Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet kağıdı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2023, 20:55   #1
Konuk

Varsayılan Velayet kağıdı

Benim evlilik dışı ilişkiden 7 yaşında bı kızım var. Ben bir evlilik yapıp yurtdışına yerleşiyorum. Ama bende velayet kağıdı yok. 337. Madde velayet annededir diyor ama bunu ben nasıl ispatlarim. Velayetin bende olduğunu yabancı makamlara nasıl verebilirim. Bu velayetin bende olduğuna dair kağıdı nerden alabilirim
Old 02-12-2023, 10:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

TMK MADDE 337/1.- düzenlemesine göre "Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir."

Yani velayet yasa gereği size aittir.

Aile Mahkemesine değişik iş dosyası kapsamında başvurarak, velayetin tarafınıza ait olduğuna ilişkin tespit kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Mahkemece zaten yasa gereği velayetin size ait olduğu tespit edilerek hukuki yarar olmadığı gerekçesi ile talebiniz reddedilebilir. Fakat kararın kendisi velayetin size ait olduğuna ilişkin tespit içerecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 05-12-2023, 19:37   #3
Konuk

Varsayılan Konu

İyi günler avukat hanim.Ben dediğiniz şekilde gittim sordum böyle bı şey yok dediler. Baba çocuğu tanıyıp kendi nüfusuna aldığı için velayet davası acacaksinjz dediler.velayet davası acmami soylediler.
Old 05-12-2023, 19:44   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Babanın çocuğu tanıyarak nüfusuna kaydettirmesi velayet durumunu değiştirmez. Velayet hala sizdedir. Zaten sizde olan velayet için dava açmanız gerekmez. Sadece velayetin sizde olduğunun tespiti ve evraka bağlanması gerekmektedir.

TMK MADDE 337/1.- düzenlemesine göre "Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir."

Tarafınıza verilen bilgi hatalıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 12-12-2023, 10:03   #5
Konuk

İyi günler avukat hanım. Ben avukata gittim. Oda aile mahkemesi hakimiyle görüştüğünü ve sizin dediğiniz gibi bir şey olmadığını söyledi. Sonra nüfus müdürlüğüne git dedi. TCK nin 337 maddesi gereği velayet bende ama nüfus kayıtlarinda gorukmesini istiyorum dedim dilekçe yazdım. Dilekçe cevabında velayetin tcknin 337 maddesi gereği bende olduğunu ama nüfus kayıtlarına işleyemeceklerini yazmışlar. Bu nüfus müdürlüğünün bana verdiği imzalı mühürlü kağıt benim için velayetin bende olduğunu kanıtlamak için yetermi acaba
Old 15-12-2023, 10:27   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mahkemenin velayetin sizde olduğuna ilişkin tespit kararı her yerde geçerli bir evraktır. Bu yolu denemenizi öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi