Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işyeri değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2009, 14:59   #1
günseligonca

Varsayılan işyeri değişikliği

mehabalar, müvekkil hastaneden ihale almak sureti ile faaliyet gösteren bir medikal şirketinin işçisi iken, ihalenin devam etmemesi nedeni ile işinden çıkarılmıştır. Bunun üzerine ben de sağlık bakanlığı ve şirket aleyhine alacak davası açtım.
Ancak daha sonra müvekkil bana bir ihtarname getirdi. İşveren şirket, özetle ben eski ihalemi yenileyemedim ama şuradaki hastanede de faaliye gösteriyorum, gel orada 3 gün içerisinde işe başla, aksi takdirde haklı nedenle iş akdini feshederim, demiş. Bu ihtarname de müvekkilin eline çok geç ulaşmış. Sizce ben bu durumda ne yapmalıyım?
Benim alacak davamı sekteye uğratır mı?
Old 04-05-2009, 16:21   #2
Adli Tip

Müvekkiliniz, ihtarnameyi tebliğ aldıktan sonra işvereniyle görüşmüş mü? Zira ihtarnamenin tebliğden itibaren hüküm doğurması asıldır.

Saygılarımla,
Old 04-05-2009, 16:42   #3
günseligonca

ihtarname muhtara tebliğ edilmiş, kendisi de muhtara gitmekte gecikmiş dolayısıyla süre geçirilmiş.
Kararlarda işyeri değişikliği esaslı değişikliktir işçi tarafından yazılı kabul olmazsa geçerli olmaz diyor.
Ben de buna dair bir cevap ihtarnamesi düzenledim. Sizce çekmeme gerek var mı zira 22. maddede zımnen red müessesesi var. Ama ben gene de davada kuvvetli olayım diye çekeyim diyorum. Ne dersiniz?
Old 05-05-2009, 17:35   #4
Av.Şentürk DURSUN

Sayın meslekdaşım,
Müvekkiliniz değişikliği 6 iş günü içinde yazılı olarak kabul etmemiş durumdadır. 4857/22'ye göre:"...işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir." İhtarname çekmenize gerek yok. Alacak davanıza etkisi; talep ettiğiniz alacak kalemlerine göre değişiklik gösterir. İş akdini işverenin feshettiğini ispat ederseniz tüm haklarınızı, yahut iş şartlarının aleyhe değişikliği ya da ücretin kanuni surette hesaplanıp ödenmemesi nedeniyle işçinin haklı feshi söz konusu olursa ihbar tazminatı hariç diğer haklarınızı alırsınız.
Selamlar, başarılar...
Old 06-05-2009, 07:47   #5
Adli Tip

Ben bu olayda, (şayet asıl işveren alt işveren ilişkisinde bir muvazaa yoksa) işveren tarafından gerçekleştirilmiş haklı bir feshin var olduğu izlenimi ediniyorum.

Bence somut olayda, işyerinin kapanması olgusu mevcuttur. İşverenin x hastanesindeki işyeri hukuki bir işleme dayalı olarak kapatılmıştır. İşyerinin kapanması kural olarak geçerli bir fesih nedenidir. İşveren feshe son çare olarak başvurmak zorunda olduğundan, işçiye -varsa- bir başka işyerinde çalışmayı önermelidir.

Ancak somut olayda, işverenin ihtarnamesinde -haklı nedenle fesihten- söz edilmiş olması, işverenin nakil yetkisinin bulunduğu izlenimi uyandırmaktadır. (İş sözleşmesi ile teyit edilebilir.) İşverenin nakil yetksi varsa ve de işçi yeni işyerinde göreve başlamazsa, haklı nedenle fesih mümkündür. Bu halde ise, feshe bağlı haklardan yalnızca yıllık izin ücreti talep edilebilir.

Diğer yandan, ben bir işverenin işçisine tebligat yapamamış olmasını da enteresan buluyorum. Genelde iş sözleşmelerinde tarafların tebligat adresleri ve adres değişikliğini bildirme zorunluluğu olur. Yazılı sözleşme olmasa ya da sözleşmede bu hususlara yer verilmese bile iş sözleşmesine bağlı olan bir işçiyle makul bir zamanda (mücbir bir sebep olmaksızın) irtibat kurulamaması, işçinin feshi olarak yorumlanmalıdır.

Ayrıca şu da belirtilmelidir ki, 22. Madde tek başına işçiye fesih hakkı veren bir düzenleme değildir. 22. Madde işçiye eski koşullarda çalışma hakkı verir. İşveren 22. maddeye uymaksızın bir değişiklik yapar ve uygularsa, işçi bu halde 24. maddeye göre fesih hakkını kullanabilir. Somut olayda, bir muvazaa iddiası var ise bu halde işçinin eski işyerine gidip çalışmaya devam etmeyi istemesi gerekirdi.

Saygılarımla,
Old 06-05-2009, 12:16   #6
günseligonca

sayın adli tıp, bana göre haklı fesih değil olsa olsa geçerli fesih nedeni sayılabilir. İşçi de bu durumda tüm işçilik haklarını ve alacaklarını alabilir diye düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi? Zira 25. maddede işyerinin kapanması sayılmamış.
Old 06-05-2009, 12:36   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan günseligonca
sayın adli tıp, bana göre haklı fesih değil olsa olsa geçerli fesih nedeni sayılabilir. İşçi de bu durumda tüm işçilik haklarını ve alacaklarını alabilir diye düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi? Zira 25. maddede işyerinin kapanması sayılmamış.

Alıntı:
Yazan Adli Tip
İşyerinin kapanması kural olarak geçerli bir fesih nedenidir.

Alıntı:
Yazan Adli Tip

İşverenin nakil yetksi varsa ve de işçi yeni işyerinde göreve başlamazsa, haklı nedenle fesih mümkündür. Bu halde ise, feshe bağlı haklardan yalnızca yıllık izin ücreti talep edilebilir.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi