Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vadesinden Önce İpoteğin Ödenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2010, 12:33   #1
Avsibel

Varsayılan Vadesinden Önce İpoteğin Ödenmesi

Sayın meslektaşlarım acilen cevaplarınızı bekliyorum.Müvekkil vadesinden önce ipotek borcunu ödeyerek ipoteği kaldırmak istemektedir.Fakat ipotek alacaklısı bu ödemeyi kabul etmemektedir.Bu durumda vadesinden önce dava açarak mahkeme veznesine ipotek bedelini yatırıp ipoteğin fekkini istemek mümkün müdür?SAYGILARIMLA
Old 17-02-2010, 22:00   #2
Av.M_K

Sayın Avsibel,
nasıl kira sözleşmesindeki süre dolduktan sonra bedelde anlaşamayan kiralayan ,sırf kiracıyı çıkarmak için ödemeyi kabuletmediğinde ,kiracı mahkemeden tevdi mahalli talepedebiliyorsa,aynen sizinde mahkemeden bankadan ipotek alacaklısı için hesap açtırılıp,bedelin okimsenin hesabına açıkça şu tarihli,şu borç sebebi ile yatırılmıştır açıklamasını yaparak mevduatı yatırabileceğinizi düşünüyorum

Saygılarımla
Old 17-02-2010, 22:32   #3
Av.Hasan Uğur

Sibel Hanım,
İpoteğin kaldırılması ile ilgili İcra ve İflas yasasında hüküm var ( m.153.). Gerçi 153.madde " vadesi gelmiş alacak" tan söz ediyor. Alacağını erken almak alacaklının yararına bir durum. Alacaklı bundan neden kaçınıyor, bunun mantığı ne anlamadım.
Borçlu ödemek istemesine rağmen vadesi gelmediği için alacalının alacağını almak istememesi, bu hak varsa bile hakkın kötüye kullanılmasıdır. Bu nedenle bence 153. maddeden yararlanabilirsiniz.
Old 17-02-2010, 22:53   #4
Av.M_K

şimdi aslında vadeli borçlar .borçlar kanunu ve mevzuatına göre vade tarihinde ödenir ,alacaklı vadeden önce ödemeleri kabul etmeyebilir ama anlaşılan sayınmeslektaşın belirttiği gibi burada kötü niyet var zira borç ipotek'e bağlı o yüzden yukarda belirttiğim gibi yapılacağını düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 17-02-2010, 23:44   #5
Gemici

Ben olayda kötü niyet olduğu düşüncesinde değilim, olsa olsa bankanın(alacaklının bir banka olduğu düşüncesindeyim) çıkar kaygıları söz konusudur.
Not: Yazdıklarım Alman hukukunda ipotek karşılığı verilen krediler için geçerli; Pek ihtimal vermiyorum ama Türk hukukunda durum değişik olabilir.

İpotek karşılığı verilen krediler genelde beş veya on senelik bir vade ile verilir ve faiz oranları sabittir. Kararlaştırılan bu faiz oranı tüm süre boyunca değişmez. Kredi vadesinden önce geri ödendiğinde bankanın bir faiz zararı olacaktır, eğer kredi sözleşmesi yüksek bir faiz oranı öngörüyorsa ve kredinin(vadeye uyulmadan) geri ödendiği tarihte faiz oranları düşük ise. Böyle bir zarara girmemek için banka kredinin sözleşmede belirtilen süreden önce geri ödenmesini red edebilir; kabul ettiği takdirde uğradığı faiz zararının tasfiyesini isteme hakkı vardır.

Saygılarımla
Old 18-02-2010, 13:04   #6
Avsibel

Vakit ayırıp değerli görüşlerini paylaşan bütün meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Sayın Hasan Uğur'un da belirttiği gibi İ.İ.K.153.madde'yi uygulamak en pratik yol galiba.SAYGILARIMLA
Old 18-02-2010, 22:52   #7
Gemici

Alıntı:
Yazan Avsibel
Vakit ayırıp değerli görüşlerini paylaşan bütün meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Sayın Hasan Uğur'un da belirttiği gibi İ.İ.K.153.madde'yi uygulamak en pratik yol galiba.SAYGILARIMLA

Sayın Avsibel,

pratik olandan değil, uygulanabilir olandan hareket etmenizi tavsiye ederim. Sayın Hasan Uğur'un verdiği örnek, kendisinin de belirttiği gibi " vadesi gelmiş alacak"la ilgili vadesi gelmemiş olan bir konut kredisi ile değil.

Olaya uygulanacak özel bir yasa ve bu özel yasanın özel bir hükmü var:

Bu özel hükmün uygulanabiliriliğini ve bankanın haklı olarak mı, yoksa haksız olarak mı ödemeyi kabul etmediğini kredi anlaşmasından çıkarabilirsiniz. Sözleşmede kredi ilişkisinin hangi koşullar altında sona ereceği belirtilmiştir kanımca.

Alıntı:
KONUT FİNANSMANI SİSTEMİNE İLİŞKİN ÇEŞİTLİ KANUNLARDA

DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Kanun No. 5582 Kabul Tarihi : 21/2/2007

MADDE 24 – 4077 sayılı Kanuna 10/A maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 10/B maddesi eklenmiştir.

"Konut Finansmanı Sözleşmeleri

MADDE 10/B – Konut finansmanı kuruluşları tüketicilere sözleşme öncesinde kredi veya finansal kiralama işlemleri ile ilgili genel bilgiler vermek ve tüketiciye teklif ettikleri kredi veya finansal kiralama sözleşmesinin koşullarını içeren Sözleşme Öncesi Bilgi Formu vermek zorundadır. Tüketici teklifi kabul edip etmemekte serbesttir.
.............Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit, değişken veya aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilir. Oranın sabit olarak belirlenmesi halinde sözleşmede başlangıçta belirlenen oran her iki tarafın ortak rızası dışında değiştirilemez. Oranın değişken olarak belirlenmesi halinde ise, başlangıçta sözleşmede belirlenen oran, dönemsel geri ödeme tutarı yine başlangıçta sözleşmede belirlenecek olan azami dönemsel geri ödeme tutarını aşmamak koşuluyla ve yine sözleşmede belirlenecek yurt içinde veya yurt dışında genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan bir endeks baz alınarak değiştirilebilir. Oranların değişken olarak belirlenmesi halinde bu yöntemin muhtemel etkileri konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesi şarttır. Bu amaçlarla kullanılabilecek referans faizler ve endeksler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, tüketicilerin bilgilendirilme yöntemlerine ilişkin usûl ve esaslar ise Bakanlık tarafından belirlenir.

Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda bir ya da birden çok ödemeyi vadesinden önce yapabilir. Her iki durumda da konut finansmanı kuruluşu, vadesinden önce ödenen taksitler için gerekli faiz indirimini yapmakla yükümlüdür. Ödenen miktara göre gerekli faiz indiriminin ve kredinin tüketiciye yıllık maliyet oranının hesaplanmasında Bakanlık tarafından çıkartılan ilgili yönetmelik hükümleri uygulanır.

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme ücreti talep edilebilir. Erken ödeme ücreti gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın yüzde ikisini geçemez. Oranların değişken olarak belirlenmesi halinde tüketiciden erken ödeme ücreti talep edilemez.

Konut finansmanı sözleşmelerinde asgari olarak aşağıdaki unsurlara yer verilmesi zorunludur:......................................

'ipotek borcunu' derken verilen kredinin konut üzerine konulan ipotek üzerinden güvence altına alınmasını kast ediyorsanız, belirttiğim hükmün uygulanması gerekir, yok eğer başka bir şey kast ediyorsanız, ve olay benim dıurum algıladığım gibi değilse, yazdıklarımı okuyup geçin.

Saygılarımla
Old 19-02-2010, 09:50   #8
Avsibel

Sayın Gemici verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.Sayenizde yeni bilgiler edindim.Olay konut kerdisi değil ama ben yazdıklarınızı okuyup geçmedim.Az önce de söylediğim gibi sayenizde yeni bigiler edindim.Çok teşekkür eder SAYGILAR SUNARIM.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi