Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira oturduğum Evden Nasıl Çıkabilirim?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2002, 19:47   #1
emre_xx

Varsayılan Kira oturduğum Evden Nasıl Çıkabilirim?

1.Kirada oturduğum evden çıkmak istiyorum. Kontrat süremin bitmesine 9 ay var ve ev sahibim kalan ayların kirasını benden tahsil edeceğini söylüyor. Bunu yapabilir mi.
2.Evden çıkarsam kira ile birlikte 9 aylık aidat miktarını da benden alabilir mi?
3.Kontratı kızının vekili olarak yaptı (ev kızına ait) ama vekaletnameyi görmedim. Kiraya verebilmek için nasıl bir vekaleti olması gerekir. Vekaleti geçerli değilse bu kontratın da geçersiz olduğu anlamına gelir mi?

09-01-2002 14:15:07
Old 04-03-2002, 19:48   #2
sadece_xx

Sayın Emre-xx,
1- Ev sahibinizden, iyiniyet kurallarına göre, siz evden çıktıktan sonra, makul bir sürede evini kiraya vermesi beklenir. Daha önceki mahkeme kararlarında bu makul süre iki ay olarak kabul ediliyordu. Siz sözleşmeyi bozup, anahtarı teslim ettiğinize ilişkin yazılı bir belge ile evi terkettikten sonra,evini kiraya vermeyip, sizden tüm kiraları isterse iyiniyetli olmadığından, ancak iki aylık kira ödemenize karar verilir.
2- Aidatın kira sözleşmesinde sizin tarafınızdan ödeneceği yazılı ise, kira için uygulanan kurallar aidat için de geçerlidir. Ancak, aidatın alacaklısı apartman yönetimi olduğundan, kiracılıktan vazgeçtiğinizi apartman yöneticisine de haber vermenizde fayda var.
3- Kiraya vermek için vekaletname gerekmez. Bir başkasının mülkünü isteyen kiraya verebilir. Mülk sahibinin ''malik'' olarak hakları ile kiraya verenin ''kiralayan'' olarak hakları ayrı ayrı yazılıdır.
Babası sözleşmeyi kendi adı ile imzaladı ise,sizin hakkınızda kiralayan sıfatı ile dava açabilir.
Kızının vekili sıfatı ile imzaladı ise, ancak kızı açabilir. Vekaletname olmaması sözleşmenizin sizin tarafınızdan geçersiz sayılmasını sağlamaz.

Saygılarımla.

10-01-2002 00:48:20
Old 04-03-2002, 19:49   #3
Cem A.

Iyi gunler,
"Iyi niyet kurallari" geregince, sozlesme bitiminden once evden cikan kiracinin, iki aylik kira ve aidatlari odemekle yukumlu oldugunu soylemissiniz. Peki, evden cikmak zorunlu bir hal almissa? Mesela evi su basmasi benzeri sebeplerle oturan icin sihhi engeller ortaya cikmasi durumunda bu kurallar gecerli midir?
Old 04-03-2002, 19:49   #4
sadece_xx

Sayın Emre_xx,
Kiralananın kullanıma uygun biçimde bulundurmak kiralayan (ev sahibinin) yükümlülüğündedir. Kiracı kiralananı kullanamıyorsa elbette ki kira sözleşmesini feshedebilir.
Ancak su baskınının kiracının sağlığını etkilemesi ölçüsünün de değerlendirilmesi gerekir.

Saygılarımla.

11-01-2002 00:56:08
Old 29-01-2007, 16:37   #5
DenizSu

Soru Anahtar teslimi, bilirkişinin tespit ettiği sürede kiralanandan yararlanma imkanı?

Sayın üyeler,

Benzer bir konu olduğu için sorumu buraya ekliyorum.
Ev sahibinin anahtarı teslim alması için nasıl bir yol izlenebilir?

Ben 1 ay sonra cikacağımı sözlü bildirdim, yazılı olarak da önümüzdeki günlerde noterden bildirimde bulunacağım. Ama anahtarı nasıl teslim edeceğim ki? Teslim almayabilir. Teslim yöntemi nedir?

Ayrıca fiilen anahtarı teslim ettikten sonra "en az" iki ay daha mı ödeme yapmam gerekecek? Bu iki ay içinde evde oturamaz mıyım? Yani şimdiden iki ay sonra çıkacağımı resmen bildirsem ve evi kiracı adaylarına göstersem de yine dairenin boş kalacağı en az iki ay daha (ya da bilirkişinin tespit ettiği süre ) ödeme mi alınacak benden?

Ayrıca rayiç kira ve depozit tespiti de isteyemez miyim bilirkişiden? Belki ederinin üstünde kira ve depozit isteyecek ve bu yüzden kiraya veremeyecektir. (Ben rayiçin üstünde ödedim her iki kalemi de,sırf didişemediğim için arttırdım kirayı...Tutarken de çok özel zorluklarım vardı, 10 günde bir kira evi bulmaya mecburdum).

Teşekkürler.

Ek :Kira sözleşmesinde, sözleşme süresinden önce fesih durumu ve kalan kiranın ödenmesine dair açık bir hüküm yok. Bu hüküm neye dayanıyor?

Bunu ülkemizde bilen de yok, şimdiki emlakçılar ev sahiplerine bilgi veriyor anladığım ama kiraya verirken ses çıkarmıyorlar bu konuda.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi