Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli yardımla gelen boşanma davasını takip etmemenin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2013, 12:32   #1
av.yenigün

Varsayılan adli yardımla gelen boşanma davasını takip etmemenin sorumluluğu

İyi çalışmalar ...
Adli yardımla gelen bir boşanma davasında davacı taraf vekiliyim.Cevaba cevap dilekçesini verdim ancak müvekkil arayıp aralarında uzlaşmayı sağlayıp barıştıklarını, boşanmak istemediğini söyledi. Bu durumda ön inceleme duruşmasına katılıp feragat ettiğimizi beyan edebilirim ya da ön inceleme duruşmasına katılmayıp dosyanın müracaata kalmasını sağlayabiliriz,bu da dolaylı olarak feragat ettiğimiz sonucunu doğuracaktır. Ancak duruşmaya gitmeme durumunda baro tarafından atandığım için benim herhangi bir sorumluluğum doğar mı?
Old 03-09-2013, 12:37   #2
babamali

eşeği sağlam kazığa bağlamak için müvekkilinizi duruşmaya götürüp onun ağzından beyanları tutanağa yazdırmanızı tavsiye ederim.
Old 03-09-2013, 12:52   #3
av.yenigün

Cevabınız için teşekkürler. Ancak müvekkil şehir dışında olacağı için ön inceleme duruşmasına katılamayacak.böyle bir yetkimiz olduğu için benim beyanım da yeterli olur herhalde.Varsayalım ki duruşmaya katılmadım cmk dosyalarında olduğu gibi herhangi bir sorumluluk doğar mı?
Old 03-09-2013, 13:54   #4
yılmazkan

Eğer, görevlendirildiğiniz şahıstan yazılı talimat almadan herhangi bir şekilde davadan feragat etmeyin, davayı takipsiz bırakmayın. Kişi, barışmaktan vazgeçer sizden şikayetçi olursa cezai ve hukuki sorumluluğunuz doğacaktır.
Old 03-09-2013, 14:00   #5
Av. Aslı Kaya

Meslektaşım, feragat kesin hükmün sonuçlarını doğuracağından ve kesinleşen hüküm üzerinden aynı sebebe dayalı olarak belirli süre dava açılamayacağından, müvekkilden alınacak talimat ile duruşmanın takip edilmemesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Ama mutlaka müvekkilin bu yönde yazılı ve imzalı talimatının alınması iyi olacaktır. Talimatı da baroya teslim etmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle sizin açınızdan herhangi bir sorumluluk doğmayacaktır.

Nitekim aynı olay başka bir meslektaşımın başına gelmiş ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır
Old 03-09-2013, 15:54   #6
SELÇUK GAZİ

Sayın meslektaşım;
Bende görüşlerini paylaşan değerli meslektaşlarımla aynı fikirdeyim. Sizin burada sorumluluğunuz ya müvekkilinizin duruşmaya katılarak sözlü beyanı ile ya da mahkemeye sunacağınız müvekkilinizin davadan feragat ettiğine dair beyanını içeren yazılı ve imzasının bulunduğu bir belge ile sona erecektir. Aksi takdirde başınız ağrıyabilir. Zaten duruşma tutanakları ve diğer evrakları baroya eksiksiz olarak sunduğunuzda herhangi bir problem yaşanmayacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim.
Old 04-09-2013, 11:58   #7
babamali

müvekkiliniz şehir dışındaysa bulunduğu yerden mahkemeye feragat beyanını göndersin.olumsuz her ihtimale karşılık siz uğraşacağınıza bırakın o uğraşsın.
Old 04-09-2013, 12:32   #8
Av.Pınar Karabulut

sayın meslektaşım ,
bende aynı olayla karşılaştım. müvekkilimden kendi adıma ve mahkeme adına 2 ayrı feragat dilekcesi aldım. dilekcenin birini mahkemeye ,diğer bir kopyasını baroya sundum.(aslı hala bende) . kesinlikle imzalı feragat dilekcesi almadan duruşmaya girmemezlik yapmayın.çünkü müvekkiliniz benim böyle bir talebim yoktu dediğin de elinizde deliliniz olmayacak , hukukı ve cezai sorumlulugunuz doğacaktır. müvekkiliniz şehir dışındaysa kargo ile acilen size dilekceleri göndermesini isteyin. aksi halde davaya devam edeceginizi bildirirsiniz.
iyi çalışmalar .
Old 04-09-2013, 15:50   #9
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Aslı Kaya
Meslektaşım, feragat kesin hükmün sonuçlarını doğuracağından ve kesinleşen hüküm üzerinden aynı sebebe dayalı olarak belirli süre dava açılamayacağından, müvekkilden alınacak talimat ile duruşmanın takip edilmemesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Ama mutlaka müvekkilin bu yönde yazılı ve imzalı talimatının alınması iyi olacaktır. Talimatı da baroya teslim etmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle sizin açınızdan herhangi bir sorumluluk doğmayacaktır.

Nitekim aynı olay başka bir meslektaşımın başına gelmiş ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır

Ben de Aslı Hanım gibi düşünüyorum, tabi olaya müvekkil açısından yaklaşırsak. Yani daha sonra açılacak olası bir boşanma davasında yeni boşanma nedeni aramaya gitmek yerine eskisi ile devam etmesi için. Ama olası bir feragat halinde diğer meslektaşların dediği gibi olabiliyorsa duruşmaya gelmesi yoksa size yazılı beyanda bulunması sizin için sağlam olandır.
Old 05-09-2013, 09:19   #10
av.yenigün

sevgili meslektaşlarım önerileriniz için teşekkürler. müvekkilin imzasını taşıyan feragat dilekçesini bugün aldım tekrar teşekkürler,iyi çalışmalar
Old 05-09-2013, 10:42   #11
jurist27

Türkiye Barolar Birliği
Adli Yardım Yönetmeliği
Resmi Gazete Tarihi: 30.03.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25418

İKİNCİ BÖLÜM
MADDE-6:
"e) Görevlendirilen avukat, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümlerine göre işi sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür...."

Saygılarımla..
Old 05-09-2013, 15:42   #12
ufukyener

Alıntı:
Yazan av.yenigün
sevgili meslektaşlarım önerileriniz için teşekkürler. müvekkilin imzasını taşıyan feragat dilekçesini bugün aldım tekrar teşekkürler,iyi çalışmalar

En iyisini yapmışsınız böylelikle sorumluluktan kurtulmuş bulunmaktasınız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi