Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2014 yılı Emsal Nafaka Miktarı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2014, 12:10   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Dikkat 2014 yılı Emsal Nafaka Miktarı

Müvekkilin biri 4. sınıf diğeri 6. sınıf olan iki çocuğu vardır babaları Davalı polis memuru olup 2014 yılı maaş bordrosunda 3000 TL'ye yakın geliri görünmektedir.

12/01/2012 tarihinde anlaşmalı boşanılmış olup protokol ile belirlenen iki çocuk için 150'şer liradan 300 TL iştirak nafakasına hükmedilmiştir.

Gelinen noktada nafaka artırım davası açtık ve 500+500=1000 TL talep ettik bugün duruşması vardı davalı 500 TL ödeyeyim diye bir teklif sundu hakim bana baktı ne diyorsunuz avukat bey isterseniz davayı bitirebilirim dedi ben de kabul etmeyip talebimizi yineliyoruz dedim hakim tanık dinletmek istemiyorsunuz sanırım diyince (dosyayı incelemek istediğini düşünerek) tanık için süre istedim.

Ve şuan kafam karışmış durumda Müvekkil tutturmuş polisler 750-800 TL nafaka ödüyor diye sizce bu durumda ne kadar nafakaya hükmedilir baktığınız gördüğünüz davalardan emsal ile yolumu aydınlatır mısınız.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Old 13-03-2014, 09:34   #2
av.oya altay

Sn.Meslektaşım,
Genel olarak polisler ne kadar nafaka öder diye bir cevap vermek mümkün değil.Zira tarafların sosyo-ekonomik durumları, talep edilen nafakayı doğuran ihtiyaç yada harcama kalemleri, hakimin takdiri gibi pek çok subjektif etken dikkate alınmalıdır.Ancak karşı tarafın kabul ettiği 500 Tl (toplamda diye anlıyırum) oldukça az bir miktardır.Bence Hakimin en fazla toplamda 600-800 arası bir rakam vereceğini düşünüyorum.Zira boşanma tarihinden sonra geçen sürenin de 2 yılı aşkın olduğunu düşünürsek bu miktarlar civarında olacaktır.Ancak yine de nafaka artışı hakkında verilen son Yargıtay kararlarına bakmak iyi olur.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi