Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Rehin Açığı Belgesinde Vekalet Ücreti Hesaplanır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2012, 16:03   #1
Av.OnurERSEN

Varsayılan Rehin Açığı Belgesinde Vekalet Ücreti Hesaplanır mı?

Rehnin paraya çevrilmesi yolu ile başlattığımız icra takibinde rehin paraya çevrildi ve borcu karşılamadı.
Rehin açığı belgesi talep ettik.
İcra müdürü rehin açığı belgesini düzenlerken, nasılsa bu belgeye dayanarak icra takibi başlatacaksınız, iki kez vekalet ücreti alınması hukuki değil diyerek hesaplamaya vekalet ücretini dahil etmemiştir.
Bu konunun hukuki olmadığını biliyorum ancak Yargıtay kararı bulamadım.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Old 11-01-2012, 20:15   #2
tiryakim

Rehin açığı belgesi ile yeniden takip nasıl yapılmaktadır..nasıl yaptığınızı açıklayabilirmisiniz...usul nedir ?
Old 11-01-2012, 21:48   #3
tiryakim

Bana göre rehin açığı belgesi ile takip , rehnin paraya çevrilmesi takibinin bir nevi devamı niteliğinde olduğu için ayrıca vekalet ücreti çıkmaz.İcra Müdürünün yaptığı işlem doğrudur.
Old 12-01-2012, 09:49   #4
Özgür Kınay

Aynı alacağa ilişkin takip söz konusu olduğundan 2 kez vekalet ücreti alınamaz.
Old 12-01-2012, 11:42   #5
Av.OnurERSEN

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
Aynı alacağa ilişkin takip söz konusu olduğundan 2 kez vekalet ücreti alınamaz.

O zaman şöyle bir örnek vereyim.
rehin bedeli 20.000 TL
Dosya borcu masraflar ve vekalet ücreti ile birlikte 25.000 TL
Rehinli araç 23.000 TL'ye satılıyor.
İcra Müdürlüğü hesaplamasına göre tahsil edilmeyen tek para 2.000 TL'lik vekalet ücretiniz olacaktır.
Bu durumda rehin açığı belgesi hiç düzenlenmeyecektir.
Old 12-01-2012, 13:14   #6
Özgür Kınay

Yok, yanlış ifade ettim Ben tartışmanın vekalet ücretinin varlığına ilişkin kısmına yorum yaptım sadece.

Sizin ilk sorunuza gelince:
Rehin açığı belgesi zaten kapak hesabına göre düzenlenir. Kapak hesabındaki kalemlerden biri de "vekalet ücreti miktarı"dır. Dolayısıyla rehin açığı belgesindeki rakama vekalet ücreti de dahildir. Bu şekilde takip yapılmalıdır.
Old 12-01-2012, 14:10   #7
Av.OnurERSEN

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
Yok, yanlış ifade ettim Ben tartışmanın vekalet ücretinin varlığına ilişkin kısmına yorum yaptım sadece.

Sizin ilk sorunuza gelince:
Rehin açığı belgesi zaten kapak hesabına göre düzenlenir. Kapak hesabındaki kalemlerden biri de "vekalet ücreti miktarı"dır. Dolayısıyla rehin açığı belgesindeki rakama vekalet ücreti de dahildir. Bu şekilde takip yapılmalıdır.

İşte bizim sıkıntımız bu noktada başlıyor. İcra müdürlüğü kapak hesabına vekalet ücretini dahil etmiyor. Bizde buna itiraz ederek icra hukuk mahkemesine götüreceğiz ama net bir yargı içtihadı yok elimizde.
Old 21-03-2012, 21:25   #8
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.OnurERSEN
İşte bizim sıkıntımız bu noktada başlıyor. İcra müdürlüğü kapak hesabına vekalet ücretini dahil etmiyor. Bizde buna itiraz ederek icra hukuk mahkemesine götüreceğiz ama net bir yargı içtihadı yok elimizde.

Olayınızla ilgili olarak icra mahkemesine başvuruda bulunduysanız sonuç hakkında bilgi verirseniz seviniriz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi