Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamların icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2009, 12:41   #1
dadaş

Varsayılan ilamların icrası

Ssk rücu alacağından dolayı açtığı takipte itiraz ettik ve takip durdu.Bunun üzerine ssk itirazın iptali davası açtı.Dava sonucu kısmen red kısmen kabul.Ben temyiz için tehiri icra talepli süre tutum dilekçesi vermiştim..
-Gerekçeli karar bugün yazılmış ancak dosyadan baktım ssk vekili kararı almış ama bana tebliğ ettirmemişBöyle bir zorunluluğu varmı?Yoksa benim karar harcı yatırıp kararı almam mı gerekir?
-Bir de ssk icradaki dosyaya ilamla direk hacze çıkabilirmi yoksa bize icra emri göndermesi şartmı?Ne yapmalıyım?Ben şimdi tehiri icra talepli süre tutum dilekçesine dayanarak yargıtaydan icranın geri bırakılması kararı almak için hemen harekete geçebilirmiyim yoksa illa elimde gerekçeli karar olmalı ve bunu temyiz etmelimiyim?
Old 12-02-2009, 16:14   #2
ozlm

1-Davacı SSK Vekili kararı aldığına göre karar harcı yatırmıştır. yatırmadan kararı alamaz. size tebliğ edilmedi ise kararı elden alabilirsiniz.
2-Davacı vekili aldığı kararla direk hacze çıkabilir çünkü dava itirazın iptali davasıdır. yeni bir icra dosyası açılmayacak itiraz edilen icra dosyasına karar konulacak ve haciz aşamasına geçilecektir.
3-Gerekçeli mahkeme kararını alıp, tehiri icra talepli temyiz edeceksiniz
4-İcra dairesinden de tehiri icra kararını getirmek üzere süre isteyeceksiniz fakat dosya borcunu (mahkeme kararındaki kabul edilen rakam ve ferileri) nakit veya teminat mektubu şeklinde icra dairesine yatırmak zorundasınız
Old 12-02-2009, 17:20   #3
Av_Ece Altunay Önal

Benim anlamadığım SSK vekili size tebliğe çıkartmadan kararı nasıl alabiliyor? Kalem böyle bir işlemi nasıl yapabiliyor? Çünkü kararı alabilmek için karşı tarafa da tebliğe çıkarmak lazım
Old 13-02-2009, 17:13   #6
Av.Gökhan TEKBAŞ

Merhabalar. Bahsedilen dava iş mahkemesinde görüldüğü için iş mahkemelerinde temyiz tefhimden itibaren başlar. Dolayısıyla da temyiz etmek isteyen taraf süre tutum dilekçesi ile temyiz masraflarını yatırarak kararı temyiz edebilir. Karar her iki tarafın da yüzüne karşı verildiyse tekrar tebliğe çıkarmaya gerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla da mahkeme kaleminin yaptığı iş doğrudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi