Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Keşide yeri ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2009, 15:29   #1
avukat-21

Varsayılan Keşide yeri ?

Merhaba;
Kambiyo Takibine konu bonolar üzerinde (3 adet ve hepsinde)
Borçlunun adresinin yazılı olduğu kısımda sadece "Kadıköy" ibaresi mevcut.İstanbul yazılmamış...Bence keşide yeri olmadığından takibin iptali sebebi ama,yine de emin olmak istedim.Fikirleriniz için teşekkürler...
Old 07-09-2009, 15:37   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat-21
Merhaba;
Kambiyo Takibine konu bonolar üzerinde (3 adet ve hepsinde)
Borçlunun adresinin yazılı olduğu kısımda sadece "Kadıköy" ibaresi mevcut.İstanbul yazılmamış...Bence keşide yeri olmadığından takibin iptali sebebi ama,yine de emin olmak istedim.Fikirleriniz için teşekkürler...

Kadıköy, idari birim olduğuna göre sorun nedir?
Old 07-09-2009, 15:45   #3
avukat-21

Suat bey,daha evvel sadece Kozyatağı yazılı olduğundan ve kozyatağı idari birim sayılmadığından takibin iptaline karar alabilmiş idik....Bu sefer Kadıköy yazılı (?) İdari birim midir????
Old 07-09-2009, 15:55   #4
avukat-21

Sadece "Kadıköy" yeterli midir emin olamıyorum...Çünki Yalova'da da Kadıköy var mış?
Old 07-09-2009, 16:31   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat-21
Suat bey,daha evvel sadece Kozyatağı yazılı olduğundan ve kozyatağı idari birim sayılmadığından takibin iptaline karar alabilmiş idik....Bu sefer Kadıköy yazılı (?) İdari birim midir????

Cevabı vermiştim zaten.
Old 07-09-2009, 16:34   #8
av.mcevik

Kadıköy bir köy olsaydı eğer ''kadı köy'' senet geçerli olurdu sanırım,somut olay takibin iptalini gerektiriyor.
Old 07-09-2009, 16:57   #9
Av.Nevra Öksüz

Sayın avukat-21,

Kadıköy ilçedir ve dolayısıyla;

Alıntı:
Yazan Av. Suat Ergin
Kadıköy, idari birim olduğuna göre
bonoda keşide yeri vardır.
Sizin de belirttiğiniz gibi;
Alıntı:
Yazan avukat-21
kozyatağı idari birim sayılmadığından takibin iptaline

karar verilmiştir.

Alıntı:
Yazan av.mcevik
somut olay takibin iptalini gerektiriyor

fikrine katılmıyorum.

Saygılarımla...
Old 07-09-2009, 17:11   #10
av.mcevik

Somut olayda keşide yerinin idari birim olup olmamasına bağlı İstanbul Kadıköy eğer ilçe ise senetin zorunlu unsuru tamamlanmıştır bence, ama eğer Türkiye sınırları içersinde yine idari birim olarak görünen Kadıköy isminde bi yer varsa burada keşide yerinde açıklık olmaması sebebiyle takibin iptali söz konusu olabilir diye düşünüyorum..
Old 07-09-2009, 18:33   #11
avukatselvi

Bonoda idari taksimatla belirlenmiş yer adı (il, ilçe) yazılması yeterli ve gerkli koşuldur.
Old 07-09-2009, 23:07   #12
wellan

Burada örtülü olarak KADIKÖY belirlenmiş borçlu olan kişinin zımni irade beyanı da bu yöndedir.YALOVA ile bir bağlantı kuramadım yani keşide yerinin İSTANBUL olarak kabulü gereklidir.Kadıköy bir idari birimdri ve dolayısı ile İstanbulun bir ilçesi sayıldığından dolayı keşide yeri İSTANBULDUR.Kozyatağı Kadıköye bağlı olduğundan bir idari birim değildir.SAYGILARIMLA.
Old 08-09-2009, 00:09   #13
av.barisdalgic

Yargıtay'ın bu konuda çelişkili kararları mevcut ancak sizin olayınızda takibin iptaline karar verilme ihtimali yoktur. Mahkeme bu durumda idari birim olup olmadığını dahi sormadan davanızı reddedecektir. Kadıköy'ün kaç bin yıllık tarihi var. İlçe olduğu malum. Kozyatağı ise semt. İdari birim değil.
Old 08-09-2009, 15:31   #14
AV ŞEYDA

borçlunun adresinde istanbul yazıyorsa kadıköy icrada işlemden dolayı sorun olmayacaktır. yalova da var balıkesirde var kadıköy bir çok yerde var. malumunuz kanuan göre borçlunun adresi yazılı ise keşide yeri konusunda sorun yaşanmıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi