Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükümlü Başka Suçtan Tutukluysa Cezanın İnfazı

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2007, 13:10   #1
ahura

Arkadaşlar ben bi konuyu kaç gündür araştırdım, net birşey öğrenemedim.Acaba hükümlü bir kişi başka bir suçtan yargılanmak için tutuklanırsa, tutuklulukta geçirdiği süre verilen cezanın infazından düşürülüyor mu?Şimdiden teşekkürler...
Old 24-08-2007, 22:34   #2
Av.Turan

sorunuzu anlayamadım. hükümlü şahs derken hüküm giymiş firari olanı mı yoksa şartla salıverilmiş olanı mı kasdettiniz. genel olarak birşeyi belirteyim ki yakalanma da olsa tutuklulukta geçen sure her halükarda mahsup edilir. ama sorunuz açarsanız neyin nereden mahsup edileceği konusunda daha ayrıntılı cevap verebilirim.
Old 25-08-2007, 10:02   #3
Tansu Sarıgül

Bir başka suçtan infaz devam ettiği için tutuklulukta geçen süre infaz süresinden düşülmez. Burada dikkat edilecek husus, tutuklulukta geçen sürenin bir başka suçtan tutuklu veya hükümlü değilse infaz süresinden düşüleceğidiğir. mükerrer mahsup yapılamaz.
Old 25-08-2007, 18:41   #4
orhansarcan

Varsayılan elbette

Uygulamada bu durum hep olmakta adliyeye bir suçtan sevkedilen şahjsın sevkedildiği suçtan tutuklandığı vakit şahsı getiren kolluk görevlileri kesinleşmiş cezanın infazının başlaması için infaz kalenine götürmeden doğrudan cezaevine götürünce bu durumlara rastlanıyor. Ceza hukukunda ilke hükümlülüğün önecelikli olduğudur hükümlü olan şahsın tutukluluğuna başlanamaz Hükümlü olduğu mahkemeye durumu anlatır dilekçe ile başvurursanız mahkeme kararın infazına şahsın tutuklandığı günden başlayacaktır.İsterseniz size dilekçe örneği ve bu konuda örnek mahkeme kararı verebilir
Old 25-08-2007, 20:56   #5
üye14540

Eğer hükümlü başka suçtan tutukluysa ve bu tutuklama kararı infaz edilmişse, yine bu tutuklu kaldığı suçun suç tarihi ve beraat kararının kesinleşme tarihi hükümlü olduğu suçtan önce ise mahsup işleminden yararlanamaz.
Old 26-08-2007, 11:23   #6
üye14072

infaz savcısına verilecek bir dilekçe ile, müvekkilinizin tutuklulukta geçirdiği sürenin hüküm infazından sayılmasını talep edin,
reddedilirse mahkemeye itiraz edin,
sayın şenoğlunun değindiği ve oldukça karışık olan (anlatım değil, farz edilen olay karışık,) hal sizin durumunuzla ilgili değil fikrindeyim.

hem kesin hükümle aranıyorsunuz
hem tutuklama kararı ile,
ve yakalanıyorsunuz
kapalı kalan süreler önce infazdan sayılır.
av. m. emin öztürk
kocaeli
0543 546 81 74
Old 26-08-2007, 12:44   #7
çiçero fadi

sayın tansu sarıgülün yorumu oldukça isbetli ve açı yetrli.mükerree mahsup söz konusu olamaz.tutukluluk hali devam ederken cezaevinde kaldığı süre hükümlülük süresinden düşen süredir.diyelim ki tutuklu olduğu dosydan tahliye edildi.yaklaşık da 6 ay tutuklu kaldı.bilahare tutuklu olduğu dosyadan hüküm aldı.infaz aşamasına geçildi.bu altı aylık süreden faydalanacak mı
bence hayır zira bu altı aylık süre aynı zamanda hükümlülük sürsi için infaz edilmiş süredir.

izahatı bir misalle açıklamak açıklık getirmiştir umarım
Old 04-02-2008, 12:06   #8
hidayet

Değerli meslektaşlarım,benzer konu olsuğu ve net olarak anlayamadığım için sizden tekrar görüş almak isterim.
-X sahsı bir suçtan dolayı para cezası alır,bu ceza haziran 2007 tarihinde kesinleşmiştir,kesinleşen para cezasına ait ödeme emri ise Ocak 2008'de cezaevinde başka bir suçtan tutuklu iken kendisine tebliğ edilir.
-Tutuklanmasına neden olan olay ise Ekim 2007 tarihidir ve bu tarihte tutuklanır.
Bu durumda kesinleşen para cezasını ödeyemeyecek olan ve bu nedenle para cezası tekrar hapis cezasına dönecek olan sanık başka bir suçtan dolayı tutuklu kaldığı süreyi ilk şuçun infazından mahsup ettirebilecek midir.TCK.63'ü içtihadlarla birlikte incelediysem de tam olarak durumu kavrayamadım.Olayımıza göre cevap verebilirseniz çok sevinirim.Saygılarımla...
Old 04-02-2008, 12:51   #9
Av.F.Karakurt

Merhaba Sayın Meslektaşım,
Bahsettiğiniz olayda sanık daha önceki bir suçundan dolayı hapis cezası almış ve bu hapis cezası paraya çevrilmiş. Ancak bu ceza, sanığa tebliğ edilmeden sanık bir başka suçtan tutuklanmış ve bu suçtan tutukluluğu devam ederken para cezası kendisine tebliğ edilmiş.Önceki suç ile ilgili para cezasını ödemediği takdirde, bu para cezası tekrar hapis cezasına çevrilecektir. Anladığım kadarı ile şu an tutuklu bulunduğu dosya ile ilgili yargılaması devam ediyor. Benim düşünceme göre öncelikle tutuklu bulunduğu dosya ile ilgili davanın sonuçlanması gerekiyor. Bu dava sonuçlanmadan, tutuklulukta geçirdiği sürenin daha önce almış olduğu diğer cezanın infazından düşülemeyeceği kanaatindeyinm. Tutuklu yargılandığı dosyadan beraat kararı ya da tutuklulukta geçirdiği süreden daha az bir ceza alacak olursa, bu suçla ilgili tutuklu geçirdiği sürenin önceki suçla ilgili cezanın infazından mahsup edilebilir diye düşünüyorum. İki suçun infazının aynı anda mümkün olmaması nedeni ile öncelikle tutuklu olduğu dosyasının karara çıkması gerekiyor. Daha sonra da oradan çıkacak olan karara göre tutuklulukta geçirdiği sürenin ( beraat kararı ya da tutuklulukta geçirdiği süreden daha az bir ceza alması durumunda ) önceki cezanın infazından indirim yapılıp yapılmayacağı durumu sözkonusu olacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla ,İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi