Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muvazaa nedeniyle tapu iptal ve tescil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2014, 13:31   #1
av.cgdm_shn

Varsayılan Muvazaa nedeniyle tapu iptal ve tescil

Herkese merhaba,
Müvekkillerimizin babalarından kalan mallar için açmayı düşündüğümüz davada farklı bir olay ile karşılaştık ve bu durum hakkında yardımcı olacağınızı düşünüyorum. Murisin 4 kız ve 3 erkek çocuğu var ve 1987 yılında muris adına kayıtlı taşınmazı başka bir taşınmaz ile takas etmiş. Yalnız söz konusu takas iki ayrı ilçede olduğu için tapuda alım satım gibi gösterilmiştir. Muris A şahsına taşınmazını satmış, A şahsıda adına kayıtlı yeri murisin erkek çocuklarına satmış. Daha doğrusu satış gibi göstermiş. Yani muris A şahsından takas ile alacağı taşınmazı adına geçirmeden direk oğulları adına geçmesini sağlamıştır. Yani 3 erkek çocuk sanki A şahsından o yeri almış gibi görülmektedir tapuda. Bu durumda bizde murisin adına esas kayıtlı olan yerin karşılığında oğulları adına kayıtlı taşınmazın alındığını belirterek mal kaçırmak amacıyla yapıldığından muvazaa nedeniyle tapunun iptalini ve tescili talep edicez. NAsıl bir yol izlemeliyiz ve bu konuda Yargıtay kararı bulabilir miyiz. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-10-2014, 13:43   #2
rusenturk

Alıntı:
Yazan av.cgdm_shn
Herkese merhaba,
Müvekkillerimizin babalarından kalan mallar için açmayı düşündüğümüz davada farklı bir olay ile karşılaştık ve bu durum hakkında yardımcı olacağınızı düşünüyorum. Murisin 4 kız ve 3 erkek çocuğu var ve 1987 yılında muris adına kayıtlı taşınmazı başka bir taşınmaz ile takas etmiş. Yalnız söz konusu takas iki ayrı ilçede olduğu için tapuda alım satım gibi gösterilmiştir. Muris A şahsına taşınmazını satmış, A şahsıda adına kayıtlı yeri murisin erkek çocuklarına satmış. Daha doğrusu satış gibi göstermiş. Yani muris A şahsından takas ile alacağı taşınmazı adına geçirmeden direk oğulları adına geçmesini sağlamıştır. Yani 3 erkek çocuk sanki A şahsından o yeri almış gibi görülmektedir tapuda. Bu durumda bizde murisin adına esas kayıtlı olan yerin karşılığında oğulları adına kayıtlı taşınmazın alındığını belirterek mal kaçırmak amacıyla yapıldığından muvazaa nedeniyle tapunun iptalini ve tescili talep edicez. NAsıl bir yol izlemeliyiz ve bu konuda Yargıtay kararı bulabilir miyiz. Şimdiden teşekkür ederim.

Satımın yapıldığı tarihteki emsal taşınmazların bedeli, sizin iptalini istediğiniz tescile konu satımın tapudaki bedeli eşdeğer ise ve bu satımın "mirasçılardan mal kaçırmak amacı ile" yapıldığına dair delil bulamıyor iseniz, davayı açmamanızda fayda var diye görüyorum. Malum olduğu üzere bu davadaki asıl çözümü gereken husus satımın mirasçılardan mal kaçırmak amacı ile yapılıp yapılmadığıdır. Pek tabi ki bir şahıs malvarlığındaki taşınmazları mirastan mal kaçırma amacı dışında çocuklarından istediğine satıp devredebilir. önemli olan burada bu saik ile yapıldığının ispatıdır.

Örneğin müteveffa bu satımdan çok sonra vefat etmiş ve satım sırasında akli melekeleri okuma yazma yetisi yerinde ise davanızın ispatının zor olacağı kanaatindeyim belirttiğiniz veriler ışığında.
Old 18-10-2014, 14:06   #3
av.cgdm_shn

sayın meslektaşım, olay sırasında hissedar olarak satış yapılan çocuklardan biri 13 yaşında yani o değeri vermesi mümkün değil, ayrıca çocuklara satışı yapan kişilere murisin başka bir taşınmazı satılmış gibi görünüyor yani karşılıklı bir alım satım var ama murisin yerine erkek çocuklarına satış yapılmıştır.
Old 18-10-2014, 14:20   #4
rusenturk

Alıntı:
Yazan av.cgdm_shn
sayın meslektaşım, olay sırasında hissedar olarak satış yapılan çocuklardan biri 13 yaşında yani o değeri vermesi mümkün değil, ayrıca çocuklara satışı yapan kişilere murisin başka bir taşınmazı satılmış gibi görünüyor yani karşılıklı bir alım satım var ama murisin yerine erkek çocuklarına satış yapılmıştır.

Dediğim gibi Çiğdem hanım sizin burada üzerinde asıl durmanız gereken ve çözüme kavuşturmanız gereken konu satım amacını berraklaştırmak ve bu yönde özellikle söz konusu yörede mukim şahit bulmak.

Eğer elinizdeki deliller ile bu amacı ispatlarım diye bir kanaat oluşmuş ise davayı açın. Risk olsa da açacağım diyorsanız da müvekkile görüşme tutanağınızda bu hususun varlığını belirtin ve dava değerini mümkün olan en az miktarda belirleyin, olası kayıp halinde vekalet ücretinin düşük çıkması için.
Old 18-10-2014, 14:58   #5
av.cgdm_shn

söz konusu satış 1987 yılında yapılmış ve tanık bulmak oldukça güç. Büyük bir firma taşınmazı genişletmek adına murisin taşınmazına talip olmuş ve karşılığında yalnızca karşı cadde kadar uzaklıkta bulunan bir taşınmazın devrini teklif etmiştir. Bu taşınmazı da muris fırsat bilerek erkek çocuklarının adına yaptırmıştır. Yani olayın aslında takas yapma amacı var ancak takas satış gibi gösterilmiştir.
Old 18-10-2014, 15:10   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan av.cgdm_shn
Herkese merhaba,

!0 yılı aşkın süredir devam eden yargısal uygulamalara göre, muris muvazaası nedeniyle tapu iptâli ve tescil davası açabilmek için, murisin, sağlığında, adına tapuda kayıtlı gayri menkulü devretmesi gerekmektedir.
Hâl böyle olunca, TMK. 669 ve devamı maddelerinde ifadesini bulan "denkleştirme; mirasta iade" dâvasının şartlarınının somut olay bakımından incelenmesi ve araştırılması lâzım gelmektedir. Murisin ölüm tarihi belirtilmediğine göre, tenkis davası yönünden de fikir beyan edilmemiştir.
Kolay gelsin.
Old 18-10-2014, 15:15   #7
av.cgdm_shn

Evet zamanasimina ugramis olmasi nedeniyle uzerinde durmadik tesk ederiz. Iyi calismalar.
Old 30-05-2015, 15:24   #8
sailor1981

Buradaki mal kazandırma işlemi muris muvazzasına girmez diyen bir çok yorum var ama anlayamadığım. Benzer bir davam da ; Ortada bir trampa mevcut, muris takasla üzerine alacağı taşınmazı önce kızına , kızından da satışla tek oğluna geçirmiş. Burada da TENKİS mi düşünülecek?
Old 30-05-2015, 15:48   #9
av.cgdm_shn

Davayi açtık gelismeleri yazicam tesekkurler..
Old 30-05-2015, 16:47   #10
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan sailor1981
Buradaki mal kazandırma işlemi muris muvazzasına girmez diyen bir çok yorum var ama anlayamadığım. Benzer bir davam da ; Ortada bir trampa mevcut, muris takasla üzerine alacağı taşınmazı önce kızına , kızından da satışla tek oğluna geçirmiş. Burada da TENKİS mi düşünülecek?

Muris takasla üzerine alacağı taşınmazı önce kızına , kızından da satışla tek oğluna geçirmiş. Burada da TENKİS mi düşünülecek?
Cevap: Evet, TENKİS düşünülecek.
Zira, muris sağlığında, tapuda üzerine kayıtlı bir taşınmazı muvazaa yoluyla temlik etmemiştir.
Yüksek Yargıtay 1. Hukuk Dairesinin 10 seneyi aşkın zamandan beri 1.4.1974 tarihli İBK' nı yorumlaması bu şekildedir.
Kolay gelsin...
Old 30-05-2015, 16:50   #11
sailor1981

cevap için teşekkür. Bir not : bu işlemler murisin sağlığında yapılıyor.

sırası ile ; Muris satış ---x
tarampa başka daire
x satış----kız kardeş
kızkardeş satış---erkek evlat
Old 30-05-2015, 19:49   #12
Av.Bülent Özkan

Üstadlar;

Muris muvazaası Yargıtayın 1974/1-2 sayılı İBK'sı ile literatüre girmiştir. İBK'ya göre muris muvazaası iddiasında bulunabilmek için dava konusu taşınmazın tapuda MURİS TARAFINDAN devredilmiş olması (özellikle alt soya) gerekir. Murisin kendisinin tapuda satış gösterip, aslında bağış şeklinde devretmemiş olduğu taşınmazlar bakımından MURİS MUVAZAASI iddiası dinlenmez. Çünkü bunlar İBK kapsamına girmez.

Muris kendi taşınmazını takas ederken, karşı taraf muris yerine, doğrudan murisin oğluna taşınmazı devretti ise burada muris muvazaası iddiası dinlenmez. Tapu iptali talep edilecekse, bu olaydaki iddia NAM-I MÜSTEAR iddiasıdır. Nam-ı müstear iddiası da yalnız ve sadece YAZILI DELİL ile ispat edilebilir. Dolayısı ile burada murisin kendi taşınmazını verip, başka taşınmaz alırken oğlu üzerine tescil yaptığı yazılı delil ile ispat edilirse tapu iptal edilebilir. (olayda takas işlemi aynı gün yapılmışsa yazılı delil ile ispat yapılması mümkün olabilir)

Öte yandan tapu iptali için gerekli yazılı ispat yapılamasa bile, davacı burada babanın takas sırasında davalı diğer çocuğa sağladığı menfaat para olarak ta talep edilebilir. Yargıtay buradaki para talebinin GİZLİ BAĞIŞ iddiasını kapsadığını, murisin bedelini kendi karşılamasına rağmen oğlu üzerine yaptığı taşınmaz bakımından, murisin GİZLİ BAĞIŞ yapmış sayılacağını ifade etmiştir.

Bu nedenlerle; öncelikle nam-ı müstear iddiasına dayalı olarak tapu iptali, olmadığı taktirde terditli olarak gizli bağış iddiasına dayalı olarak taşınmazın değerinin miras hissesi oranında tenkis hükümleri de dikkate alınarak ödenmesi.

şeklinde talepte bulunulmalıdır.Çok sayıda Yargıtay içtihadı vardır ayrıca bu güne kadarki tecrübem ile sabittir.
Old 30-05-2015, 20:13   #13
sailor1981

Üstadım;Yargıtay bir döneme kadar gizli bağış durumunu İBK kapsamında kabul etmiş, daha donra bu kararından dönmüştür.Benim anlattığım olayda ince bir nokta vardır;
Muris takas daireyi önce kızına , daha sonra zorlayarak kızından oğluna satış yaptırarak tek oğlunu tüm mirasını bırakmış olmaktadır.Davayı terditli açmıştım,mümkün olmazsa tenkis (tenkis bedeline dava tarihinde itibaren faiz)talebi mevcuttur.Durum bundan ibarettir.Saygılar ...
Old 30-05-2015, 20:19   #14
Cumhur Okyay

Değerli meslektaşım,
GİZLİ BAĞIŞ'IN miras hissesi oranında talep edileceğinden söz etmişsiniz. Malûmunuz, Murisin sağlığında alt soyuna yapmış olduğu "hibe", "bağış" (karşılıksız kazandırma)da, muris bunların kendi ölümünden sonra terekeye iadelerini İSTEMİŞ olduğu KANUNİ KARİNE olarak,kabul edilmiştir (TMK. m.669 vd.). Ne var ki, gizli bağış olduğu ispatlanır ve kabul edilirse ; muris gizli bağış yapmakla,(hem de TÜM mirasını) esasen bu kazandırmanın terekeye iadesini İSTEMEDİĞİ ortaya çıkmaktadır. Hâl böyle olunca da miras hissesine değil de saklı paya ilişkin TENKİS hükümlerinin devreye gireceğini düşünüyorum.
Kolay gelsin...
Old 30-05-2015, 20:32   #15
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan sailor1981
Üstadım;Yargıtay bir döneme kadar gizli bağış durumunu İBK kapsamında kabul etmiş, daha donra bu kararından dönmüştür.Benim anlattığım olayda ince bir nokta vardır;
Muris takas daireyi önce kızına , daha sonra zorlayarak kızından oğluna satış yaptırarak tek oğlunu tüm mirasını bırakmış olmaktadır.Davayı terditli açmıştım,mümkün olmazsa tenkis (tenkis bedeline dava tarihinde itibaren faiz)talebi mevcuttur.Durum bundan ibarettir.Saygılar ...

Temennim, sizin istediğiniz gibi olur; benim de takıldığım husus; takas dairenin, murisin adına tescil edilmemiş olmasıdır.
Saygılar, kolay gelsin...
Old 30-05-2015, 20:43   #16
sailor1981

Haklısınız bire bire bir olmasa da benzer davalarda tenkis gündeme gelmiştir.Dava terditli olunca HARÇ neye göre tamamlatılacak acaba ?
Old 30-05-2015, 21:04   #17
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan sailor1981
Haklısınız bire bire bir olmasa da benzer davalarda tenkis gündeme gelmiştir.Dava terditli olunca HARÇ neye göre tamamlatılacak acaba ?

Kesin olmamakla birlikte; harca esas değer olarak belli bir müddeabih( dâva değeri) gösterip, onun üzerinden harcı yatırın; keşifler tamamlanıp, bilirkişi raporları alınınca da raporda, muvazaa veya tenkis( saklı paya isabet eden değer)üzerinden derhal harcı yatırın ( ikmal edin) ki, mahkemece, harcı yatırılan miktar üzerinden karar verilsin.
Kolay gelsin...
Old 07-09-2015, 19:20   #18
sailor1981

Syn meslektaşım açtığınız dava ne aşamadadır.Davanızı namı mustear mı yoksa muris muvazaası olarak mı ? açtınız kolay gelsın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi