Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yapı kullanma izin belgesi olmayan dairelerin mal rejiminin tasfiyesi davasında katılım alacağına dahil midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2015, 15:20   #1
ihsan mustafa

Varsayılan Yapı kullanma izin belgesi olmayan dairelerin mal rejiminin tasfiyesi davasında katılım alacağına dahil midir?

Sevgili meslektaşlarım öncelikle iyi çalışmalar. Sorumla ilgili direk bir cevaba forumda ulaşamadığım için yeni bir başlık açtım.

Açmış olduğum mal paylaşımı davasında, davalının evlilik öncesi edinmiş olduğu arsası üzerine, evlilik birlikteliği içerisinde inşa edilmiş olan daireler için boşanma sonrası, mal rejiminin tasfiyesi ve katılma alacağı talebinde bulundum.

Yapılan binanın yapı kullanım izin belgesi/iskanı alınmadığı için dava konusu gayrimenkul tapuda halen arsa vasfında görünmekte bu nedenle dava süresince mevcut durumun tespiti için yapmış olduğumuz ısrarlı keşif taleplerimize rağmen keşif gerçekleştirilmedi.

Mahkemece tapudan tapu kayıtları talep edildi ve tapuda arsa olarak görünen gayrimenkulün evlilik birlikteliğinden önce edinilmiş olduğu kanaati ile dava reddedildi (Davalı tarafında evlilik birlikteliği içerisinde arsa üzerine binanın yapıldığını kabul etmiş olmasına rağmen).

Sormak istediğim husus evlilik birlikteliği içerisinde inşa edilen fakat yapı kullanım izin belgesi alınmamış olan dairelerin paylaşıma dahil olup olmayacağı. Tabi ki ben mahkeme ile aksi düşüncedeyim. Zira Türkiye’de toplam yapı stokunun %40 nın iskansız olduğu düşünüldüğünde böylesi bir düşüncenin ciddi hak kayıplarına ve mağduriyete sebep olacağı ve hakkaniyete de açıkça aykırı olduğu kanaatindeyim.
Görüşlerinizi ve bu hususta elinizde Yargıtay kararı varsa göndermenizi rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim tekrar iyi çalışmalar..
Old 28-08-2015, 16:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ihsan mustafa
Sevgili meslektaşlarım öncelikle iyi çalışmalar. Sorumla ilgili direk bir cevaba forumda ulaşamadığım için yeni bir başlık açtım.

Açmış olduğum mal paylaşımı davasında, davalının evlilik öncesi edinmiş olduğu arsası üzerine, evlilik birlikteliği içerisinde inşa edilmiş olan daireler için boşanma sonrası, mal rejiminin tasfiyesi ve katılma alacağı talebinde bulundum.

Yapılan binanın yapı kullanım izin belgesi/iskanı alınmadığı için dava konusu gayrimenkul tapuda halen arsa vasfında görünmekte bu nedenle dava süresince mevcut durumun tespiti için yapmış olduğumuz ısrarlı keşif taleplerimize rağmen keşif gerçekleştirilmedi.

Mahkemece tapudan tapu kayıtları talep edildi ve tapuda arsa olarak görünen gayrimenkulün evlilik birlikteliğinden önce edinilmiş olduğu kanaati ile dava reddedildi (Davalı tarafında evlilik birlikteliği içerisinde arsa üzerine binanın yapıldığını kabul etmiş olmasına rağmen).

Sormak istediğim husus evlilik birlikteliği içerisinde inşa edilen fakat yapı kullanım izin belgesi alınmamış olan dairelerin paylaşıma dahil olup olmayacağı. Tabi ki ben mahkeme ile aksi düşüncedeyim. Zira Türkiye’de toplam yapı stokunun %40 nın iskansız olduğu düşünüldüğünde böylesi bir düşüncenin ciddi hak kayıplarına ve mağduriyete sebep olacağı ve hakkaniyete de açıkça aykırı olduğu kanaatindeyim.
Görüşlerinizi ve bu hususta elinizde Yargıtay kararı varsa göndermenizi rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim tekrar iyi çalışmalar..

Merak ettim, mahkemenin gerekçesi "yapı kullanma izni olmadığından ekonomik değeri yok arsa ise evlilik birliğinden önce alınmış" şeklinde mi?
Old 28-08-2015, 18:55   #3
ihsan mustafa

Yok üstadım gerekçede orada bir bina olma ihtimaline dahi değinilmedi. Sadece, aynen aktarıyorum
"Dosya arasına celp olunan davaya konu .... İlçesi .... Mh ...ada .. parsel numaralı
taşınmazın davalı tarafından tarafların evlendikleri tarih olan .... tarihinden önce ......
tarih ve .... yevmiye nolu muamele ile davalı tarafından satın alındığı belirlenmiştir. Bu duruma göre
davacının davaya konu taşınmaz üzerinde katılma alacağı talebinde bulunamayacağını ve davaya konu
taşınmazın davalının kişisel malı olduğu kabulü zorunludur," ifadesi ile dava reddedildi..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi