Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tek göz kaybından dolayı açılacak manevi tazminat miktarı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2008, 15:43   #1
chveneburi

Varsayılan Tek göz kaybından dolayı açılacak manevi tazminat miktarı?

merhaba değerli meslektaşlarım,
müvekkilim geçirdiği iş kazası neticesinde sol gözünü kaybetmiş olup(yüzde 40 maluliyet) bundan dolayı işverene manevi tazminat davası açacağım. Ancak miktarı kararlaştıramadık. son uygulamalarla birlikte bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.. şimdiden teşekkürler..
Old 10-06-2008, 16:03   #2
TRINITY

Sayın Meslektaşım,
Manevi tazminatın takdirinde müvekkilinizin yaşı, kusur durumu ve maluliyet oranı dikkate alınacaktır. Ben sol gözü %95 görme kaybına uğramış 20 yaşındaki müvekkilim için 100.000,00 YTL talep ettim fakat henüz sonuçlanmadı. Sizin de miktarı yüksek tutmanızı öneririm sonuçta kaybetmeniz halinde vekalet ücreti de maktu oluyor.
Saygılar...
Old 11-06-2008, 10:12   #3
Sadık

TBB Asgari Ücret Tarifesi madde 10'a bakmanızı öneririm.Kısmen kabul kısmen red halinde karşı yan vekiline de ücret takdir edilecek ancak bu size takdir edilenden bir kuruş fazla olmayacak.
Old 11-06-2008, 12:23   #4
TRINITY

Sayın Sadık,
Madde 10'u çok iyi biliyorum ve kısmen kabul halinde kendi vekalet ücreti karşı tarafınkinden fazla olacağı için bunu söyleme gereğini duymadım meslektaşımın da bildiğini düşündüğüm için.
Old 12-06-2008, 12:18   #5
chveneburi

Varsayılan ilginize teşekkür ederim

değerli meslektaşlarım,
zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. sayın sadık manevi tazminatta davacının red edilen kısımdan daha fazla vekalet ücreti ödemeyeceğini elbette biliyorduk, sorumun temelinde yatan sebep yargıtayın son kararlarında bu tür davalarda ortalama ne miktarlara hükmettiğiydi, malumunuz bugünlerde yargıtaydan bazı dosyalar düzelterek onanıyor ve yerel mahkemenin takdir ettiği tazminat azaltılarak veya arttılarak onanıyor. sonuçta açacağımızda davada talebimizle doğru orantılı harç yatıracağız, bu sebepten dolayı sizlerin görüşünü sormuştum.. tekrar ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi