Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takasla borcun sona ermesi vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2011, 13:10   #1
netya

Varsayılan Takasla borcun sona ermesi vekalet ücreti

Sayın meslekteşalarım merhabalar,
Kiracıya karşı kira, tadilat vs alacaklar nedeniyle takip başlattık,
kiracı takibe itiraz etmekle sadece bir aylık alacağı kabul edip bizdeki depozito ile takas beynında bulundu,
Açtığımız itirazın iptali davası sonucu bir kalem dışında tüm alacaklaırmızın varlığına hükmedildi, arayerde kiracıda depozitosu için karşı dava açmış idi böylece karşılıklı alacaklar mahsup edilerek biz kiracıya az bişey borçlu cıktık.
Mahkeme kararında "davacının davasının kısmen kabulü ile itirazın .... lık kısım üzerinden iptaline varar vermek gerekmekle ...... karşı davacı kiracının depozito alacağı nedeniyle alacaklar takas edilmekle karşı davacının X TL alacağı olduğuna " şeklinde bir karar verildi.
Biz kararı halihazırdaki icra dosyasına sunarak, mahkemece hükmedilen vekalet ücreti ve masraflar için karşı tarafa muhtıra çıkaracak idik, icra müdürü sadece hükümde yer alan kalemleri hesaba dahil edip icra vekalet ücreti hesap etmedi,
Benim düşüncem; sonuçta yargılama yapıldı ve biz icra takibimizde haklı çıktık bu durumda davamızın kabülüne karar verildiği kısım üzerinden icra vekalet ücretide hesap edilmeli idi.
Şu an dosyayı icra hakimliğine götürdüm önce müdürden görüş istedi akabinde duruşma günü verdi,
Bu çok spesifik bi örnek midir bilmem konuyla ilgili hiç bir kaynak görüş karar vs bulamadım,
Benzer bir olayla karşılaşmış , bilgisi, fikri olan meslektaşlarımdan görüş rica ediyorum,
Teşekkürler,
Saygılarımla
Old 31-03-2011, 14:49   #2
kezzy

sayın meslektaşım siz alacaklı konumdayken borçlu olduğunuz kararı çıkmış, sonra icra takibinde haklı çıktık demişiniz doğruyu söylemek gerekirse ben sorunuzu çok net anlayamadım. kim alacaklı kim borçlu?
Old 31-03-2011, 15:11   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan netya
Sayın meslekteşalarım merhabalar,
Kiracıya karşı kira, tadilat vs alacaklar nedeniyle takip başlattık,
kiracı takibe itiraz etmekle sadece bir aylık alacağı kabul edip bizdeki depozito ile takas beynında bulundu,
Açtığımız itirazın iptali davası sonucu bir kalem dışında tüm alacaklaırmızın varlığına hükmedildi, arayerde kiracıda depozitosu için karşı dava açmış idi böylece karşılıklı alacaklar mahsup edilerek biz kiracıya az bişey borçlu cıktık.
Mahkeme kararında "davacının davasının kısmen kabulü ile itirazın .... lık kısım üzerinden iptaline varar vermek gerekmekle ...... karşı davacı kiracının depozito alacağı nedeniyle alacaklar takas edilmekle karşı davacının X TL alacağı olduğuna " şeklinde bir karar verildi.
Biz kararı halihazırdaki icra dosyasına sunarak, mahkemece hükmedilen vekalet ücreti ve masraflar için karşı tarafa muhtıra çıkaracak idik, icra müdürü sadece hükümde yer alan kalemleri hesaba dahil edip icra vekalet ücreti hesap etmedi,
Benim düşüncem; sonuçta yargılama yapıldı ve biz icra takibimizde haklı çıktık bu durumda davamızın kabülüne karar verildiği kısım üzerinden icra vekalet ücretide hesap edilmeli idi.
Şu an dosyayı icra hakimliğine götürdüm önce müdürden görüş istedi akabinde duruşma günü verdi,
Bu çok spesifik bi örnek midir bilmem konuyla ilgili hiç bir kaynak görüş karar vs bulamadım,
Benzer bir olayla karşılaşmış , bilgisi, fikri olan meslektaşlarımdan görüş rica ediyorum,
Teşekkürler,
Saygılarımla

İcra müdürünün tutumu doğrudur. İlamı, yeni bir icra takibine konu ederek alacakları talep etseydiniz, o zaman icra vekalet ücreti de hesaplanırdı. Ancak itirazın iptali/kaldırılması ilamlarını eski icra dosyasına ibraz ederek takibin devamını talep ettiğinizde sadece ilamdaki vekalet ücreti ve varsa inkar tazminatı borca eklenmektedir.
Old 31-03-2011, 17:15   #4
netya

Sayın Ergin,
Kararı yeni bir icraya konu etmem durumunda alacağım vekalet ücreti pek bir şey ifade etmiyordu zira kararda lehimize sadece vekalet ücreti ve yargılama giderine hükmedildi.
Bununla beraber niyetim, hali hazırdaki dosyada mahkemece aslında devamına karar verilen(ve fakat takas olan) tutar üzerinden vekalet ücreti almaktı.(zira icra takibi başlatmamıza sebep olan borçlunun tavrı)
Cevabınız üzerine, itirazın iptali kararını mevcut icra dosyasına sunduğum zaman icra vekalet ücreti isteyememe konusunda kafam karışmış durumda ben bugüne kadar yanlış mı biliyor muşum??
Old 01-04-2011, 14:50   #5
netya

Sn Kezzy,
İki tarafta birbirnden alacaklıydı,
Bizdeki depozitonun varlığını kabul etmemize rağmen karşı taraf bizim alacağımızı kabul etmiyordu. Yani alacağımızı kiracının bizdeki depozitosuna mahsup etmek istiyor idik Ancak kiracı buna yanaşmadığı için icra takibi yaptık, Takibe itiraz üzerine itirazın iptali davası görüldü,(ve depozito için karşı dava) davanın sonunda karşı tarafın depozitosu bizim alacağımızdan daha fazla olduğu için yaklaşık 1000 TL borçlu cıktık.
Açıklayıcı olmuştur umarım.
Saygılarıma
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi