Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

talimat hacizlerinde araç haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2007, 14:35   #1
av.kumru

Önemli talimat hacizlerinde araç haczi

herkeze merhaba,
geçen gün manisa/alaşehire talimat haczine gittim.bankalara ,tapuya yazdığım müzekkereleri icra müdürü onayladı ancak araç haczi için ilçe emniyet müdürlüğüne yazdığım müzekkereyi talimatta araç haczi ibaresi geçmediği için reddetti.Ben de aracın menkul mal niteliğinde olduğunu ,talimatta da menkul mal haczi istendiğini bu yüzden müzekkereyi imzalaması gerektiğini söyledim O da bana 'olabilir menkul mal biliyorum ama ben yapmam' şeklinde son derece kaba bir tabirle cevap verdi bana.Alaşehir icra müdürünün bu davranışının kesinlikle çok keyfi bir uygulama olduğunu düşünüyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.
Old 09-06-2007, 20:21   #3
Av.Ayse E.

kesinlikle keyfi bir uygulama...
talebinizi acın red etsın her türlü maddi ve manevi tazminat talebinizi saklı tutarak şikayet edın....iyi calısmalar...

bu işlemleri neden esastan yapmadınız anlamadım???

Alıntı:
Yazan av.kumru
.... ama ben yapmam'

Old 09-06-2007, 21:59   #4
muratsadioğlu

Varsayılan Gücümüzün farkında olmalıyız..

Alıntı:
'olabilir menkul mal biliyorum ama ben yapmam'
Sayın Meslektaşım,

Diğer arkadaşlarımızın yazdıkları gibi,iki satırlık bir talep yeterliydi.Fırsatı kaçırmışsınız.

Üstelik hakkınızın bilincindesiniz.Çok sinirlendiğinizi sanıyorum.
Yoksa,bir meslektaşım mesleki birikimini ve Avukat olmanın ayrıcalığını,bu tür olaylarda kullanmayacak da ne zaman kullanacak?.

Neyse üzülmeyin..Gidin ve bu saygısız adama ağzının payını-hukuken-verin.Gerekirse şikayet edin..
Saygılarımla.
Old 10-06-2007, 00:16   #5
nigar

Malesef icra müdürlüklerinde keyfi uygulamalara çok sık rastlanıyor. Ben de size şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Böylece bundan sonraki işlemlerde sizin ve diğer hukukçu arkadaşlarımızın keyfi uygulamalara maruz kalmasını da bir nebze önlemiş olursunuz. İyi çalışmalar...
Old 10-06-2007, 11:11   #6
icra20

Yine meslektaşlarım keyfi uygulamalarından bahsedilmesi herzamanki gibi beni rahatsız etmektedir.
Her red kararı keyfi uygulama olduğunu nerden çıkarıyorsunuz. Belki meslektaşım farkında olmadan da doğru olarak red edmiş olabilir. Malesef red kararı verildiğinde bazı avukat arkadaşlarımızda icra müdürlerine bile küsmektedirler. Bunun sebebide yetersiz bilgilerden yoksun olduğundan gerçek anlamıyla mesleğini icra edememisinden kaynaklanmaktadır. Eğer yanlış karar vermiş ise bunu keyfi olarak yorumlamadan İİK.16 maddesi doğrultusunda verilmiş kararı da düzeltebilirsiniz. Buna benzer talebe aykırı karar veren hakimler olduğunda da keyfi karar olarakmı yorumlanacaktır. Ne hikmetse icra müdürleri karar verdiğinde keyfi olarak yorumlanmaktadır. Neyse konuya geleyim
Bende olsam talimatta vasıtalarından bahsetmemişse trafiğe yazı yazmam, ancak haciz mahalline gittiğimde veya alacaklı bana borçlunun vasıtasını tespit ettiğini bildirip ve gerçektende borçluya ait vasıtayı bulduğumuzda menkul hükmünden hareketle haczimi uygularım, bankalardaki hak alacaklarda menkul hükmündedir. buna rağmen 3 ncü şahıslardaki hak ve alacaklar denilmediği müddetçe yine haciz uygulanamamaktadır. Zira Gayrimenkul, vasıta gibi hacizlerde sicil kayıtlarıda söz konusu olduğundan ya asıl icra dairesinden doğrudan doğruya kayıtlarına haciz konulur veya talimat yoluyla da istenildiğinde talimatlarda açıkça belirtilmelidir. Asıl icra dairesi yanlış olsa bile talimat dışında başka bir işlem yapamaz.Böyle düşünüyorum diye lütfen yine keyfi uygulamadan bahsetmeyelim. İİK.16 maddesi ne güne duruyor.
Old 10-06-2007, 11:57   #7
muratsadioğlu

Varsayılan Yetersiz bilgilerden yoksunluk üzerine..

Alıntı:
Yazan icra22
Malesef red kararı verildiğinde bazı avukat arkadaşlarımızda icra müdürlerine bile küsmektedirler. Bunun sebebide yetersiz bilgilerden yoksun olduğundan gerçek anlamıyla mesleğini icra edememisinden kaynaklanmaktadır.
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O kullandığınız kelimenin yazılışının doğru olduğuna inanıyor musunuz?
Sayın icra22

Arkadaşlarınızı savunurken heyecanlanmışsınız.
Bizim zamanımızda Avukatın ''yetersiz bilgilerden yoksun olanı'' beğenilirdi.Şimdi aksi mi isteniyor?.
Meslektaşınızın,uzak yoldan gelmiş bir Avukata durumu açıklayıp,yardım etmesi sizce de şık olmaz mıydı?.
Hiç birimiz bu sıkıcı işleri spor olsun diye yapmıyoruz.Malum,ekmek savaşı..
Başarılar..
Old 10-06-2007, 12:29   #8
tiyerianri

keyfi olarak yapmadığını zaten icra müdürü de ikrar etmiş.Zira mesnedi kanun maddesi olsaydı İİk16'ya istinaden yapamam derdi.İcra müdürü yapmam demiş.
Old 11-06-2007, 14:10   #9
SOFTWARE

Sn.Avukat Kumru,
Esas icra Müdürlüğünden aracın kaydına haciz yazdırabilirsiniz.Talimatla şikayetle uğraşacağınıza...Pratik ve çabuk sonuç alacağınız bir çözüm.Önemli olan sonuç diyorsanız tabi. İyi çalışmalar
Old 11-06-2007, 15:34   #10
Av.Aylin ARIKAN

Sayın Software'e bende katılıyorum. Ben böyle durumlarda hep esas icra Müdürlüğünden yazdırıyorum ve yabancı bir yerde olmanın gerginliğini ve stresini yaşamıyorum. Keşke oraya kadar yorulmadan halletseydiniz işinizi. Canınızın sıkıldığıyla kalmışsınız. Saygılarımla...
Old 14-06-2007, 10:24   #11
hakanalb

Valla konu eskimiş ancak yeni gördüm, yorum yapmadan da geçememeyeceğim. Eğer yazılan talimatta sadece menkul haczi yapılması varsa borçluya ait olduğu tespit edilen araç fiilen haczedilebilir. Bu noktada sorun yok. Ancak böyle bir talimatla aracın trafik kaydına haciz konulması için müzekkere yazılamaz. Zira talimat icra dairesi yazılan talimat ile bağlıdır. Talimatı bu şekilde genişletme yetkisi yoktur. Trafik kaydına haciz konulması aynen gayrimenkul haczi gibi talimatta ayrıca belirtilmelidir diye düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 14-06-2007, 12:26   #12
Av.Aylin ARIKAN

Dün benimde başıma bu olayın benzeri geldi. Tapu kaydının araştırılması için talep açmıştım. Tapudan cevap gelmiş. Müzekkerenin içinde aynı zamanda haciz de istemeliymişim. Bu şekilde kayıt araştırması yapamazlarmış. Tekrar talep açtım, "kayıt araştırması yapılması ve taşınmaz varsa haciz konması" şeklinde. Neyseki icra müdürü bu durumu kibar bir şekilde bildirdi. Bir de şu bir gerçek ki, icra müdürü de taleple bağlı, ne talep edersek onu karara bağlıyor, genişletme gibi bir yetkisi yok. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi