Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fuzulİ İŞgal Ve Tehİr-İ İcra Talebİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2009, 11:29   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Fuzulİ İŞgal Ve Tehİr-İ İcra Talebİ

İyi günler herkese öncelikle...

Müvekkilime karşı fuzuli işgalden dolayı dava açılıyor ve müdahalenin menine, taşınmazın tahliyesine karar veriliyor. Sözkonusu karar kesinleşmeden takibe konu ediliyor. Bu kimse de tam bu aşamada bana vekalet çıkartıyor ve kararı temyiz etmek istediğini, tahliyeyi de ertelemek için izlenmesi gereken bir yol olup-olmadığını sordu. Ben de tehir-i icra talepli temyiz edelim dedim. Ancak sonucun olumsuz olma ihtimalinin çok yüksek, hatta yerel mahkeme kararının doğru olduğunu düşündüğümü belirttim. Şimdi temyiz edeceğiz ama icra müdür yardımcısı bu halde taşınmazın değeri olan (bilirkişi raporundaki rakam) 13000 TL yi icra veznesine depo etmemizi söylüyor. Ben ise tahliyelerde 3 aylık kira bedelinin yeterli olduğunu ama burada kira sözleşmesi olmadığından ya emsal kira bedeli alınacaktır veya teminat alınmayacaktır (?) diyorum. Bu konuda yargıtay kararı bulamadım. Teminatsız veya daha az teminatla bu işin içinden çıkılamaz mı? Şimdi benim müvekkilim 2-3 ay o evde fazla kalacak diye, evin değeri mi depo edilir? 300000 TL lik ev olsaydı 300 milyar gibi fahiş bir rakam 2 ay kalacak diye icraya mı yatırılırdı? Bu durumda bu kimsenin de menfaatleri ihlal edilmiş olmuyor mu? (Elbette aleyhinde tehir-i icra kararı alınan kimsenin de bu süreçte menfaati ihlal ediliyor ama dengelemek gerekmez mi?)

Teşekkür ederim...
Old 07-09-2009, 12:54   #2
av.suleyman

Depo edilecek teminatın belirlenmesi için dosyanın icra mahkemesi önüne gelmesini sağlayabilirsiniz.?
Old 07-09-2009, 13:14   #3
Avukat_A.K.

Peki az sonra kararı temyiz edeceğim. Ve icra dosyasına talep açacağım. Sabah da sözlü olarak tarafıma bildirildiği şekilde, "taşınmazın tamamının değerinin icraya verilmemesi sebebiyle talebimizin reddine" karar verilecektir. Bu halde icra muamelesini şikayet mi edeyim? Benim de aklıma bu gelmişti ama redle sonuçlanıp da karşı taraf vekiline vekalet ücreti çıkar ve müvekkil daha da mağdur olur diye daha önceden tecrübe eden veya bu konuda bilgisi olan var mı onu öğrenmek istedim...

Teşekkür ederim bu arada. Çok incesiniz...
Old 07-09-2009, 13:19   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat_A.K.
Peki az sonra kararı temyiz edeceğim. Ve icra dosyasına talep açacağım. Sabah da sözlü olarak tarafıma bildirildiği şekilde, "taşınmazın tamamının değerinin icraya verilmemesi sebebiyle talebimizin reddine" karar verilecektir. Bu halde icra muamelesini şikayet mi edeyim? Benim de aklıma bu gelmişti ama redle sonuçlanıp da karşı taraf vekiline vekalet ücreti çıkar ve müvekkil daha da mağdur olur diye daha önceden tecrübe eden veya bu konuda bilgisi olan var mı onu öğrenmek istedim...

Teşekkür ederim bu arada. Çok incesiniz...

Memur muamelesini şikayet halinde, karşı vekalet ücretine hükmedilmez. Çünkü muhatabanız, karşı taraf değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi