiye'de hiç yerleşmemişse nüfus sicilinde kayıtlı olduğu yer, böyle bir kayıt da yoksa anasının veya babasının kayıtlı bulunduğu yer mahkemesidir.> Hükmü yer almaktadır.

İncelenen dosyada, gaipliğine karar verilmesi istenilen kişinin son yerleşim yerinin Diyarbakır'da olduğuna ilişkin bir bilginin bulunmadığı görülmektedir.

Kamu düzenine ilişkin olan anılan hüküm uyarınca mahkemece, öncelikle hakkında gaiplik kararı verilmesi istenilenin son yerleşim yerinin tespiti yönünde gerekli araştırmaların yapılması, davanın açıldığı mahkemenin yetkili olduğu sonucuna varılması halinde esasa ilişkin bir karar verilmesi gerekirken bu hususa uyulmaksızın davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur.

Sonuç: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere BOZULMASINA, oybirliği ile karar verildi. 19.4.2007 (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 01-01-2010, 12:48   #6
mystery_a

Varsayılan maliyet ile ilgili

Şeyda Hanım açıklamanız için teşekkür ederim. Bana ilan maliyeti ile ilgili bilgi verebilirmisiniz? Ben İstanbuldan Ankaraya gaiplik davası açmak için gideceğim, bu sebeple hazırlıklı olmak istiyorum..
Teşekkürler..

Alıntı:
Yazan av.şeyda müjdeci
Daha önceden iki kez gaiplik davası açtım.TMK madde 31ve devamındaki maddelerdeki süre şartları da oluşmuşsa davanızı hasımsız olarak açıyorsunuz. Yargılama sırasında tanık da dinletebiliyorsunuz.2 kez ilan yapılıyor mahalli ve ulusal (trajı yüksek bir gazetede ) Süreler bekleniyor ve sürenin sorunsuz bir şekilde hitamından sonra karar kesinleşiyor.Karar gerçek bir ölüm gibi sonuçlarını doğuruyor. Aldığınız bu gaiplik kararına göre daha sonra veraset ilamı da alabiliyorsunuz.(Ben aldım).İlan ücretleri biraz maliyetli bunu müvekkillerinize bildirmeyi unutmayın. Saygılarımla

------------------------------------
Sil baştan başlamak gerek bazen
Old 07-04-2010, 19:37   #7
Av. Gürkan

Arkadaşlar,
Gaiplik kararı verildikten sonra kararın kesinleşmesi için
yerel mahkeme yeniden gazete ilanı istemektedir. Kanımca ikinci ilandan sonra kararın ilanına gerek yok. bu konuda içtihata gereksinim duyuyorum. saygılar..
Old 11-04-2010, 16:05   #8
wellan

Gaiplik davası hasımsız açılan bir davadır.MK 32.maddeye göre;hakim yapacağı ilanla kendisinden uzun zamandan beri haber alıamayan kimseleri bilgil vermeleri için mahkemeye çağırır.İlk şlanın yapılmasınından itibaren en az altı ay beklenmesi gerekir.MK 33/son gereği takdir hakkına dayanılarak bu süre uzatılabilir.Ayrıca ilanın içeriğinde kaybolan kişiye de gaiplik kararı verileceği yönünde ihtar verilir.Gaiplik davası nizasız kaza yada çekişmesiz yargı şeklinde cereyan eder.
Old 11-04-2010, 16:12   #9
Av. Gürkan

Sevgili Wellan,
Yargılama devam ederken iki kez ilan yapılmış ve mahkemece gaipliğe karar verilmiş. Ancak mahkeme gaiplik kararının (ilamın) da yayınlanarak kesinleştirilmesi konusunda ısrar ediyor. Hasımsız olduğu ve ilanen tebliğe gerek olmadığı yolundaki itirazımızı içtihat ile desteklemeye çalışıyoruz. saygılar..
Old 11-04-2010, 20:57   #10
wellan

Gaiplik kararı verildikten sonra ölüm tehlikesi içerisinde kaybolma yada son haber alma tarihinden itibaren ölmüş olarak kabul edilir.Kısacası kaar verildikten sonr adoğrudan nüfus müdürlüğüne gerekli bildiirimin yapılması gerekir.Karar verildikten sonra kesinleşmesi için tekrar ilan yapılmasına gerek olmadığını düşünüyorum.
Old 14-06-2010, 11:14   #11
Av.Selim Balku

Alıntı:
Şeyda Hanım açıklamanız için teşekkür ederim. Bana ilan maliyeti ile ilgili bilgi verebilirmisiniz? Ben İstanbuldan Ankaraya gaiplik davası açmak için gideceğim, bu sebeple hazırlıklı olmak istiyorum..
Teşekkürler..

Maliyetle ilgili malumatı olan var mı?
Old 17-07-2010, 15:36   #12
Av.Müge Anlak

Sayın Selim Balku henüz kesinleşmiş bir gaiplik kararımız mevcut. Maliyetten kastınız ilan için depo edilen miktarsa, bu 450 tl civarında tutuyor. Mahkeme fazlasını depo edebiliyor. Karar kesinleştiğinde malumunuz, kalan miktar iade ediliyor... Saygılar..
Old 19-07-2010, 14:27   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Müge Anlak
Sayın Selim Balku henüz kesinleşmiş bir gaiplik kararımız mevcut. Maliyetten kastınız ilan için depo edilen miktarsa, bu 450 tl civarında tutuyor. Mahkeme fazlasını depo edebiliyor. Karar kesinleştiğinde malumunuz, kalan miktar iade ediliyor... Saygılar..

Bildiğim kadarı ile 2 Kez gazete ilanı yapılıyor, tirajı yüksek bir gazete olması hakimin takdirinde mi?

Kolay Gelsin...
Old 03-05-2012, 14:13   #14
denizizm

ilk ilanı yaptırdıktan sonra ikincisi için 6 ay geçmesi gerekiyor değil mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi