Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafaka davasına karşılık açılan boşanma davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2012, 19:01   #1
garani

Varsayılan nafaka davasına karşılık açılan boşanma davası

Sevgili meslektaşlar ve hukukla ilgili arkadaşlar.Sizinle paylaşmak istediğim konu belki mesleki olarak cok da tecrübeli değilim ama garibime gitmiş olup sizin görüşlerinize ihtiyacım var.Müşterek haneyi haklı olduğunu iddia eden kadın müşterek haneden ayrılıyor.Akabinde ali yardıma başvurup vekili aracılığı ile tedbir nafakası davası açıyor.Tebligatı alan müvekkil bana danışıyor ve bizde karşı dava olarak boşanma davası açıyoruz.Kadının avukatı daha esasa cevap süresi içerisinde HMK ilgili maddesi gereği tefrik isteyip(ki yersiz bir talep)dosyaların ayrılmasını istiyor.İlk duruşmada ben tarafların aynı olduğunu,usul ekonomisince davaların beraber yürütülmesi gerektiğini ve bir nafaka durumu olacak ise boşanma sonucunda da nafakaya hükmedileceğini ve davaların birlikte yürütülmesini savunuyoruz.Dosya hakımı kabul ediyor ve delillerimizi bildirmek üzere süre veriyor ki delillerimizi bildiriyoruz.benim 2 tane tanıgım bu arada talimatla dinleniyor ve bu sırada yanı 14/02/2012 tarihinde evi terk eden kadın adli yardımdan görevlendirilen avukat arkadasım aracılığı ile maddi,manevi ve nafaka talepli boşanma davası açıyor ve yeni bir esasa kaydediliyor.Sonuç kısmında dosyaların birleştirilmesini talep ediyor.Dilekçe ekinde adli yardım formunu da ekleyip(ki adli yardım formu tedbir nafakası davası içindi)tarafımıza tebliğ ediyor.Şimdi biz davamızda davalı-karşı davacıyız.Yeni açılan davada ben ne yapmalıyım?Aklım karıştı sizlerin fikirlerine ihtiyacım.Saygılar...
Old 26-02-2012, 10:24   #2
cizre

Öncelikle baroca adli yardım kararı ve yetki sadece tedbir nafakası için verilmişse karşı taraf vekilinin bu hususta yetkilendirilmediğini bildirin. Onlar da siz de boşanma istiyorsunuz anladığım kadarı ile. İyi, bir konuda anlaşmışsınız. Bence yapacağınız dava dilekçesine süresi içinde cevap verip sonucu beklemek.
Old 27-02-2012, 10:09   #3
garani

yetki konusunda bir sıkıntımız yok bunu talep edebiliriz elbette ama benim kafamdaki asıl soru işareti nafakaya karşı açtığım boşanma davasından sonra(ki karşı dava açma süresi geçmiş,esasa cevap verilmiş ve davacının cevabı dosyaların ayrılması yönünde,benim 2 adet tanığım dinlenmiş)yeni bir boşanma davası açılarak bizim dosya ile birleştirilmesinin istenmesi(usul bunu gerektirir bu konuda hem fikiriz)Bu durumda benim de 14 günlük esasa cevap ve karşı dava açma sürem mevcut.enteresan olduğundan paylaşmak istedim.belki karşılaşılmış bir konudur diye.
Old 27-02-2012, 10:25   #4
sumeyra

Anladığım kadarıyla karşı boşanma davası süresi içerisinde açılmamış. Anladığım kadarıyla iki dava da şiddetli geçimsizlik sebeiyle boşanma istemine dayanıyor. Bu sebepten karşı tarafın açtığı boşanma davasına derdestlik itirazında bulunabilirsiniz.
HUKUK GENEL KURULU E. 1985/13-114 K. 1986/591 T. 28.5.1986
ÖZET : ... İki davanın taraflarının aynı olması için, her iki davada da aynı sıfatı davacı veya davalının taşımaları gerekmez.
Old 27-02-2012, 10:27   #5
av.knel

Alıntı:
Yazan garani
yetki konusunda bir sıkıntımız yok bunu talep edebiliriz elbette ama benim kafamdaki asıl soru işareti nafakaya karşı açtığım boşanma davasından sonra(ki karşı dava açma süresi geçmiş,esasa cevap verilmiş ve davacının cevabı dosyaların ayrılması yönünde,benim 2 adet tanığım dinlenmiş)yeni bir boşanma davası açılarak bizim dosya ile birleştirilmesinin istenmesi(usul bunu gerektirir bu konuda hem fikiriz)Bu durumda benim de 14 günlük esasa cevap ve karşı dava açma sürem mevcut.enteresan olduğundan paylaşmak istedim.belki karşılaşılmış bir konudur diye.

Her üç dosyada birleştirilerek beraber görülecektir. Ortada enteresan bir durum yok. Dosyalar birleştirildiği/birleştirileceği için davalının açtığı boşanma davasında da usulen tanık ve deliller bildirilecek, siz cevabınızı iki hafta içinde (14 gün değil) vereceksiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi