Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatiften üçüncü kişiye harici satışla gayrimenkul satışı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2007, 18:39   #1
avukat2007

Varsayılan kooperatiften üçüncü kişiye harici satışla gayrimenkul satışı

İyi Akşamlar,
A kooperatiften harici satım sözleşmesi ile işyeri satın almış. Satıma ilişkin karar defterinde şerh var. Dükkanların bedeli olarak alınan meblağ da karar defterine işlenmiş.
Sözleşmenin tapu devrine ilişkin maddesinde, "diğer üyelere tapu devri yapıldığında( yani kooperatifte ferdileşmeye gidildiğinde) A' ya da tapu devri yapılacaktır" denilmiş. Yani kesin bir vade yok sözleşmede.
Davada A harici satım sözleşmesinin üstünden 8 yıl geçmesine rağmen kendisine devredilmeyen işyerlerine ilişkin, aradaki sözleşmenin gayrimenkul satış vaadi olduğunu ve tapuya şerh edilmeyen sözleşmenin geçerlilik koşulunun oluşmadığını ileri sürerek, kooperatife verdiği satış bedelini sebepsiz zenginleşme hükümlerine istinaden geri istiyor.
kooperatif ise, iadeyi gerektirecek bir durum olmadığını A ile aralarındaki ilişkinin satım ilişkisi değil üyelik ilişkisi olduğunu, ferdileşme yapılmadığından diğer üyelere de devir yapılmadığını, bu nedenle de satım sözleşmesindeki tapu devri sartının oluşmadığını,halihazırda satış bedelinin iadeyi gerektirecek bir durumun olmadığını iddia ediyor.
Mevzuat ve içtihatta yaptığım araştırmaya göre, A ile kooperatif arasındaki ilişki üyelik ilişkisi zaten olmuyor. Üyelik belli koşullara bağlanmış.
Ancak aradan 8 yıl geçtikten sonra, A' nın satım sözleşmesi şekil unsuru oluşmadığından geçersizdir diyerek satış bedelini geri istemesi kötüniyet midir.
Ancak, neticede A diğer kooperatif üyeleri gibi, ödemeyi peyderpey değil tek seferde yapmıştır.
Sözleşmeyi geçerli addedersek, sözleşmeye göre 1. paragrafta açıkladığım tapu devir şartı henüz oluşmamıştır. ancak burada da kooperatifin yıllardır bitirmediği esere ilişkin kötüniyeti korunmuş oluyor.
Konuyla ilgili değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla
Old 16-12-2007, 20:13   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Satış bedelini geri istemesi bu durumda kötü niyet değildir. Eğer edimler yerine getirilseydi yani devir borcu da para borcunun ifa edilmesi karşılığında ifa edilseydi yerine getirilmiş edimlerin iadesinin şekle aykırılık sebep gösterilerek istenmesi dürüstlük kurallarına aykırı olurdu. Ama bu olayda iade isteyen kişi kendi edimini yerine getirdiği halde karşılığını alamamış ve karşı yan yani kooperatif sebepsiz zenginleşmiştir.
Old 16-12-2007, 20:38   #3
avukat2007

Özge Hanım ,
Teşekkür ederim,ben de bu yönde düşünmüştüm.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi