Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kendime ait iş yeri tedbir nafakası almamı engellermi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2008, 09:07   #1
Konuk

Varsayılan kendime ait iş yeri tedbir nafakası almamı engellermi

merhaba ben yaklaşık 2 aylık evliyim eşimin ben ikinci eşiyim yani evlenip ayrıldıktan sonra 2. kezde benimle evlendi ilk eşinde kendisini aldattığı ve ailesine hakaret ettiği için ayrıldığını söylemişti bana esas gerekçesine baktığım zaman şiddetli geçimsizlik yazıo yani karısına yani ilk eşine iftira atmış gibi görünüo benimlede evlendiği günden beri sürekli ithamlarda cep telimi kontrol etmeler kimdi arayan en ufak tartışmada kime gideceksin vs onur kırıcı sözler vede ailesine karşıda sürekli onlara şunu yapacaksın bunu yapacaksın şeklinde sürekli talimatlar verip aile huzurunu kaçırıp sonrasında kavgaya ve şiddete yönelik davranışlar sergiledi sonra bana evin anahtarını vermeyerek eve girmemi engelledibende karakola hakaretten ve darptan şikayetci oldum 1.5 aylıkda hamileyim darptan dolayı kanama meydana geldi bunuda raporla belgeledim şimdi ben tedbir nafakası açmak istiyorum ancak kendime ait şu bi iş yerim var jimnastik salonu işletiyorum tek çalışan benim şu anda hamile olduğum için zaten çalışamıyacağım evlendiğimden bu yanada hiç çalışamadım salon kaplı idi benim öğrenmek istediğim kendime ait iş yeri bulunması şu an ben hamileyken çalışamayacağıma göre hakim bana tedbir nafakası verbilirmi ayrıca başka ne türlü davalar açabilirim eşime karşı teşekkür ediorum şimdiden cevaplarınıza
Old 08-10-2008, 11:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Şiddete uğramış olduğunuz için ve bunu ayrıca doktor raporları ile de kanıtlamışsınız, Aile Mahkemesi Yargıcı'ndan şu an oturmakta olduğunuz evin ve eşyaların yalnız sizin kullanımınıza özgülenmesini, eşinizin eve yaklaşmasının önlenmesini isteyebilirsiniz.Yine ailenin korunmasına ilişkin yasa kapsamında, eşinizin evin zorunlu giderlerini ödemesinin devamı yönünde ve kendinizin yaşamınızı idame ettirebilmeniz için de uygun miktar nafakaya hükmedilmesini TEDBİREN masrafsız olarak isteyebilirsiniz.6 ay süre ile verilen bu tedbir kararları süre sonunda yeni bir taleple, tekrar verilebilmektedir.

Ayrıca aakabinde açacağınız, şiddetli geçimsizlik sebebeine dayalı boşanma davası içinde TEDBİR NAFAKASI talebinde bulunabilirsiniz.

Tedbir nafakasına hükmedilmesi için, tarafların mali durum araştırmalarının beklenmesi gerekmediği gibi KUSUR araştırması da yapılmadan nafakaya hükmedilmektedir.

Bu tedbir nafakasının dava içinde, değişen koşullara göre ve ya karşı tarafın iddia ve ispatına göre kesilmesi de mümkündür.

Adınıza kayıtlı bir işyeri olması tek başına bağlanan nafakanın kesilmesi sonucunu doğurmayabilir.Dediğiniz gibi uzun süredir kapalı olduğunu ve çalışmadığınızı ve dahası çalışamayacak durumda olduğunuzu ispatla, bağlanan nafakanın devamını sağlayabilirsiniz.

Boşanma davasının içinde, öncelikle verilen tedbir nafakasının boşanmanın kesinleşmesinden itibaren YOKSULLUK nafakası olarak devamı talebinde de bulunabilirsiniz.Yoksulluk kavramı dava içinde tartışılacaktır.Yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi, adınıza kayıtlı bir işyeri bulunudğu halde faaliyet göstermiyor olması vs..

Ayrıca, açılan bu boşanma davası içinde yan talepler olarak, maddi tazminat ve manevi tazminat istemlerinde de bulunabilirsiniz. Fiziki şiddet görmüş olmanız, kişilik haklarınızın saldırıya uğraması demek olur ki, bu da manevi tazminata gerekçedir.

Aynı şekilde, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olması halinde, evllilikten beklediğiniz ve mevcut olan manfaatleriniz zarar gördüğünden maddi tazminata hükmedilebilir.

Davanızın içinde, boşanmaya neden olan olayları her türlü delil ile, savcılık şikayetleri, doktor raporları, yakın akrabalar dahil şahit beyanları ile kanıtlayabilirsiniz.

Halen oturrulmakta olan ev için aile konutudur şerhi de aldırabilirsiniz.Boşanma gerçekleşene kadar bu size barınma imkanı verebilecek bir haktır.

Haklarınız oldukça çeşitlidir ve nafaka ile ilgili olarak yoruma ve ispata açık hususlarla karşılaşabileceğinizden, MUTLAKA profesyonel anlamda avukat desteğinden yararlanınız.

Maddi yoksunluk içinde iseniz, bulunduğunuz yer Barosu'ndan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.Adli yardım alınız.

Saygılarımla.
Old 08-10-2008, 15:18   #3
Konuk

Varsayılan eşyaların götürülmesi

ufuk bey tedbir nafakası ile verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim yanlız siz ortak kullanım olan o evde kalabileceğimi ve geçici giderlerin karşılanması ile ilgili yardımda alabileceğimi söylediniz ancak şu an eşim olan kişi eşyaları toplayıp ailesinin evine götürmüş öğrendiğime göre şu an evde oturulacak bi şey kaldımı bilmiorum eşyaları götürüp evin boş olması halinde yapabileceğim şey nedir o evde nasıl lacağım eşyada yok anahtarda yok tabiki hadi çilingir yoluyla girdim eşyalr olmadıktan sonra ne yapabilirim kendisi eşyalara zarar verdiğimi iddia ederek evin eşyalarını toplayıp götürmüş aynı zamanda benim kıyafetlerim takılar vs herşey ne yapabilirim bu durumda yardımcı olursanız çoks evinirim teşekkür ederim saygılar..
Old 08-10-2008, 19:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Ev eşyalarından size ait olanların ve kişisel özel eşyalarınızın listesini adet, eder ve cins belirterek bir dilekçe ile öncelikle bulundukları yerde tespit yaptırıp ev eşyalarının yedi-i emine teslimini ve özel eşyalarınızın ise kendinize iade edilmesini sağlayabilirsiniz.

Daha sonra açacağınız dava ile de ev eşyalarının size ait olduklarını ispat etmek sureti ile tarafınıza iadelerini olmadı değerleri toplamının tarafınıza ödenmesini dava edebilirsiniz.

Ortak konutun size özgülenmesini aile mahkemesi yargıcından talep etmeniz halinde, halen boş olan evde eğer burada barınmaya ihtiyacınız var ise, kalma şansınız olabilecektir.

Bunlar haklarınızdandır, şu an bulunduğunuz yerde kalmak daha yararınıza ise o şekilde hareket edebilirsiniz.

Mevcut durumunuz ve çalıştırılabilecek hukuki yollar konusunda daha ayrıntılı olarak; bir meslektaşımızın doğrudan bilgi ve yöntemiyle hareket etmeniz sağlıklı olacaktır.

Adli yardım alabilirsiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi