Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve temyiz hk...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-07-2011, 01:53   #1
Konuk Kadriye

Önemli boşanma ve temyiz hk...

merhabalar, ben eşimle mart ayında onun isteği üzerine anlaşmalı olarak boşandık,sonradan öğrendiğime göre bu karara temyiz etme hakkım varmış ve temyizde bulunduk içeriği ise kendime nafaka,tazminat ve takılarla ilgili... Biz temyizde boşanmaya itiraz etmememize rağmen neden halen eşimin kaydında görünüyor olabilirim bunun için ne yapmam gerekiyor, çocuğa karar kesinleşene kadar aylık 100-tl nafaka ödüyor, şuan maddi sıkıntım var boşanmayı sonuçlandırabilsem babamdan maaşa müracaat edeceğim acele etmemin nedeni bu, lütfen bu konuda bana yardım edermisiniz, şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,
Old 26-07-2011, 08:55   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Hükmün boşanmaya ilişkin kısmı temyiz edilmeyip, boşanma davasının ferileri yönünden yani nafaka tazminat vs. ilişkin kısımları temyiz edilirse; boşanmaya ilişkin kısım kesinleşir.Hükmün boşanmaya ilişkin kısmı kesinleştiğinden Mahkeme kanalı ile Nüfus Müdürlüğüne müzekkere yazılmalıdır. 5490 sayılı kanunun 54 madesi uyarınca nüfus müdürlüğüne intikal eden dayanak belgelerinin intikal ettiği tarihten itibaren yedi gün içinde tescil zorunluluğu vardır.
Hak kaybına uğramamak için bir avukattan DOĞRUDAN destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırım.
Old 26-07-2011, 09:17   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk Kadriye
merhabalar, ben eşimle mart ayında onun isteği üzerine anlaşmalı olarak boşandık,sonradan öğrendiğime göre bu karara temyiz etme hakkım varmış ve temyizde bulunduk içeriği ise kendime nafaka,tazminat ve takılarla ilgili... Biz temyizde boşanmaya itiraz etmememize rağmen neden halen eşimin kaydında görünüyor olabilirim bunun için ne yapmam gerekiyor, çocuğa karar kesinleşene kadar aylık 100-tl nafaka ödüyor, şuan maddi sıkıntım var boşanmayı sonuçlandırabilsem babamdan maaşa müracaat edeceğim acele etmemin nedeni bu, lütfen bu konuda bana yardım edermisiniz, şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

Sayın konuk,
Sorunuzda "anlaşmalı olarak boşandık" demişsiniz. Medeni Kanun'a göre anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için, diğer koşulların yanında "tarafların boşanmanın mali sonuçları hususunda anlaşması" da gereklidir. Siz kararı nafaka, tazminat ve takılar yönünden temyiz ettiğinize göre, anlaşmalı boşanmanın yukarıda yazdığım koşulunun gerçekleşmediği ve salt boşanma yönünden temyiz etmeseniz bile boşanma hükmünün kesinleşmeyeceği kanaatindeyim.
Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız hak ve zaman kaybınızı önleyecektir.
Old 26-07-2011, 13:21   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk Kadriye

Sayın Konuk,

Asıl amacınızın davayı bir an önce kesinleştirip, babanızdan ötürü maaş almak olduğunu düşünürsek, yapmanız gereken şeyin, "Temyizden feragat" etmek olduğunu düşünmekteyim. Böylece, Sayın Aladağ'ın işaret ettiği olasılıktan da kurtulmuş olursunuz. Temyizden feragat ederseniz, Yargıtay dosyayı kendi mahkemesine gönderecek ve mahkeme feragatiniz hakkında karar verecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi