Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilk duruşmam

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2022, 11:37   #1
avbeyza

Varsayılan ilk duruşmam

merhabalar meslektaşlarım,
yarın yetki belgesiyle ilk duruşmama (ilk celse) gireceğim ama biraz tedirginim.. aklımda hep ya sorulan sorulara cevap veremezsem ya dilim sürterse vs diye bir tedirginlik oluyor )
sizlerden deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi talep ediyorum
Old 01-06-2022, 12:18   #2
drako

Dosyaya hakim olun, hakim olursanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Hayırlı olsun meslektaşım şimdiden.
Old 01-06-2022, 15:28   #3
Av.hakan Tuzcuoğlu

Merhabalar değerli meslektaşım, öncelikle mesleğinizin geri kalanında hep gülümseyerek hatırlayacağınız anılarınız olsun. Dosya içeriğini tamamen okumanızı, özellikle davacı iseniz dava dilekçesinde talep edilen hususlara göz atınız. Yukarıdaki meslektaşıma aynen katılıyorum, dosyaya hakim olduktan sonra problem yaşamazsınız.
Old 01-06-2022, 23:21   #4
akrd61

Meslektaşım öncelikle meslek hayatınızda başarılar dilerim

-Umarım bu yanıtı sabah okursunuz
-İyi bir uykudan(bunu ben hala başaramadım )ve sabah iyi ve hafif bir kahvaltıdan sonra
-Duruşma saatinden yarım saat önce duruşma salonunun olun ki
duruşmadan önce 6100 Sk HMK 140md., dava dilekçenizi gözden geçirin ve dilekçenizdeki iddialarınıza ve taleplerinize hakim olun, duruşmayı bekleyin
-İlk celse ön inceleme duruşması olacak
-Yargıç tarafların iddia ve savunmaları çerçevesinde, anlaştıkları ve anlaşamadıkları hususları tek tek tespit eder. Bu tespitleri yazdırırken doğruluğunu ekrandan dikkatli bir şekilde takip edin
-Sonra yargıç sizi sulhe veya arabuluculuğa teşvik eder, eğer sulh olmayacaksanız sulh olmayacağınız beyanında bulunursunuz
-Sonra sulh veya arabuluculuk faaliyetinden bir sonuç alamaz iseniz anlaşamadığınız hususların nelerden ibaret olduğu yargıç tutanakla tespit eder, yani yargıç bu hususları duruşma tutanağında ayrı bir parağraf açtığı bölüme yazdırır size ve karşı yana varsa vekiline imzalattırır.

!!!DİKKAT!!!!
Anlaşamadığınız hususların nelerden ibaret olduğu tutanağı imzalamadan önce ya da yargıç yazdırırken dikkatli okuyun ve doğruluğunu kontrol edin, hata var ise müdahale edersiniz. Kaanaatimce bu çok önemli çünkü
Tahkikat imzanız olan bu tutanak esas alınmak suretiyle yürütülecek.

-Tüm bu yazdıklarım 5dk. yada 10dk. arasında bir zaman arasında olacağını endişeye kapılmaya gerek olmadığını aklınızdan çıkarmayın..
-Ve size son olarak tavsiyem " hiç bir zaman bir soruyu cevaplayaman endişesine kapılmayın"

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi