Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Araba satin alimi sırasında vekaletname duzenlenmesi ve dikkat edilmesi gerekenler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2010, 20:24   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Araba satin alimi sırasında vekaletname duzenlenmesi ve dikkat edilmesi gerekenler

Merhaba,
Endise ettigim husus kendimle ilgili; ilk defa yetkili bir bayii saticidan 0 km bir araba alacagim. Hatta aldim bankadan kredi cikti pesinat miktari icinde kaskosu ve tum dogacak masraflara iliskin bedel odendi. Bilinen taninan goz onunde olan Turkiye'nin buyuk bir kisminin kullandigi bir marka.
Benden aracin plaka islemleri ile ilgili islemlerin hizlanmasi ve en kisa zamanda arabayi teslim etmeleri icin onaylama seklinde bir vekaletname duzenlememi ve bayiinin surekli calistigi bir trafik musavirligi ile bu kurumda calisan kisilerinin isminin gectigi kisilere vekalet vermemi istiyorlar. Matbu ornek de ellerinde oldugu icin hemen gonderdiler. Vekaletname icerigine baktigimda yetkilerin cok genis oldugunu gordum ve acikcasi bu beni biraz endiselendirdi. Bana gonderdikleri ornekte sure yoktu. Kendim 1 haftalik sure vererek "Isbu vekaletname ...... tarihi mesai bitimine kadar gecerlidir" seklinde bir ibare ekledim. Bu tur islemlerin sakat olabilecegini dusunmekle birlikte cok bilinen bir firmanin kendi web sitesinde yetkili bayii olarak sunmus oldugu kurum oldugu icin guvenmekten baska carem de yok diye dusunuyorum. Aracin parasi odendi hala teslimat yapilmadi. Plaka islemleri vs herseyi ben yapmaya kalksam isin icinden cikacak zamanim yok. Tavsiyeniz nedir ? Mutlaka sizler de bu sekilde satin alarak arac sahibi olmussunuzdur...

bu da matbu vekaletnamenin icerigidir

"Sahibi bulunduğum ve bulunacağım bilumum motorlu nakil vasıtalarımın alakalı trafik, maliye, sigorta vesaire makam ve dairelerde adıma kayıt ve tescillerini yaptırmağa, plakasını, motorlu araç tescil belgesi ve trafik belgesi alımı için müracaatlarda bulunmaya, lüzumlu evrak, defter ve vesaiklerin tanzim ve imzaya, sigorta muamelelerini ve araç muayenelerini yaptırmaya, velhasıl bu işten dolayı benim kanunen yapabileceğim bilumum muameleleri başından sonuna kadar takip ve intaca, dilerse vasıtayı trafikten çekmeye ve çekme belgesi almaya, nakil için yol belgesi almaya, dilekçe ve beyannameleri imzaya, bu hususlarla ilgili beyan ve taahhütlerde bulunmaya, yine dilerse namına dilediği özel ve tüzel kişilerden dilediği bedel ve koşullarla peşin olarak motorlu araçlar, ticari plakalar ve her türlü motor bloğu satın almaya, satış sözleşmelerini düzenlemeye ve imzalamaya, dilerse sözleşmeleri feshe, fesihnameleri imzalamaya, sözleşmeler üzerinde düzeltmeler yapmaya, düzeltme beyannamelerini imzalamaya, bedellerini ödemeye, ticari araç tahsis belgesi almaya S.S.K, Emekli Sandığı ve Bağ-kur’daki işlemlerimi takibe, vergi dairelerine namıma müracaatla adıma vergi mükellefiyeti tesis ve tescil ettirmeye, vergi numarası almaya buna ait belgeleri imzalamaya, vergi sicil kartını elden talep ve teslim almaya, zayiinden motorlu araçlar tescil belgesi, trafik belgesi ve plakalarını çıkartmaya, sahibi bulunduğum araçları hurdaya çıkartmaya, hurda belgesi ve trafikten çekme belgesi almaya, vergi dairesinden kayıtlarını sildirmeye, bu hususlarla ilgili beyan ve taahhütlerde bulunmaya, dilerse başkalarını tevkil, teşrik ve azle birlikte veya ayrı ayrı yetkili olmak üzere ……………………………‘ yı vekil tayin ettim. "

Saygilarimla
Old 10-05-2010, 22:32   #2
Admin

Sakıncalı bulduğunuz konularda yetki vermeyebilirsiniz. Örneğin ticari araç değilse "ticari plakalar ve her türlü motor bloğu satın almaya" veya " ticari araç tahsis belgesi almaya " kısımlarına gerek yok, yeni hiçbir araç için "dilerse vasıtayı trafikten çekmeye ve çekme belgesi almaya" kısmı anlamlı gözükmüyor vs.

Ayrıca tevkil yetkisi vermemeyi düşünebileceğinizi söylemeye gerek yok sanırım. Süre konusunu siz zaten düşünmüşsünüz, bunun dışında vekaletin hükümlerini daha fazla detay vererek daha da daraltabilirsiniz. Örneğin "Sahibi bulunduğum ve bulunacağım bilumum motorlu nakil vasıtalarımın" demek yerine "X şirketinden, alınan Y fatura nolu aracın adıma plaka tahsisi, kayıt, trafik tescil, ..., ...., işlemlerini yapmak üzere" demek gibi.

Neticede malumunuz olduğu üzere vekalet bir yetki devridir ve devredeceğiniz yetkinin neler olduğunu münhasıran siz belirleyebilirsiniz, mutlaka onların matbu sözleşmesini kullanmanız gerekmiyor. Yeter ki, onlarla da istişare edin ve gerekli bir kısmı yanlışlıkla çıkarmayın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi