Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylaşımıyla ilgili soruma cevap arıyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-10-2008, 15:05   #1
konuk

Varsayılan mal paylaşımıyla ilgili soruma cevap arıyorum

4 yıldır eşimle ayrı yaşıyoruz.henüz boşanmadık.3 yıl önce eşim boşanma davası açtı fakat haksız olduğu gerekçesiyle boşanma gerçekleşmedi.mahkeme kararıyla 2mizin aldığı çocuklarımla birlikte oturduğum evim eşimin üzerine, tekrar boşanma davası açıldığı takdirde belirttiğim 4yıl da göz önünde bulundurulduğunda evin durumu ne olur? ev kesinlikle satılır mı? yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler
Old 16-10-2008, 19:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Öncelikle eşinizin adına kayıtlı olan evin ,olası bir boşanma davası sonuçlanıncaya kadar satılmasını engellemek için aile konutu şerhi olanağından yararlanmanızı oneriyorum.

Bunun için muhtarlıktan alınacak gerekli belgeler ile tapu sicil müdürlüğüne başvurmanız veya bu konuda karar verimesi için aile mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

2-Boşanma kesinleştiğinde mal rejimi tasfiye alacağı için dava açmanız gerekmektedir.

Bu davada 2002 öncesi için bu evin alımına katkıda bulunduğunuzu ispatlayarak "katkı payı ve değer artışı"veya 2002 den edinilmiş mallara katılma rejimi gereği "katılım alacağı"talep etmeniz gerekmektedir.

Bu davada evin mülkiyeti değil, evin değeri üzerinden hesaplama yapılacak ve koşulları varsa alacak hakkınız tespit edilerek size bu miktarın ödenmesine karar verilebilecektir.

Bu durumda boşandığınız eşiniz borcunu ödemek için ister evi satar ister başka bir kaynaktan bu ödemeyi yapar.

Boşanma kesinleştiğinde ,bu evde oturma hakkınızın ortadan kalkacağını hatırlatmak isterim.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi