Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kısmi itiraz olan takibin ihtiyati tedbir kararıyla durdurulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2007, 20:07   #1
emelakd

Varsayılan kısmi itiraz olan takibin ihtiyati tedbir kararıyla durdurulması

İKİ TARAFI DA TİCARİ ŞİRKET OLAN BİR ALACAK İÇİN ALACAKLI TARAFINDAN İLAMSIZ İCRA TAKİBİNE BAŞLANIYOR.
BU TAKİBE BORÇLU KISMEN İTİRAZ EDİYOR.
14.000YTL LİK OLAN TAKİBİN 10.000 YTL Sİ KABUL EDİLİYOR. BORCUN AÇIKÇA İKRARI VAR.
ANCAK İCRA HUKUK MAHKEMESİNE TAKİBİN DURDURULMASI TALEBİNDE BULUNUYOR VE KABUL ETTİĞİ MİKTARI DA DEPO ETMEKSİZİN MAHKEME DURDURMAYA KARAR VERİYOR.
BU KARARA KARŞI NE YAPABİLİRİM.
YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKÜRLER
Old 21-07-2007, 10:41   #2
SPARTACUS

-- Ben olayı anlayamadım !
-- Ortada ilamsız takip varsa borçluda 4000 YTL kısma itiraz ettiyse nasıl icra mahkemesinde takibin durmasını istiyor
-- zaten takip 4000 YTL için durmuştur
-- Olayı tekrar anlatırsanız yardımcı olamya çalışırım

------------------------------------------------------------------------------------------
Yalnızlık paylaşılmaz.
Paylaşılsa yalnızlık olmaz.

Özdemir ASAF
Old 21-07-2007, 12:18   #3
emelakd

kambiyo senetlerine özgü takip. ve borçlu sadece reddettiği kısım için değil tüm takip için şu anda ihtiyadten durdurma kararı aldı.
Old 21-07-2007, 12:35   #4
SPARTACUS

-- Borçlu kısmi borca itiraz etmişse nasıl olurda tüm borç için takip durur ?
-- Peki İcra mahkemesi neye dayanark durduruyor takibi yani Madde 169/a hangi haline dayanıyor ?
-- Anladığım kadarıyla olayınızda ciddi hukuka aykırılıklar var en iyisi itirazın iptaline gitmek !
-- Olayınızı tam olarak bilemediğim için bunları söylemekle yetiniyorum.

---------------------------------------------------------
Ölünceye kadar seni bekleyecekmiş,
Sersem.
Ben seni beklerken ölmem ki..
Beklersem..

Özdemir Asaf
Old 21-07-2007, 12:44   #5
emelakd

olayda hem tahlye hem de tahliye edilecek yere ilişkin ödenmemiş alacklar var. iki taraf da tacir. borçlu faize itiraz etmiş cümle olarak da fazie ve borca itiraz ediyorum. 10.000 ytl lik borc olduguna karar verilsin demiş. ancakj su anda takip mahkemece tamamen durduruldu. itirazın iptalini mi tavsiye ediyorsunuz
Old 21-07-2007, 14:13   #6
SPARTACUS

-- Afedersiniz ama aklımı çok karıştırdınız
-- Şimdide tahliyeden bahsediyorsunuz yukarıda kambiyo senetlerine özgü takip demiştiniz !!!!
-- İnanın ben bir şey anlamadım bu olaydan...

-------------------------------------------------------
Son istegin nedir?
Sorusu,
Çok, çok kolaydir,
Ilk istegin nedir?
Sorusundan.
Çünkü,
O soruyu
Kimse kimseye soramadi,
Korkusundan.

Özdemir Asaf
Old 21-07-2007, 14:20   #7
emelakd

bakın. gercekten cok karıstırdığımın farkındayım. şöyle topatlamaya çalışayım. bir tasınmazın kirası söz konusu. bu kira bedeli ile ilgili olarak kambiyo senetlerine özgü takip yapılıyor. aynı zmaanda zamanınd aihtar da cakilmiş ve tahlye de edilecek. tavsiye edeceğiniz şey nedir. hem alacağı en kısa zamanda almak aynı zamanda tahliye ile ilgili takibe başlamak. ne yapmalıyım öncelikle.ç itirazın iptali dediniz ama bu bniarz uzun bi prosedür. daha kısa cözüm yuk mu. hakimin yanlış bi karar aldığı keisn peki şimid anladıysanız ne yapmamı tavisye ederisniz.
Old 21-07-2007, 16:22   #8
SPARTACUS

-- Karışık bir durum
-- İcra mahkemesi hukuki yanlışta yapsa takibi durdurmuş

-- Kira alacağının ödenmemesi sebebiyle tahliye yoluna başvurabilirsiniz en azından diğer yollardan iyidir !

----------------------------------------------------------
Konuşmak susmanın kokusudur.
Ya sus git, ya konuş gel, ortalarda kalma.
Yalan korkaklığın tortusudur.
Dürüst kaba ol, eğreti saygılı olma.

Özdemir Asaf
Old 21-07-2007, 20:09   #9
Av.Ayse E.

Alıntı:
Yazan emelakd
bir tasınmazın kirası söz konusu. bu kira bedeli ile ilgili olarak kambiyo senetlerine özgü takip yapılıyor. aynı zmaanda zamanınd aihtar da cakilmiş ve tahlye de edilecek.

Old 21-07-2007, 21:33   #10
advokat34

Anladığım kadarıyla kiralanan mecur sahibi kira alacağını senede bağlamış ve kira ödenmeyince senetler takibe konulmuş ama aynı zamanda kiralananın tahliyesini de talep etmekte!! Böyle bir durumda, kiraların ödenmemesi sebebiyle tahliye davası açılabilir ve genelde aynı davada kira alacağı da talep edilir. Ancak bu olayda, kiralayan alacağını daha kısa sürede alabilmek için kira bedeli karşılığı olan senedi/senetleri takibe koymayı tercih etmiş. İcra Hukuk Mahkemesinin kısmi itiraza rağmen takibin tümünü durdurma kararına karşı temyize gitmek dışında gidilecek bir yol yok sanırım. Ancak Tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla, tahliye için açılacak davada kira alacağı da talep edilebilir. Tabi bütün bunlar süre olarak sanırım aynı zamanı bulur sanırım.
Old 21-07-2007, 22:06   #11
Av.MB

Arkadaşlar,

Hepinizin affına sığınarak bu sözleri sarfediyorum. Belki tecrübesizlik, belki yetersizlik adını ne koyarsanız koyun ama hukukçu olarak bir kerede hukuki terimlerle sorunu ortaya koyamıyoruz. Sorunun ilk haline bakın, geldiği noktaya bakın. Soru öyle soruluyorki cımbızla, iğneyle çeke çeke alıyorsunuz olayları. Oysa hukukçu böyle yapmamalı, bir kerede hukuki terimlerle sorunu ortaya koyabilmeli. Ondan sonra da hakim bizi anlamadı diyoruz. Nasıl anlasın. Bu sebeple soruyu yazmadan düşünelim, en doğruyu en kolay yoldan ve hukukçuların anlayacağı dille ortaya koyalım. Yoksa çok basit olayları sayfalarca tartışır dururuz. Bu söylediklerim bu konu için değil hepsi içindir. Burada öyle konular tartışılıyorki bazen bunları yazanların hukukçu olduğundan şüpheye düşüyorum. Bazende soruyu soran cevap verene karşı, "haklısınız kanuna baksam bunu bende anlardım" cevabını veriyor. Bu mudur bu sayfaların amacı. Çalakalem birşeyler yazıp kendi sorununa cevap alabilmekmidir. Yoksa hukuki tartışma yaratarak bir noktaya varmakmı.

Lütfen bağışlayın.
Old 21-07-2007, 22:24   #12
emelakd

öncelikle av. eylüle teşekkürler. anlatmak istediklerime doğru yaklaştığı ve mütevazi davranmdığı iin. daha sonra sayın av. mb ; ben henüz stajyerim ve yapmak istediğim sorunumu sohbet ortamında açıklamaya çalışmak ve bunu yaparken hukuki terimlerin az kullnılmasını hata olarak görmeniz kanımca bir hata. yaşınıza ve konumunuza hürmetim ayrıca sonsuzdur. kullanılan hata sanırım ilk mesajımda ilamsız takip deyimini kullanmam oldu. bunu ilk cevap geldiğinde farkedip derhal düzelttim. hatalar düzeltmek içindir. özünüzde yardımcı olma amacı yattığını düünerek size de teşekkür ediyorum.
Old 22-07-2007, 00:15   #13
Av. Ö.Erol Yavuz

Soruya konu takibin, Kambiyo Senetlerine Mahsus takip olduğu anlaşılmakla, İcra Hukuk Mahkemesi'nin kısmi itiraza rağmen, takibin tümünü durdurması eğer bir adli hatadan kaynaklanmıyorsa, İİK m.170/a hükmüne dayalıdır. Her iki ihtimalde de durdurma kararında bir gerekçe olmalıdır. Bu gerekçe, yol gösterici olabilir.

İcra mahkemesi müddetinde yapılan şikayet veya itiraz dolayısıyla, usulü dairesinde kendisine intikal eden işlerde, takibin müstenidi olan kambiyo senedinin bu vasfı haiz olmadığı veya alacaklının kambiyo hukuku mucibince takip hakkına sahip bulunmadığı hususlarını, talep olmasa bile, re'sen nazara alarak yapılan takibi iptal edebilir.

Soruda ayrıca takibin ihtiyaten durdurulmasından bahsedilmektedir. Bu durdurma da herhalde, geçici=muvakkat durdurma olup, bu belirtmeye göre, yargılamanın henüz devam ediyor olması gerekir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi