Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz süresi hk...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2009, 09:37   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat Temyiz süresi hk...

herkese selamlar. Aile mahkemesinde ziynetlerin iadesi davası açmıştık ve davayı kaybettik. Nisan ayının sonlarına doğru dava sonuçlandı. Gereçeli karar için gerekli olan tebligat pulunu 2 hafta önce kaleme verdimGerekçeli karar tarafıma daha tebliğ edilmediği için maalesef daha temyiz edemedim. Süre tutum dilekçesi sadece ceza davaları için geçerli değil mi ? Yanlış bir bilgiyse lütfen düzeltir misiniz.
Old 03-06-2009, 09:46   #2
Hasan Bahadır Büyükavcı

Süre tutum dilekçesinin amacı nedir?
Zaten temyiz süresi gerekçeli kararın bazı mahkemelerde tefhim ve bazı mahkemelerde tebliği ile başlamıyor mu?
Old 03-06-2009, 10:04   #3
av.selim selim

Aile mahkemesinde yazılı yagılama usulü uygulanır.temyiz süresi gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 15 gündür.süretutum olmaz.Temyiz sürenizi kaçırmamışsınız.Ceza mahkemelerinde ve basit yargılama usulü olan mahkemelerde süretutum vermelisin.
Old 03-06-2009, 10:42   #4
Av.Arzu Erkan

Cevaplarınız için teşekkür ederim.İyi çalışmalar
Old 07-06-2013, 10:40   #5
Avukat8118

Süre tutum dilekçesi, ceza davaları için üretilmiş bir yöntem olmakla birlikte, tartışılan bir konudur. Uygulamada, gerekçeli karar tebliğ edilene kadar, kararı veren mahkemeye, temyiz isteminde bulunacağınızı belirten, bir dilekçe olarak kabul edilir. Verilen bu dilekçe ile birlikte, gerekli itiraz
süreleri, tebliğ tarihinden sonra işlemeye başlayacaktır.

Aile mahkemesinin kararını, yazılmışsa, bizzat mahkemeden de tebliğ alabilirsiniz. Aksi durumda, gerekçeli karar tarafınıza tebliğ edildikten sonra, gerekli itiraz süreleri işlemeye başlayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi