Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesinin imkansızlık nedeniyle feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2011, 18:23   #1
M. Emre Bulut

Varsayılan Kira sözleşmesinin imkansızlık nedeniyle feshi

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum,

Kira sözleşmesinin imkansızlık nedeniyle feshi iddiası ile ilgili içtihat arıyorum. Olay şu şekilde vuku buluyor. X Alışveriş Merkezinde kiraya verilen bir taşınmazın kiracısı borçlarını ödememektedir. Ödememe sebebi ise X Alışveriş Merkezinin iş yapmamasıdır. Ancak bu bağlamda açılmış kira tespit, uyarlama, sözleşmenin feshi vs hiçbir dava bulunmamaktadır. Kiralayan mecuru teslim etme edimini yerine getirmiştir. Kiralayanın kiralananın iş yapmamasından ötürü sorumlu olamayacağı kanaatindeyim.

Bu durumun imkansızlık olarak sayılıp sayılamaycağına ilişkin görüş ve öneri ile bu kapsamda içtihat arıyorum.

Yardımcı olabilecek meslektaşlarıma teşekkürlerimi iletirim.
Old 25-02-2011, 18:41   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Ödememe sebebi ise X Alışveriş Merkezinin iş yapmamasıdır. Bu durumun imkansızlık olarak sayılıp sayılamaycağına ilişkin görüş ve öneri ile bu kapsamda içtihat arıyorum.

Böyle bir iddia dinlenmez. Mecurun bulunduğu AVM'nin iş yapmaması imkansızlık olarak nitelendirilemez. Bu konuda Yargıtay kararı aramanıza bile gerek yoktur.
Old 25-02-2011, 22:47   #3
BALDIRAN

sayın DİKİCİ'ye katılıyorum.Sadece, sözleşmenin başlangıcında öngörülmesi imkansız olan bir takım olaylar (kriz, develüasyon vs.) olursa hakimin sözleşmeye müdahalesi istenebilir, bu olay, önceden öngörülebilecek bir olaydır ve ahde vefa ilkesi sözleşmenin ayakta tutulmasını gerektirir.
Old 26-02-2011, 19:46   #4
M. Emre Bulut

Daha dikkatli davranmak adına ve belki kaçırdığım bir nokta vardır düşüncesiyle yardımlarınıza başvurdum. Benim kanaatim de bu yöndeydi. İlginize çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar diliyorum.
Old 27-02-2011, 11:55   #5
justiz

Kira sözleşmesinin iptali mümkün olmamakla birlikte kira bedelinin tenzili cihetini deneyebilirsiniz. Şöyle ki, hukukta sözleşmelerin yerine getirilmesi konusunda ahde vefa ilkesine bağlılık esas olmakla birlikte bir de 'Emprevizyon' imkanı mevcuttur, yani buna uyarlama davası diyoruz. Müvekkilinizin başlangıçta öngöremediği bir husus ( bu bilgisizliğinden tecrübesizliğinden de kaynaklanabilir) sonradan ortaya çıkarsa ve sözleşmenin aynen yerine getirilmesi müvekkilinizin ticari mahvına sebep olabilecek nitelikte ise, yani kira bedelini karşılayacak kadar dahi ciro yapamıyorsa, bu durumda sözleşmeyi aynen yerine getirme konusunda karşı tarafın talebi dürüstlük kuralına aykırı kabul edilir.
Uyarlama davasını biraz araştırın derim
Old 27-02-2011, 12:18   #6
hukukcugokhanozkan

Sözleşmenin kurulmasından sonraki kusursuz imkansızlık durumunda borç sana erer ancak burda imkansızlık durumu yok.Kiracıya karşı icra takibi yapılabilir.Borçların ödenmemesi nedeniyle ilamsız icra yoluyla tahliye sağlanabilir ya da tahliye davası açılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi