Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bilgi almak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2008, 23:48   #1
Konuk

Varsayılan bilgi almak istiyorum

merhabalar,5 yıllık evliyi 2 yaşında bir oğlumuz var.yalnız eşim bir yıldır bir bayanla birlikteymiş ve şimdi boşanma davası açtı.bu ay ilki görülecek.bende karşılığında dava açtım tazminatdada bulundum.Eve eğer tedbir konmaz ise oğlumla biz baba evine mi dönüceğiz?hakim bu konuda nasıl bir tedbir alır?Baba evine gitmek zor üvey annede var.Eşim maddi manevi yardım etmiyor,işyerini değiştirmiş saklıyor nafakamız neye göre belirlenir acaba.Kadın olarak mağduruyetlerim fazla ne yapabilirim.Hala ortak konut olarak kullandığımız eşimin üstüne olan 2002 den önce alınmış evde oturuyorum avukatım çıkma dediği için.
Old 14-10-2008, 14:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Haklarınızı elde etmek için bir avukattan hukuki destek alarak en doğrusunu yapmış bulunuyorsunuz.

Tüm sorularınıza avukatınız mutlaka yanıt verecektir.

Nafaka ile ilgili olarak, mahkemelerin ya da yasaların her hangi bir standardı yoktur.

Eşinizin mali durumu mahkemeye intikal ettiğinde, mahkeme bunu ve sizin ve çocuğunuzun asgari yaşamını idame ettirmeye gerekli tutarı takdir edecektir.

Sizin yapmanız gereken eşinizin GERÇEK mal varlığını ve gelirini mahkemeye ispatlamaya çalışmaktır. Bu konuda avukatınıza bilgi vermeniz, yardımcı olmanız yararınızadır. Eşinizin üzerine kayıtlı menkul ve gayrımenkul mallar var ise bunları bildiriniz.

Ortak konut için aile konutu şerhi aldırılabilir ve bu şerh sizi, boşanma davasının, boşanma ile sonuçlanıp ve kesinleşmesine kadar, bu hanede kalmanıza yarayacaktır.

Ancak bundan sonra ikamet edebilmeniz, mülkiyet hakkı sahibinin iradesine bağlıdır.

Ek bilgi olarak; boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde, katkı payı alacağınızı ve tasfiye payı alacağınızı dava etme hakkınız da bulunmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen avukatınıza ulaşınız.

Saygılarımızla.
Old 16-10-2008, 00:17   #3
Konuk

cevabınız için teşekkür ederim yalnız oturduğum konut eşimin üstüne ve 2002 den önce alındı ben bu katkı payını anlayamadım.
Old 16-10-2008, 21:28   #4
üye8180

Sayın Konuk, yürürlükteki yasal mal rejimi olan 'edinilmiş mallara katılma' mal rejimi 01.01.2002 tarihinden itibaren yürürlüktedir. Bu tarihten önce evlilikte edinilmiş mallarda, bir eşin, bu malın alımına katkısı varsa ve bu katkı ispatlanabilirse, o eş bakımından katkı payı alacağı doğar. 01.01.2002 tarihinden sonra edinilen mallar bakımından ise, yürürlükteki mal rejimi gereği eşlerin katılma alacağı hakkı bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi