Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bina yöneticilerinin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2011, 21:52   #1
Arif ERUCU

Varsayılan bina yöneticilerinin sorumluluğu

takıldığım bir konu hakkında meslektaşlarımın fikirlerine ihtiyaç duydum, fikir ve bilgilerini paylaşacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...Konu şöyle ki; binaya karşı yakıt borucundan dolayı icra takibi yapılıyor, bunun üzerine yöneticiler bina genel kurulunu toplayıp usülüne uygun alınan bir genel kurul kararıyla icra takibine itiraz ediyorlar. İtiraz sonucu bina icra inkar tazminatı ile birlikte asıl alacak ve faizini ödemeye mecbur kalıyorlar. Bunun üzerine yöneticiler bina sakinlerinden payına düşen miktar oranınca para toplayıp söz konusu borcu kapatıyorlar. Yalnız bundan sonra bina sakinlerinden biri yöneticiler aleyhine görevlerini ihmal etmeleri, topladıkları aidatları çarçur etmelerinden dolayı fazladan bina sakinlerinden para toplandığı, bina yöneticilerinin haksız olarak icra takibine itiraz etmeleri sonucu borcun arttığı (usülüne uygun bina genel kurulu olmasına rağmen) , v.b... argümanlarla sulh hukuk mahkemesinde rücu davası açıyor, kazanıyor ve kararda kesinleşiyor. Böyle bir kararın varlığından haberdar olan diğen bina sakınleri de şimdi teker teker yöneticiler aleyhine sulh hukuk mahkemesinde dava açmaya başlamışlardır. Böyle bir durumda bina sakinlerinin yöneticilere rücu etmelerini engellemek için nasıl bir yol izlenebilir. Sulh hukuk mahkemesinde savunma hangi temele oturtulabilir...
Old 26-03-2011, 00:30   #2
BALDIRAN

Merhaba.Kanımca, yönetici, vekil gibi iş yapar ve bu konuda alınmış bir genel kurul kararı var ise, yönetici, bu genel kurul kararındaki kararlara uygun hareket etmek zorundadır.Bu bağlamda,yöneticinin husumet ehliyeti olmadığını, sadece kat malikleri kurulu kararını, onun temsilcisi olarak uyguladığı yolundaki savunmanızın etkili olacağını düşünüyorum.(Yeterki kat malikleri kurulu usulüne uygun toplanmış ve usulüne uygun alınmış bir karar olsun.Saygılar
Old 26-03-2011, 10:25   #3
Arif Aydın

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Kanun No: 634
Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) (YÜR. TAR.: 02.01.1966)

Kabul Tarihi: 23.06.1965
R.G. Tarihi: 02.07.1965
R.G. No: 12038

1. Genel yönetim işlerinin görülmesi:

Madde 35 - Yöneticinin görevleri, yönetim planında belirtilir; yönetim planında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür:

a) Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi

b) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması;

c) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi;

d) Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim planında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması;

e) Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yönetim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması;

f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü;

g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması;

h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına, alınması;

i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi;

j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması;

k) Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması.

Usulüne uygun bir karar alınmış ise yöneticinin sorumluluğunun olmadığını düşünüyorum. Fakat genellikle malikler kendileri bir araya gelerek ve imza karşılığı karar alıyorlar. Her hangi bir toplantı günü ilan edilmeden ve tüm kat maliklerine çağrı yapılmadan karar alabiliyorlar. Bu hususu gözden kaçırmamak gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi