Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aile konutu şerhi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2008, 22:03   #1
dadaş

Varsayılan Aile konutu şerhi

Sayın meslektaşlarım aklıma takılan bir konu var sizlerle paylaşmak istedim.Müvekkilime eşi tarafından açılan bosşanma davası sonucu dava kabul edildi ancak henüz dosya yargıtayda yani daha kesinleşmedi.Müvekkilim boşanmadan önce oturdukları eve aile konutu şeri koydurmuştu.Ancak şu an başka bir eve çıktı kendisi.aile konutunda bir takım eşyaları kalmış.O eşyalara bakmaya gittiğinde kapının kilidinin eşi tarafından değiştirildiğini anlıyor.Güya eşi zabıt ta tutturmuş kilidi değiştirirken.Sormak istediğim şu;müvekkilimin eşinin yargıtayda davası henüz sonuçlanmamışken eve gelip kilit değiştirmesi ve zabıt tutturması hukuka aykırı değilmidir?Buna karşı müvekkilimin hala o evde oturma hakkı yokmudur ve bunun üstüne o da kilit değiştiremezmi?ne yapmalı bu durumda?Yorumlarınızla bana yardımcı olursanız sevinirim..Saygılar
Old 04-09-2008, 09:23   #2
Av.Turhan Demiroğlu

1-(Malumunuz) Boşanma davası açılmakla eşlerin ayrı yaşama hakkı doğar;
2-Davanın devamınca (kesinleşinceye kadar) müşterek hanede kimin kalacağı konusunda mahkemece -tedbiren- karar verilebilir, (hatta verilir )
3-
Alıntı:
Ancak şu an başka bir eve çıktı kendisi.aile konutunda bir takım eşyaları kalmış.O eşyalara bakmaya gittiğinde kapının kilidinin eşi tarafından değiştirildiğini anlıyor.

Ayrı yaşama hakkı, evde kalan eş açısından da geçerli olduğuna göre, kilit değiştirmekte herhangi bir hukuka aykırılık olamaz. Hatta; dava nedeniyle arasında husumet bulunan -eş dahi olsa bu- kişide yedek anahtar bulunmasının ne tür sakıncalar doğurabileceğini de düşünmek ve bir an önce kilidi değiştirmesini tavsiye etmek gerekir "evde kalan eş"e...

4-
Alıntı:
Buna karşı müvekkilimin hala o evde oturma hakkı yokmudur ve bunun üstüne o da kilit değiştiremezmi?
Hakim kararı bulunmaksızın -somut olaya göre- o evde oturma hakkı yoktur ve kilit değiştirmeye kalkması -en azından- kendiliğinden hak alma gibi bir suç oluşturur.

Saygılarımla...
Old 04-09-2008, 09:28   #3
dadaş

tesekkurler cevabınız için yani kadın için bir suç mu oluşmuş oluyor tekrar evin kilidini değiştirp kendine ait bir kaç parça eşyayı almış olmakla?Doğrumu anladım?
Old 04-09-2008, 09:52   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Bir başka sorunuzdan, davanın devamınca ve yakın zamana kadar kadının evde kaldığını, şimdilerde müşterek haneyi terkettiğini anlıyorum.

Normal durumda erkeğin yaptığı suç olabilirdi gibi geliyor bana. Ancak kadın artık müşterek haneyi terkettiğine ve kendisine yeni bir mesken edindiğine -ve ortada müşterek haneyle ilgili bir tedbir kararı da bulunmadığına- göre kocanın davranışının suç oluşturduğunu ileri sürememesi gerekir.

Diğer taraftan, meskenini değiştirmiş kadının, artık kocanın kalmaya başladığı "eski müşterek haneye" elini kolunu sallayarak girip-çıkabileceğini kabul edemeyiz. Evde eşyaları kalmış ise bunun talep edilebileceği platform "çilingir çarşısı" olamaz diye düşünüyorum.

Suç oluşturup oluşturmayacağı konusu, somut olayın özelliklerine göre değişebilecektir. Bence -hafif şiddette de olsa- kendiliğinden hak alma var gibi..

Saygılarımla.
Old 24-11-2012, 17:32   #5
av.külcü

Varsayılan Aile konutu şerhi ve tedbir nafakası talebi aynı davada ileri sürülebilir mi?

Arkadaşlar Merhaba,

Forumda rastlayamadığım için yazmak istedim.

Bir müvekkilim için tedbir nafakası ve oturduğu ev için (eşinin adına kayıtlı) aile konutu şerhi isteyeceğim.

Her ne kadar forumda bir yerde; Danıştay'ın görüş değiştirdiğini yine doğrudan Tapu Sicil Müdürlüklerine başvurularak şerh konabileceğini görmüş olsam da bu bilgiyi teyit edecek başka bir bilgiye maalesef rastlayamadım.

Şimdi öğrenmek istediğim şu;

Müvekkilimin maddi durumu çok kötü.
Her iki konu da sonuç olarak (ayrı maddeler olsa da MK. 194-195) hakimin müdahalesi talebi olduğundan her iki talebi tek davayla isteyebilir miyim? Müvekkilimi dava masrafından kurtarmaya çalışıyorum da..!

Bilgilendirecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Saygıyla...
Old 25-11-2012, 11:31   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Elbette her iki dava,tek bir dosya dosyada yürütülebilir.

Fakat dosyada bağımsız iki dava olması gözetilerek her iki dava da usulüne uygun harçlandırılmalı ve aile konutu şerhi kararı verilinceye kadar da taşınmaz için tedbir uygulaması talep edilmeli diye düşünüyorum.

Eğer nafakayla birlikte ,dilekçede aile konutu şerhi talebi olmasına karşılık harçlandırılmamışssa,usulune uygun açılmış bir dava olmadığından talep belki de ön incelemede dava şartı yokluğu sebebi sayılarak ,davanın açılmamış sayılmasına karar verilebilecektir.
Old 25-11-2012, 17:56   #7
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba,

Elbette her iki dava,tek bir dosya dosyada yürütülebilir.

Fakat dosyada bağımsız iki dava olması gözetilerek her iki dava da usulüne uygun harçlandırılmalı ve aile konutu şerhi kararı verilinceye kadar da taşınmaz için tedbir uygulaması talep edilmeli diye düşünüyorum.

Eğer nafakayla birlikte ,dilekçede aile konutu şerhi talebi olmasına karşılık harçlandırılmamışssa,usulune uygun açılmış bir dava olmadığından talep belki de ön incelemede dava şartı yokluğu sebebi sayılarak ,davanın açılmamış sayılmasına karar verilebilecektir.

Çok teşekkür ederim Sn. Meslektaşım, harçlar konusunda haklısınız, gözümden kaçabilirdi.
Tekrar teşekkür ve saygıyla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi