Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Stajyer Avukat bireysel gss yaptırabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2013, 03:19   #1
AV.SİNAN

Varsayılan Stajyer Avukat bireysel gss yaptırabilir mi?

Sevgili meslektaşlarım benim sorum şu. Stajımın ilk 6 ayındayım ve bireysel olarak genel sağlık sigortasına başvurdum kabul edildi. Şu anda primleri ödüyorum.Bu durum ruhsat almama engel olur mu veya stajımı yakar mı? şimdiden teşekkürler
Old 18-10-2013, 15:07   #2
fountain

Avukatlık stajının ilk 6. ayının bitiminde sizden herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olup olmadığınız ve prim ödenip ödenmediğine dair evrak istenecekti. Eskiden Sosyal Güvenlik Kurumun'ndan aldığımız evrakı şimdi internet üzerinden alındığında da kabul ediyorlar diye biliyorum. 4/a, 4/b ve 4/c statüsünde herhangi bir çalışmanız olmadığı, bu statüde kaydınızın ve prim ödemenizin olmadığı vakit karşınıza bir engel çıkmayacaktır kanaatindeyim. Bu nedenle GSS prim ödemesi sorun teşkil etmeyecektir. Kaldı ki GSS sistemi ile herkese sağlık güvencesi sağlanması amaçlanmış iken stajer avukatın kapsam dışı bırakılarak sağlık güvencesinden yararlanmasının önüne geçilmesi düşünülemez. TBB ikinci 6. ayda GSS primlerini ödüyor diye biliyorum. Halbuki ilk 6 ay içinde bu primlerin TBB tarafından ödenmesi gerekmez miydi?
Old 19-10-2013, 21:36   #3
AV.SİNAN

Söylediğinizden ilk altı ayın bitiminde 4a 4b ve 4c kapsamında sicil tescil kaydımızın bulunmaması gerektiğini anladım. Ama ben genel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra SGK'nın sitesinden sicil tescil kaydımı sorgulattığımda 4a kapsamında sicil kaydım gözüküyor ama durumu bölümünde aktif yazmıyor daha doğrusu hiçbir sey yazmıyor boş gözüküyor. Genel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra 4a kapsamında sicilimin oluşması sorun oluşturur mu acaba? Çok karışık bir durum. Gss yaptırmazsan ceza var yaptırırsan stajın yanıyo gibi bi durum olabilir mi üstadım?
Old 20-10-2013, 13:49   #4
fountain

Daha önceden sigortalılık kaydınız olduğu için 4/a kapsamında kaydınız görünüyordur. Aktif olma durumu onunla alakalıdır. Çünkü sgk'nın sistemi prim ödemesi olsa da olmasa da sigortalının kaydını sistemde en son sigortalılık hali üzerinden tutuyor. Ben GSS prim ödemesinin bir problem olmayacağına inanıyorum. İçiniz rahat etsin istiyorsanız Baro'nun ilgili birimini arayıp öğrenebilirsiniz.
Old 26-10-2013, 16:05   #5
Mehmet grm

Sayın meslektaşım, stajyer avukatların kısa vadeli sigortası TBB tarafından yapılmaktadır.
Sigorta konusunda çok hassas davranıyorlar bilginize sunarım. Bu konu ciddi bir konu stajın geçersizliğine kadar gidebilir, bence baronuzun avukat hakları bürosuna bir danışın.
Old 26-10-2013, 19:51   #6
fountain

Stajın ilk 6 ayındaki primleri TBB ödemiyor diye biliyorum. Eğer öyle ise stajın ilk 6 ayında sağlık hizmetlerinden stajerlerin yararlanamaması hali söz konusu olur. Baro veya TBB ile görüşüp meseleyi netleştirmenizi tavsiye ederim.
Old 26-10-2013, 20:00   #7
AV.SİNAN

Baroyu aradim normalde staj basladiktan sonra genel saglik sigortamizi otomatik olarak baslatiyorlarmis. Ama ben bu durumu bilmedigim icin kendim sigortami yaptirdim ve herhangi bi problem olmayacagini soylediler. Sadece primlerimi kendim oduyorum o kadar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi