Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare mahkemesinde kurum aleyhine kazanılan tazminatın icrası?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2010, 17:10   #1
uyumsuz

Varsayılan İdare mahkemesinde kurum aleyhine kazanılan tazminatın icrası?

Zaman ayırarak cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
İdare mahkemesinde, Sağlık Bakanlığı aleyhine açtığım manevi tazminat davasını kazandım. Şu an tahminimce Sağlık Bakanlığına kararın tebliğinin yapılmasından 15 gün kadar geçmiştir ve 30 günlük Danıştaya Temyiz süresi halen bitmedi. Sorunum şu; bu tazminat ödenmesi kararını ne zaman icraya koyabiliyorum?,30 günlük ödeme veyahut temyiz süresini beklemelimiyim? Yada kesinleşmesini yani muhtemelen davalı kurumca yapılacak olan temyiz itirazı üzerine Danıştaydan sonuçlanarak (yaklaşık 2 sene) dönmesini bekledikten sonramı icraya koyabiliyorum.
Old 04-10-2010, 18:22   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Nazım SANSUR
Sorunum şu; bu tazminat ödenmesi kararını ne zaman icraya koyabiliyorum?
GÜNCELLEME NOTU:

Zaman geçti, 2012 yılında kurallar değişti:

Tazminat (ve diğer alacaklar) için kararı alır almaz idareye ödeme yapması için başvurulmalı, otuz gün içinde idare ödeme yapmazsa icra takibi açılmalıdır.

Kararın kesinleşmesi beklenmez ama ödeme süresi olan otuz gün beklenmelidir.

Saygılarımla

İYUK
MADDE 28 - (2) (Değişik: 2/7/2012 - 6352/58 md.) Konusu belli bir miktar paranın ödenmesini gerektiren davalarda hükmedilen
miktar ile her türlü davalarda hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri, davacının veya vekilinin davalı idareye yazılı şekilde bildireceği banka hesap numarasına, bu bildirim tarihinden itibaren, birinci fıkrada belirtilen usul ve esaslar
çerçevesinde yatırılır. Birinci fıkrada belirtilen süreler içinde ödeme yapılmaması halinde, genel hükümler dairesinde infaz ve
icra olunur.

AŞAĞIDAKİ ÇAĞDIŞI KALMIŞ YANITLARI DİKKATE ALMAYINIZ:

Cevabınız şu: Hemen

İYUK

Yürütmenin durdurulması

Madde 27 (Değişik: 10.6.1994 – 4001/12 md.)
1. Danıştayda veya idari mahkemelerde dava açılması dava edilen idari işlemin yürütülmesini durdurmaz.

SONRADAN EKLENEN NOT:
Yanlışlıkla ve dalgınlıkla konuyla ilgisiz 27.maddeyi aktarmışım. Doğrusu 52.madde olacaktı: Bakınız aşağıda Sayın Av.Bülent Sabri Akpunar'ın mesajı.

Kararların sonuçları

Madde 28
2. (Değişik: 10.6.1994 – 4001/13 md.) Tam yargı davaları hakkındaki kararlardan belli bir miktarı içerenler genel hükümler dairesinde infaz ve icra olunur.
6. Tazminat ve vergi davalarında kararın idareye tebliğinden itibaren infazın gecikmesi sebebiyle idarece kanuni gecikme faizi ödenir.
Old 04-10-2010, 22:07   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Ayrıca:
TEMYİZ VEYA İTİRAZ İSTEMLERİNDE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI
MADDE 52 - 1. (Değişik: 3622 - 5.4.1990) Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması, hakim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz. Ancak, bu kararların teminat karşılığında yürütülmesinin durdurulmasına temyiz istemini incelemeye yetkili Danıştay dava dairesi, kurulu veya itirazı incelemeye yetkili bölge idare mahkemesince karar verilebilir. (Ek cümle: 4001 - 10.6.1994) Davanın reddine ilişkin kararların temyizi halinde, dava konusu işlem hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi 27 nci maddede öngörülen koşulun varlığına bağlıdır.
Old 04-10-2010, 22:16   #4
Av. Bonus Pater Familias

Bence kararın kesinleşmesini beklemenize gerek yok. Nihayetinde kesinleşmeden icraya konulamayacak kararlar kanunda sınırlı oarak sayılmıştır. İdare hukukunda tam yargı davaları ile ilgili bir istisna olmadığını düşünüyorum.iyi çalışmalar.
Old 04-10-2010, 23:18   #5
uyumsuz

Teşekkür ederim üstad, yanıtınızdan anladığım kadarıyla temyiz sürecini beklemeden icraya koyabiliyorum. şu hususta da meslektaşlarım bilgilendirir ise sevinirim. icra takibine 30 günlük süreyi bekledikten sonramı geçmeliyim. Yoksa hemen takibe geçebilirmiyim.
Old 05-10-2010, 03:18   #6
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av.Nazım SANSUR
Teşekkür ederim üstad, yanıtınızdan anladığım kadarıyla temyiz sürecini beklemeden icraya koyabiliyorum. şu hususta da meslektaşlarım bilgilendirir ise sevinirim. icra takibine 30 günlük süreyi bekledikten sonramı geçmeliyim. Yoksa hemen takibe geçebilirmiyim.

Kesinleşmeden takibe koyabildiğinize göre 30 gün beklemeninmde bir anlamı yok diye düşünüyorum..
Old 06-10-2010, 17:51   #7
uyumsuz

Şu önemli noktayı söylemeyi atlamışım. Bu dava başlı başına bir manevi tazminat davasıydı.Bu durumda yinede verilen cevaplar doğrultusunda icraya koyabilirmiyim. Manevi tazminatların genel itibariyle kesinleşmeden icraya konulamadığını biliyorum. Bu kural idare mahkemeleri kararları için bir ayrıksılık taşıyormu.
Old 06-10-2010, 22:51   #8
BALDIRAN

Merhaba. Kesinleşmeden icra edilemeyecek kararlar HMUK 433.de gösterilmiştir. İYUK 31. uyarınca, İYUK'ta hüküm bulunmayan hallerde HMUK uygulanır. Kanımca Manevi tazminata ilişkin kararların icrası için kesinleşmesine gerek yoktur. (Boşanma kararının ferisi olmadığı sürece) saygılar
Old 06-10-2010, 23:29   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
İYUK'ta hüküm bulunmayan hallerde HMUK uygulanır.
Katılmıyorum: Her konuda HUMK hükmü uygulanmaz. Sadece İYUK 31'de sayılan konularda HUMK uygulanır.
Alıntı:

Kesinleşmeden icra edilemeyecek kararlar HMUK 433.de gösterilmiştir.
Bu bizi ilgilendirmez: İYUK'un 28. ve 52/1. maddelerinde kararın uygulanması (veya icraya konması) için kesinleşme gerekmediği yolunda hüküm bulunmaktadır.

Saygılarımla
Old 07-10-2010, 00:10   #10
BALDIRAN

Sayın Armağan Konyalı. İYUK 31. maddesinin giriş cümlesi olan bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde....ibaresinden, İYUK.da hüküm bulunmayan hallerin tamamında (sadece 31. maddedeki hallerle sınırlı kalmamak üzere) öğretide savunulmaktadır. İYUK 28 ve 52/1 maddelerinin kesinleşme konusunda hüküm içerdiği konusunda tabiki haklısınız. Ancak, ben, meslektaşımızın, davanın manevi tazminat davası olduğu ve manevi tazminatların kesinleşmeden icraya konulamayacağı yolundaki düşüncesine cevap olarak HMUK 433.ü açıkladım. Sizin yaklaşımınız daha doğru. saygılar.
Old 11-10-2010, 21:08   #11
Av.Dursun KARACA

Hiç şüphesiz karar verildikten sonra ilamlı icra takibi yapılır. Biz yaptık.Burada konuşulması gereken paranın alınması için temyiz aşamasının beklenip beklenmeyeceğidir. İdare temyiz sonucuna kadar ödemezse, ki ödemiyor, ne olacak? Danıştay'da normal süre yaklaşık üç yıl.
Old 11-10-2010, 21:23   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan d-karaca
Hiç şüphesiz karar verildikten sonra ilamlı icra takibi yapılır. Biz yaptık.Burada konuşulması gereken paranın alınması için temyiz aşamasının beklenip beklenmeyeceğidir. İdare temyiz sonucuna kadar ödemezse, ki ödemiyor, ne olacak? Danıştay'da normal süre yaklaşık üç yıl.
Sayın d-karaca

Sizin sorunuza göre yanıt vermek için önce bir soru sormak durumundayım:
- Temyiz aşamasından sonra da idare ödeme yapmazsa ne yapacaksınız?

Şimdi sorunuza yanıt veriyorum:
- O zaman ne yapacaksanız şimdi onu yapın.

Saygılarımla
Old 26-07-2016, 23:28   #13
Armağan Konyalı

GÜNCELLEME NOTU:

Zaman geçti, 2012 yılında kurallar değişti:

Tazminat (ve diğer alacaklar) için kararı alır almaz idareye ödeme yapması için başvurulmalı, otuz gün içinde idare ödeme yapmazsa icra takibi açılmalıdır.

Kararın kesinleşmesi beklenmez ama ödeme süresi olan otuz gün beklenmelidir.

Saygılarımla

İYUK
MADDE 28 - (2) (Değişik: 2/7/2012 - 6352/58 md.) Konusu belli bir miktar paranın ödenmesini gerektiren davalarda hükmedilen
miktar ile her türlü davalarda hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri, davacının veya vekilinin davalı idareye yazılı şekilde bildireceği banka hesap numarasına, bu bildirim tarihinden itibaren, birinci fıkrada belirtilen usul ve esaslar
çerçevesinde yatırılır. Birinci fıkrada belirtilen süreler içinde ödeme yapılmaması halinde, genel hükümler dairesinde infaz ve
icra olunur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi