Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İsim Tashihi Davasında Haklı Sebep

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2008, 12:08   #1
Av.Bengü Özüyılmaz

Varsayılan İsim Tashihi Davasında Haklı Sebep

Merhaba;
Müvekkilimin oğlunun adı "Ahmed", ama ismi "Ahmet" olarak değiştirmek istiyorlar. Açacağımız davada; ismin zor telaffuz edilmesi ve başkaları tarafından sık sık yanlış yazılması nedeniyle okulda sıkıntı yaşamasını haklı sebep olarak gösterebilir miyiz? Hakim bunu haklı sebep olarak kabul eder mi?
Hepinize teşekkür ederim, iyi günler.
Old 09-06-2008, 12:14   #2
Av.Feridun Yurtsever

Genel olarak ismin yanlış telaffuzu ve isim konusunda yanlış yazımlar haklı bir sebep olarak kabul ediliyor. Ancak siz her ihtimale karşı, dava dilekçenize, yanlış kullanımı ispatlayan bir belge ekleyebilirsiniz. Herhangi bir belge olabilir.
Old 09-06-2008, 21:08   #3
Avukat Semiha

Merhaba Av.Bengü Özüyılmaz.

İsim tashihi davaları genelde kolay oluyor ispat bakımından. Şahitle kanıtladığım bir kaç dava var, yazılı delil şart değil ama olursa çok daha iyi olur tabiki.
İsmin zor telaffuz edilmesi, yanlış yazılmaya kolayca meydan vermesi bence çok geçerli bir sebep. Günümüzde telefonla yapılan konuşmalar neticesinde bankalar nezdinde veya diğer bazı durumlarda birçok işlem kolayca halledilebilmektedir. Ve bu konuşma kanuni neticeler doğurabilmektedir. İsmin karşı tarafça yanlış anlaşılması ve yazılması yada ismi A-H-M-E-D diye kodlamaya çalışmak bir noktadan sonra müvekkillerinizde de sıkıntıya yol açacaktır.(davayı anne ve baba birlikte açacaklar muhakkak.)

Bu güncel bir durum olmakla hâkime izahı kolay olacaktır. Müvekkilinizin Bankacı ile yaptığı görüşmede; oğlunun adına açtırdığı hesap hakkında işlem yaparken yaşadığı kodlama sıkıntısını dile getirebilirsiniz diye düşünüyorum.(Öyle bir hesap olduğu için değil ama size örnek vermeye çalışıyorum)

Yine şöyle bir sıkıntıda olabilir. Siz yazmamışsınız ama bu çok yaşanan bir durumdur. Bu sıkıntıyı yaşayanları sevdiğimi, yanlarında olduğumu bilmelerini isterim kesinlikle kırılmasınlar. İsim nedeni ile insanlar bazen belli bir gruba mensupmuş ve bu gruba mensup olmak kötüymüş gibi muamele görebiliyorlar.
Örneğin Ahmed adı arapça bir isim gibi anlaşılabilir. Ve bazen ayrımcılığa uğrayabilir. Belki bunu ileri sürmek isteyebilirsiniz diye söyledim.
Selamlar...

Saygılar..
Old 10-06-2008, 10:11   #4
coşkung

iyi çalışmalar;
İsim değişikliği davalarında haklı sebepler çok geniş kapsamladır.Bu nedenle davayı ispatlamakta güçlük çekmezsiniz.Haklı sebebi ispatladım diye bazı meslektaşlarımızın sevindiğinin aksine ismin kişiye sıkı sıkıya bağlı olması ilkesinin uzantısı olarak kişi kamu düzenine ve ve ahlaka aykırı olmayan her isimle ismini düzeltebilir.Tabi arana kişilerden değilse sabıka kaydı veya başkaca bir yükümlülükten aranmıyorsa.Bunlar re sen araştırılacaktır.Eğer böyle bir yükümlük veya suç kaydı varsa bin tane haklı sebebiniz olsa bile hiç bir mahkeme ismi değiştirmez.Yok eğer, hukuki olmayan bir ifade ile temiz bir sabıkaya sahipseniz "ben ismimi sevmiyorum bu nedenle şu isimle anılmak istiyorum" demek bile haklı sebeptir.Uygulamada garanti olsun maksatlı iki tanık getirtilir ve kişi değiştirmek istediği isim ile anıldığını tanıklara beyan ettirir.Bu da bir haklı sebeptir.Kısaca uygulamacılar olarak çok esnek bir tavrımız vardır bu konuda.dert etmeyin sıkıntı yaşamadan değiştirisiniz.
Old 10-06-2008, 11:39   #5
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Meslektaşımız,
Arap ve Fars kökenli kişi ve yer adları Türkçenin ses ve yapı özelliklerine göre yazılır. Ahmet de bu kişi adlarından biridir. Ve dilimizde, sözcüklerin sonuna (çok istisnai durumlar dışında) b,c,d,g harfleri gelmez diye biliyorum. Türkçede bu adın yazılışı Ahmet’tir. Nüfus kayıtlarına Ahmed olarak yazılmış olması yanlışlıktır. Kanaatimce, Ahmed’in dilimiz kurallarına uymuyor olması da , davada aranılan haklı bir nedendir.
Kolay gelsin.
Old 10-06-2008, 14:28   #6
Av.Bengü Özüyılmaz

Zaman ayırdığınız ve yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. iyi çalışmalar
Old 10-06-2008, 16:28   #7
ilkay efe

Şahsın nasıl tanındığı ve benimsendiği de bu davalarda dikkat edilen bir husus.
Ancak karşılaştığım davalarda sevmeme, hoşa gitmeme pek kaale alınmadı ve daha çok tashih edilmesi veya değiştirilmesiistenen isim sebebiyle şahısın bir ihtiyacı veya mağduriyeti var mı veya yeni isimle toplumda tanınmışlık, ticari ilişkilerde benimsenmişlik var mı ona dikkat edildi.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi