Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerlik hizmeti esnasında kazaya maruz kalma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2010, 15:06   #1
Avguler

Varsayılan Askerlik hizmeti esnasında kazaya maruz kalma

Merhabalar..

Olay şöyle.

müvekkil askerlik hizmetinin ifası sırasında karargahta başka bir erin sorumluluğu altında olan aracın park halinde frenden boşanması sonucu araç ile duvar arasında kalarak kaza geçiriyor. uzun süren tedavi ve ameliyatlar sonucu enson kendisine çürük raporu verilerek terhis ediliyor. süreç yaklaşık dört yıl sürüyor. kendisi şuan sakat ve iş göremez nitelikte. kendisine devlet ne iş vermiş ne de bir maaş şuan mağdur durumda.

uğramış olduğu zararın tazmini için dava açmayı düşünüyoruz fakat nasıl bir yol izleyeceğimizi takdir edemedik.
1. öncelikle İDARİ YARGI mı, ADLİ YARGIMI görevli?

2. kaza 2004 ylında gerçekleşiyor çürük raporu ise 2009 kasım ayında veriliyor. haksız fiil olarak değerlendirrsek (sanımca değil, ben idarenin hizmet kusuru olarak bakıyorum olaya birkaç arkadaşla tartıştım onlar hakzız fiil dedi ben idarenin kusuru olarak değerlendiriyorum) bir yıllık dava açma süresi bir yıl,,

idarenin hizmet kusuru olarak bakarsak dava açma süresi daha farklı ve idareye başvurma takdiri...

sizlerin tavsiyesini inanıyorum ki yolumu aydınlatacaktır..
Old 07-02-2010, 16:29   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Benim kanaatime göre; burada eğer frenin boşalmasında, aracın sorumluluğunda bulunduğu askerin kusuru varsa, (mesela fren yağını kontrol etmemişse, bakımını yaptırmamışsa vs.) adli yargıda Milli Savunma Bakanlığı'nı ve sorumlu askeri müteselsilen davalı olarak gösterebilirsiniz. MSB ise, davayı kazandıktan sonra ilgili askere rücu edebilecektir.
Eğer askerin olayda kabahati yoksa idari yargıda dava açmalısınız.
Old 08-02-2010, 20:42   #3
criminal

Mehmetçik Vahfının sağladığı olanaklar mevcut.Dava açmadan önce Vakıftan talepte bulunabilirsiniz.
http://www.mehmetcik.org.tr/index.php?Lisan=tr
Old 08-02-2010, 22:40   #4
ilteriş

Varsayılan AYİM de dava açılmalı

Dava AYİMde açılmalı . AYİM nin Web sayfasınadan bir çok örnek karar bulabilirsiniz
Old 09-02-2010, 01:36   #5
üye14072

dava,
kesin rapordan itibaren bir yıl içinde
AYİM de,
tam dava olarak,
yüksek bir maddi
ve çok daha yüksek bir manevi tazminat talebi,
ve adli yardım talebi ile
dikkat

tekrar ediyorum,
kısmi dava olarak değil,
tam dava olarak,

ve
duruşma talepsiz,
açılmalıdır,

davacı olarak,

müvekkiliniz terhisli er,
varsa onun eşi çocukları, anası babası dedeleri, kardeşleri,
gösterilmelidir,

davanın hukuki dayanağı,
idarenin kusursuz sorumluluğudur,
dilekçenizde vakayı anlatın ve kısaca buna da değinin,

davayı açtıktan sonra,
dikkat,
tekrar ediyorum
açtıktan sonra
mehmetçik vakfına
müracaat edip aradan soyut bir dilekçe ile tüm haklar istenmelidir

müvekkilinizin alabileceği haklar eski emekli sandığı kanununun halen yürürlükte olan maddelerinde yazar,

onun için bende üzüldüm,

ama maddi olarak
devlet tatmin ediyor,

saygılar
av mehmet emin öztürk
kocaeli barosu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi