Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kesin hukum nedeiyle davanin reddi hakkinda.

Konuyu Kilitleyin
Old 14-11-2019, 23:50   #1
Konuk

Varsayılan Kesin hukum nedeiyle davanin reddi hakkinda.

2017 yilinda eski esim ile esit kusurlu bulunarak bosandik. Esit kusurlu bulundugumuz icin eski esimin bana verdigi shir maddi zararlar ve borclandirmalar taxmin edilmedi. Ancak davs surecinde cok cuzzi miktarda bana nafaka baglandi. Dava sonunda bu nafaka ds kaldirildi ve dosya yargitayda kesinlesti. Neticede gecimimi dahi saglayamayacak derecede yoksulluga dusutuldum. Bir yil icinde yoksilluk nafakasi talepli davami actim. Bu davam da kesin hukum nedeniyle reddedildi. Bosanma sonucunda yoksulluga dustugu somut olarak dosya kapsaminda ispatli olunan bir kadina kesin hukum nedeniyle yoksullyl nafakasi talebi neden reddedilir. Istinafa gidecegim. Ailemin yardimi ile de avukat tutmayi dusunuyorum. Ama bundan once istinafa gittigim takdirde yine bu kesin hukum nedeniyle davam reddilir mi .
Old 15-11-2019, 16:13   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın konuk;

Önceki boşanma davanizda yoksulluk nafakası talebiniz reddedildiği için ve bu karar yargitaydan geçerek kesinleştiği için artık yeni bir dava ile yoksulluk nsfakasi isteyemezsiniz...istinaf mahkemesinin de red kararı vermesini bekliyorum...
Old 15-11-2019, 17:21   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

İlk boşanma davasında yoksulluk nafakası talep etmediyseniz verilen karar hatalıdır.

Yoksulluk nafakası eşit kusurlu sayılan eş için de verilebilir. Dosyanızı bizzat göremediğimden ihtimale dayalı yorumlamaktayım. Boşanma dosyasında; Eşit kusur nedeniyle değil yoksulluk durumunuzun oluşmadığına kanaat getirilerek eğer varsa yoksulluk nafakası talebiniz reddedilmiş olmalı.

Yapmanız gereken, dosyalarınızla birlikte doğrudan bir avukata danışmak ve yazılı destek almaktır.

Saygılarımla,
Old 15-11-2019, 18:00   #4
Av. Hatun Olguner

Ben ilk davada yoksulluk nafakası talebinin reddedilmiş olma ihtimaline göre cevap verdim... Ufuk Hanım'ın dedigi gibi ilk davada yoksulluk nafakası talep edilmediyse tabiiki boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde yeni bir dava ile istenebilir...soru sahibinin bu konuya açıklık getirmesi halinde daha sağlıklı yorum yapılabilir...
Old 15-11-2019, 21:45   #5
Konuk

Oncelikle her iki degerli hukukcumuza da cevaplari nedeniyle tesekkur ederim. Kararda " Davali icin verilmis olan aylik 300Tl tedbir nafakasinin kararin kesinlesmesine kadar devamina, yoksulluk nafakasi taleplerinin reddine " seklinde hukum kurulmus yani esit kusur bulundugundan mi yoksa devlet memuru oldugum icin mi talep reddedilmis acikca yazilmamis . Bu halde bir avukat ile calissam bu eksik husus nedeni ile nafaka baglanmasi takdir edilebilir mi. Neticede bosanma neticesinde somut sekilde fakirlik durumuna, ustelikte eski esimin ekonomik siddetleri nedeniyle dusuruldugumu kanitlayabilmekteyim.
Old 16-11-2019, 09:00   #6
Av. Hatun Olguner

Maalesef yoksulluk nafakası talebiniz reddedildiği ve bu karar kesınlestiğiiçin artık yeni bir dava ile isteyemezsiniz....
Old 16-11-2019, 11:05   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Oncelikle her iki degerli hukukcumuza da cevaplari nedeniyle tesekkur ederim. Kararda " Davali icin verilmis olan aylik 300Tl tedbir nafakasinin kararin kesinlesmesine kadar devamina, yoksulluk nafakasi taleplerinin reddine " seklinde hukum kurulmus yani esit kusur bulundugundan mi yoksa devlet memuru oldugum icin mi talep reddedilmis acikca yazilmamis . Bu halde bir avukat ile calissam bu eksik husus nedeni ile nafaka baglanmasi takdir edilebilir mi. Neticede bosanma neticesinde somut sekilde fakirlik durumuna, ustelikte eski esimin ekonomik siddetleri nedeniyle dusuruldugumu kanitlayabilmekteyim.
Evet, devlet memuru olduğunuz ve sürekli geliriniz bulunduğu için yoksulluk nafakası talebiniz reddedilmiş. Kesin hüküm oluşmuş.
Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi