Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekillikten azil sonrası vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2008, 17:16   #1
çınar

Varsayılan vekillikten azil sonrası vekalet ücreti

sayın meslektaşlarım.mesleğe yeni başlıyor olmam müvekkil tarafından suistimal edilmeye çalışıldı.şöyle ki x şirketi avukatı ile sorun yaşadığını söyledi bu yüzden dosyalarını takip etmem için 15 ağustos 2008 de vekaletname verdi.önceki avukat arkadaşla görüştüm ve sorun olduğunu işleri takip etmeyeceğini söyledi.istifa ya da azil olmamış.x şirketinin alacaklı olduğu yaklaşık toplam bedeli 500.000 ytl olan 20 ye yakın icra dosyasında işlem yaptım bir çoğunda araç haczettim.x şirketi 17 aralık 2008 tarihinde gereği görülen luzüm üzerine beni azletti.müvekkilden ve de borçlulardan vekalet ücretlerimi henüz almamıştım.ayrıca x şirketinin 1 yıllık iflas ertelemesi kararı var.üstelik şirket ortağı y, şahsi vekaletnamesini vermişti ve de 70 000 ytl lik şahsının yetkili hamil olduğu karşılıksız çekler için takip yapmamı istemişti bende masrafları verilmediği için icra takibi yapmamıştım.şimdi hem x şirketi hem de şirket ortağı y tarafından azledildim .kanaatimce y şahsından vekalet ücreti hak edemiyorum bu yüzden çekleri iade etmem gerekiyor.y şahsı çeklerin iadesine ilşkin ihtar çekti (çekleri getir diye) bende karşı ihtarla çekleri gelip almasını bildirdim.şimdi ise çekleri yeni avukatına teslim etmemi söylüyor.y şahsının takibe geçilmeyen çeklerini yeni avukatına vermem sorun teşkil eder mi? x şirketine yönelik vekalet ücreti alacağı için ne tür dava yada takip yolları önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.
Old 23-12-2008, 17:38   #2
tolga

Varsayılan Avukatlık kanunu md166

Sevgili Meslektaşım avukatlık kanunu'nun 166'ınıcı maddesi çerçevesinde hareket etmenizi öneririm. Umarım madde sorunuza yanıt olur.

Madde 166 – Avukat, müvekkili tarafından verilen veya onun namına aldığı malları, parayı ve diğer her türlü kıymetleri, avukatlık ücreti ve giderin ödenmesine kadar, kendi alacağı nispetinde elinde tutabilir.
Avukat, sözleşme ile kararlaştırılan ve hakim tarafından takdir olunan ücretinden dolayı, kendi çalışması sonucunda müvekkilin muhafaza ettiği veya kazandığı mallar ve davadaki diğer taraftan ilam gereğince tahsil edilecek para yahut alınacak mallar üzerinde diğer alacaklılara nazaran rüçhan hakkını haizdir. Rüçhan hakkı, vekaletnamenin düzenlenme tarihine, vekaletname umumi ise iş sahibi adına ücret konusu işten dolayı ilk yapılan resmi baş vurma tarihine göre sıra alır. (Ek cümle : 2/5/2001 - 4667/79 md.) İş sahibinin iflası halinde avukatın vekâlet ücreti alacağı da rüçhanlıdır. Ancak, 9.6.1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanununun 206 ncı maddesinin birinci fıkrası hükmü saklıdır.
Bir ilamın cebri icra yoluyla infazına girişildiğinde, icra dairesi, takip talebinde bulunan tarafın ilamda adı yazılı olan avukatına, icra emri ile aynı zamanda düzenliyeceği bir bildiriyi, gideri takip talebinde bulunandan alınmak suretiyle, derhal tebliğ eder. Bu bildiri tebliğ edilmedikçe icranın sonraki safhlarına geçilemez. Avukata yapılacak tebliğin giderleri hakkında 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 59. maddesi hükmü uygulanır.
Old 23-12-2008, 17:54   #3
çınar

teşekkürler.
ilgili maddelere ilişkin şirkete ve şahsa ihtar çekmiştim.ancak takibe koyulması için verilen çeklerin 6 aylık zamanaşımı süresi dolmak üzere, bu yüzden çekleri iade etmek istiyorum.ihtarımdaki maddeler:
Avukatlık kanunu Madde 39 - Avukat, kendisine tevdi olunan evrakı, vekâletin sona ermesinden itibaren üç yıl süre ile saklamakla yükümlüdür.Şu kadar ki, evrakın, geri alınması müvekkile yazı ile bildirilmiş olduğu hallerde saklama yükümlülüğü, bildirme tarihinden itibaren üç ayın sonunda sona erer.Avukat, ücreti ve yapmış olduğu giderleri kendisine ödenmedikçe, elinde bulunan evrakı geri vermekle yükümlü değildir.
Avukatlık Kanunu m. 166.
sizce icra takibine geçmediğim çekler üzerinde azilden sonra vekalet ücreti alacağım doğar mı?
çekleri iade ettikten sonra yasal yollara başvurmayı düşünüyorum.
Old 24-12-2008, 10:29   #4
MURAT ACER

Masrafı verilmediği için işlem yapmadığınız çekleri iade etmelisiniz zaten zamanaşımı süresinin yakın olduğunu bildirdiğinize göre acilen teslim etmelisiniz azleden kişiye imza mukabili mümkünse detaylarıda yazarak veya yeni vekiline de teslim edebilirsiniz ancak ilk yol daha makbuldür.Bu durumda herhangi bir alacak hakkınız ve sorumluluğunuz doğmayacaktır. İşlem yaptığınız dosyalarla ilgili haksız azil nedeniyle zaten ücrete hak kazanırsınız ve de şartları varsa ki var olduğu anlaşılıyor azleden kişi hakkında tazminat davaları açabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi