Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ayrı yaşama

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-11-2014, 10:28   #1
Konuk

Varsayılan ayrı yaşama

merhaba, eşim ile aynı evde son 1 yıldır ayrı yaşıyoruz. Bana boşanma davası açtı 2 ay kadar önce. Şu an dilekçe aşamasında. Ev eşime ait. Ben de evden gitmiyorum. Merak ettiğim ;ben ara sıra annemlere ,teyzemlere gidiyorum hafta sonu veya hafta içi..zaman zaman bi iki arkadaşımla da görüşüyor bazen de komşularımıza uğruyorum ve eve saat 10 da en geç 11 de dönüyorum. Bu çok sık olmuyor tabiki. Eşimin bana herhangi bir müdahaleside zaten yok. Ama duruşma vakti geldiğinde benim dava sonrası evimize bu saatlerde dönüşümle ilgili bir şikayette bulunabilir mi ? Kendisi de pek çok zaman geç geliyor hatta eşimin gece yarısı 1 de 2 de de geldiği oluyor..Bu durum yanlış bir şeye sebebiyet verir mi ? Ayrıca avukat tutmayı düşünüyorum. Tuttuğum vakit duruşmalara katılmam icap edecek mi ? Eşimin avukatı var ve eşime davasının büyük bir ihtimalle reddedileceğini söylemiş. Ben yine de avukat tutayım mı ? çünkü boşanmak istemiyorum. Eşimle anlaşmayı da kabul etmiyorum. Avukat tutmazsam ne olur ? Benim maaşım fazla bişi diil çünkü. Diğer taraftan eşim son 1 yıldır geliri çok iyi olmasına rağmen yalnızca faturaları ödüyor. Eve başkaca hiçbişi almıyor.Dışarda yiyip içip öyle eve geliyor. Ben ise ev temizliğini sağlıyorum ve temizlik malzemeleri satın alıyorum. Kendi ihtiyaçlarımıda kendim karşılıyorum. Eşimden bu aşamada nafaka talep edebilir miyim. ? Son 1 yıldır gidişat bu. Eşim kazancını kendi bildiği gibi harcıyor. Ne tür haklarım var acaba ? teşekkür ederim.
Old 26-11-2014, 17:19   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz boşanabilmek için açtığı davada sizin KUSURLU olduğunuzu ispatlamak zorundadır. Evlilik birliği sorumluluklarını yerine getirdiğinizi göstereceğiniz tanıklarla ve her ütr delille ispatlayabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda asıl eşinizin kusurlu olduğunu da yine her türdelil ve tanıkla ispatlama hakkına sahipsiniz.

Dava tarihinden geçreli olmak üzere size TEDBİR nafakası bağlanmasını mahkemeden talep edebilirsiniz.Çalışıyor olsanız da bu nafaka dava süresince bağlanacaktır.

Mahkemenin hükmettiği bu nafakayı İCRA yolu ile tahsil etmeniz gerekir. Yapacağınız İCRA TAKİBİNE rağmen nafaka ödenmezse suçtur. Eşiniz hapis cezası alması olasıdır. Bunun için sizin yine icra ceza mahkemesinde dava açmanız, şikayetçi olmanız gerekir.

Boşanma davasının reddine karar verilirse, nafaka da bu kararın kesinleşmesine kadar sürer. Kesinleşme sonrasında ayrıca nafaka davası açabilirsiniz. MAaşınız asgari ücret kadarsa ve işiniz daimi, kalıcı değilse mahkeme size uygun bir miktar nafaka tayin edecektir.

Oturduğunuz ev için aile konutu şerhini tapudan aldırabilirsiniz.

Dava açıldıktan sonra eve geç saatte gelmeniz vs.. size olumsuz bir şekilde yansımaz. (Ancak tarafların sadakat yükümlülüğü boşanma kararı verilinceye kadar devam eder.)

Yukarıdaki açıklamalar boşanmayı istememeniz halindeki haklarınıza yöneliktir.
Alıntı:
Ne tür haklarım var acaba ?
Eğer boşanmayı siz de isterseniz, eşinizden Maddi tazminat, Manevi tazminat ve boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere YOKSULLUK nafakası talep edebilirsiniz. Oturmakta olduğunuz evden ve ev eşyalarından dava süresince, sizin yararlanmanıza yönelik tedbir karar verilmesini istemeniz de uygun olacaktır.

Manevi tazminata hükmedilebilmesi için eşenizin sizi aşağılaması, küfür etmesi, aldatması, dövmesi gibi kişilik haklarınızı zarara uğratması aranır.

Maddi tazminat ise, boşanma ile mahrim kalacağınız miras hakkı ve eş desteği gibi hususlar için verilir.

Evlilik birliği içinde edinelen mallarınız varsa bunlar için ayrıca alacak davası açmak gerekir.

Avukatınız varkan sizin davayı bizzat takip etmenize gerek yoktur.

Maddi durumunuzun iyi olmadığını, avukatlık ücreti ödemeye gücünüzün olmadığı kanıtlamanız halinde size Baro ücretsiz avukat atar. Bunun için davanızın bulunduğu ilin Barosuna yazılı olarak başvurmanız gerekir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukatla birlikte hareket ediniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi