Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekaletİn KÖtÜye Kullanilmasi ZamanaŞimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2010, 14:44   #1
pathem

Varsayılan Vekaletİn KÖtÜye Kullanilmasi ZamanaŞimi

Herkese iyi çalışmalar dliyorum. Müvekkilim müteahhit olarak sözleşme gereği davalı adına tescil edilmesi gereken gayrimenkulü yine davalının verdiği vekalet gereği bir başkasına satarak satım bedelini davalıya ödemiş, ancak ödemeye ilişkin herhangi bir belge almamış olmakla şu an için tazminat davasıyla karşı karşıya...Öncelikle satımın üzerinden 5 yıl geçmekle bu güne kadar herhangi bir talepleri olmayan davalı aleyhine zamanaşımı söz konusu olur mu? Ve ödenen bedel tanık ifadeleriyle ispatlanabilir mi? Teşekkürler.
Old 16-04-2010, 18:08   #2
av.sebahattin

Davacı kim sayın meslektaşım ve dava ne davasıdır?
Old 19-04-2010, 13:35   #3
pathem

Davalı arsa sahiplerinden, dava tazminat davası.
Daha doğrusu zarar bedeli talep edilmiş.
Old 21-04-2010, 09:15   #4
pathem

Arkadaşlar vekaleti kötüye kullanmada 5 yıllık zamanaşımı olduğuna dair yargıtay kararı buldum ancak davacı davasını vekaleti kötüye kullanma ve sözleşmeye aykırılığa dayandırmış bu durumda bu yargıtay kararını sunmalımıyız?
Old 21-04-2010, 10:52   #5
pathem

Bir an için vekaletin düzenlendiği tarihle satışın yapldığı tarihi karıştırıp 5 yıl geçmiş diye heyecanlanmıştım ama satım tarihi esas alındığında dava tarihi 5 yıl içinde...Kendim sordum kenim cevaplıyorum işte...
Old 21-04-2010, 11:38   #6
av.sebahattin

))
sayın meslektaşım biraz şizofreniz bir tartışma olmuş burada Biraz da benim sayemde sanırım kusura bakmayın.

Vekalet yetkisinin kötüye kullanılması aynı zamanda bir haksız fiil olduğundan, ceza zamanaşımı süresi de uygulanacaktır.

İspat hukuku yönünden kuvvetle muhtemel ispat sınırını aştığınızdan, ödenen bedeli yazılı belge ile ispat edemezsiniz.Fakat vekalet ilişkisinin GÜVEN ilişkisine dayandığını, daha önceki işlemlerinizde yazılılık esasına uyulmadığını, iddia ve ispat ederek HUMK 293/4. maddesine tanıkla ispatı zorlayabilirsiniz. Örneğin, yazılı belge olmadığı halde kabul edilen ödeme var mı v.s.

Saygılarımla.
Old 22-04-2010, 14:46   #7
pathem

Çok teşekkür ederim beni bu şizofrenik tartışmadan kurtardığınız ve cevabınız için...
Old 31-05-2010, 13:27   #8
pathem

Değerli meslektaşlarım bu konuda tanık dinletme hususuna ilişkin yargıtay kararı varmı?
Old 31-05-2010, 13:49   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Değerli meslektaşlarım bu konuda tanık dinletme hususuna ilişkin yargıtay kararı varmı?

Paranın ödendiğine dair tanık dinletecekseniz, karşı tarafın itirazı halinde dinlenmez.
Old 31-05-2010, 13:58   #10
pathem

O halde yemin teklif etmekten başka bir yolumuz kalmıyor öyle mi?
Old 31-05-2010, 14:18   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
O halde yemin teklif etmekten başka bir yolumuz kalmıyor öyle mi?

Evet. Ama ben olsam o son kozu kullanmam.
Old 31-05-2010, 14:34   #12
pathem

Teşekkür ederim Suat bey. Bu aşamada kıymet taktiri vs. talepleri olacak henüz bende yemin teklif etmeyi düşünmüyorum ancak ilerleyen aşamalarda hakim yemin hakkımızı kullanıp kullanmayacağımızı sorarsa(daha önce başıma geldi)kullanmamamız aleyhimize bir durum yaratırmı?
Old 31-05-2010, 14:53   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Teşekkür ederim Suat bey. Bu aşamada kıymet taktiri vs. talepleri olacak henüz bende yemin teklif etmeyi düşünmüyorum ancak ilerleyen aşamalarda hakim yemin hakkımızı kullanıp kullanmayacağımızı sorarsa(daha önce başıma geldi)kullanmamamız aleyhimize bir durum yaratırmı?

Yemin kesin delil olup başka bir sebepten dolayı temyiz ettiğinizde Yargıtay'dan onanarak gelir. Karşı tarafın yalan yere yemin etmeyeceğinden eminseniz teklif edin. Bu arada ne yapacaksanız, müvekkilinizden yazılı talimat alın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi