Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlik Ücretİ Tespİtİ Davasi!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2010, 12:39   #1
furugferruhzad

Varsayılan Avukatlik Ücretİ Tespİtİ Davasi!

Önceki yönetmeliğe göre;Ücret anlaşmazlıklarını Baro hakem kurulu karara bağlıyordu.Bildiğiniz üzere Anayasa mahkemesi bunu iptal etti.

SORU: Artık ücret anlaşmazlıklarını genel yetkili mahkemeler mi çözecek?
Bu hususta genel yetkili mahkemelerde tespit niteliğinde bir dava açılabilir mi?Asgari tarifeye göre vekalet ücretimin bir kısmını haricen yapılan ödeme ile tahsil ettim.Kalan miktar ise çekişmeli.Bu hususu genel yetkili mahkeme mi çözecek.Açılacak dava bir eda davası mı tespit davası mı olacak?Sadece tespit davası açılabilir mi?Hukuki yarar yokluğundan RED gelir mi?Saygılarımla.
Old 02-09-2010, 12:57   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Önceki yönetmeliğe göre;Ücret anlaşmazlıklarını Baro hakem kurulu karara bağlıyordu.Bildiğiniz üzere Anayasa mahkemesi bunu iptal etti.

SORU: Artık ücret anlaşmazlıklarını genel yetkili mahkemeler mi çözecek?
Bu hususta genel yetkili mahkemelerde tespit niteliğinde bir dava açılabilir mi?Asgari tarifeye göre vekalet ücretimin bir kısmını haricen yapılan ödeme ile tahsil ettim.Kalan miktar ise çekişmeli.Bu hususu genel yetkili mahkeme mi çözecek.Açılacak dava bir eda davası mı tespit davası mı olacak?Sadece tespit davası açılabilir mi?Hukuki yarar yokluğundan RED gelir mi?Saygılarımla.

"Avukatlık ücret alacağının tahsili" davası açacaksınız. Eda davası açılması mümkünse," tespit" davası açılamaz. Alacağın miktarına göre sulh ve asliye hukuk mahkemesinde açmalısınız. Eğer bir kısım alacağınızdan kuşku duyuyorsanız, "fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak" "kısmi" dava açabilirsiniz.
Old 03-09-2010, 11:49   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Suat Bey'in düşüncelerine katılıyorum . Ayrıca sadece asgari ücret tarifesindeki bedeli değil eğer mümkünse ve o takdirde fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak ; yaptığınız masraf ve ödediğiniz avansları , vekaleti ifa sebebiyle uğradığınız zararları da isteyin.
Old 03-09-2010, 11:57   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
vekaleti ifa sebebiyle uğradığınız zararları da isteyin.
Sayın M.Serdar Demirtaş

"Vekaleti ifa sebebiyle uğranılan" birkaç zarar örneği verebilir misiniz?

Saygılarımla
Old 03-09-2010, 12:01   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Müvekkilin duruşmasına girerken ayağımın kayıp düşmesi ya da karşı tarafın sözlü ya da fiili saldırısına uğramam , ya da mezkur müvekkilin işiyle meşgulken uğradığı takibe yönelik itirazın son günü büroma gelen ve beni bulamayıp başka avukata giden kaybettiğim başka bir müvekkil v.s.
Old 03-09-2010, 12:18   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Müvekkilin duruşmasına girerken ayağımın kayıp düşmesi ya da karşı tarafın sözlü ya da fiili saldırısına uğramam , ya da mezkur müvekkilin işiyle meşgulken uğradığı takibe yönelik itirazın son günü büroma gelen ve beni bulamayıp başka avukata giden kaybettiğim başka bir müvekkil v.s.

Çok ilginç bahaneler olmuş. Ben bunları espri olarak kabul ediyorum.
Old 03-09-2010, 12:19   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın Demirtaş, bu zararlarla müvekkiliniz arasındaki illiyet bağını nasıl kuruyorsunuz?
Old 03-09-2010, 12:21   #8
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Anladım Suat Bey , demekki şanslı bir kulsunuz oysa benim başıma sürekli böyle dertler gelir ; artık ben de öteki dünyada size verilenleri talep ederim
Old 03-09-2010, 12:23   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Anladım Suat Bey , demekki şanslı bir kulsunuz oysa benim başıma sürekli böyle dertler gelir ;

Şanslıyımdır.

Alıntı:
artık ben de öteki dünyada size verilenleri talep ederim [/

Verirlerse, şanssızsınızdır.
Old 03-09-2010, 12:26   #10
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Cengiz Bey ; B.K. 394'le ilgili araştırma yapılabilir.
Old 03-09-2010, 12:33   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Bu örneklerdeki "zarar" ile "vekalet görevinin ifası" arasında nedensellik bağı kurulması mümkün değildir kanısındayım.

Ben hiç bir avukatın müvekkilinden alçı parası istediğini görmedim. Ya da hiç bir avukatın müvekkiline "senin işini yaparken beni arayıp bulamayan olası müvekkillerden kazanacağım ücreti de bana ver" dediğini duymadım.
Old 03-09-2010, 12:39   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ

Olabilir mi? Eh belki olabilir... Ama bunların gerçekleşmesi ile müvekkilin ne ilgisi var, onu anlayamadım...
Old 03-09-2010, 12:42   #13
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Müvekkil ; iş sahibidir değil mi ! O halde neden , burnu aksa işverenden tazmini isteyen işçi kadar hakkımız olmasın ! Etrafınız alçı parasına ihiyacı olmayan avukatlarla çevrili olabilir ama benim çevremde hem o paraya hem de alçılı olarak işe gelemediği için mahrum kaldığı gelire ihtiyacı olan çok sayıda avukat var.
Old 03-09-2010, 12:42   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Bu örneklerdeki "zarar" ile "vekalet görevinin ifası" arasında nedensellik bağı kurulması mümkün değildir kanısındayım.

Ben hiç bir avukatın müvekkilinden alçı parası istediğini görmedim. Ya da hiç bir avukatın müvekkiline "senin işini yaparken beni arayıp bulamayan olası müvekkillerden kazanacağım ücreti de bana ver" dediğini duymadım.

Hatta "uygun" nedensellik bağı gerekir...
Old 03-09-2010, 12:56   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Müvekkil ; iş sahibidir değil mi ! O halde neden , burnu aksa işverenden tazmini isteyen işçi kadar hakkımız olmasın ! Etrafınız alçı parasına ihiyacı olmayan avukatlarla çevrili olabilir ama benim çevremde hem o paraya hem de alçılı olarak işe gelemediği için mahrum kaldığı gelire ihtiyacı olan çok sayıda avukat var.

Sorun avukatın paraya ihtiyacının olup olmadığı değildir. Taleplerin yasal dayanağının olup olmadığıdır. Sizin talep diye sıraladığınız şeyler, yasal dayanağı olan talepler değil, müvekkile ileri sürülecek bahanelerdir. Ne zaman süreceksiniz? Anlaşmış olduğunuz vekalet ücretini dahi ödemeye yanaşmayan müvekkile süreceksiniz. Ama dava yoluyla böyle talepleri öne süremezsiniz.
Old 03-09-2010, 12:57   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Cengiz Bey ; B.K. 394'le ilgili araştırma yapılabilir.

Bu araştırmayı yapıp sonucunu THS'de yazarsanız seviniriz.
Old 03-09-2010, 13:38   #17
Adli Tip

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ

İşçiyi işçi yapan, onun işverene "bağımlılığı"dır.
Avukatlığı avukatlık yapan ise "bağımsızlık"tır.

İşçi işverene, "sen beni çalıştırmasaydın, belki daha iyi iş bulurdum" diyemez.
Ama "sen bana bunu yaptırdın, ben de yaptım hasta oldum" diyebilir.

Avukat, işi kabul ederken serbest olduğu gibi, işi icra ediş tarzı da tamamen kendi tassarufundadır.

Saygılarımla,
Old 03-09-2010, 18:03   #18
gülnihal çevik

görevli mahkeme olarak sulh yada asliye denmiş, vekaler ilişkisinin doğduğu esas davaya bakan mahkeme görevli değil midir?
Old 03-09-2010, 18:10   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
görevli mahkeme olarak sulh yada asliye denmiş, vekaler ilişkisinin doğduğu esas davaya bakan mahkeme görevli değil midir?

Uygulamada bir defa başımdan geçtiği gibi, esas davaya bakan mahkemede açılan davada görevsizlik kararı verilmedi.
Old 03-09-2010, 18:33   #20
Altın Kalem

M.Serdar Alataş a katılıyorum. Neden yoksun kalınan kar çerçevesinden olaya bakmıyorsunuz anlayamadım. Benim başıma gelen bir olayda, nedensiz yere azledildim. O davada çıkar çatışması olduğu için alamadığım bir vekaleti de kaybettim. Bu yeterince örnekleyici ve illi olmuştur sanırım sevgili meslektaşlarım, ne dersiniz?
Old 03-09-2010, 20:38   #21
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Altın Kalem
Benim başıma gelen bir olayda, nedensiz yere azledildim. O davada çıkar çatışması olduğu için alamadığım bir vekaleti de kaybettim.
Sayın Altın Kalem
Bir koyundan iki post çıkmaz:
1- Azledildiğiniz takdirde müvekkilinizden avukatlık ücretinizi (ve karşı tarafın ödeyeceği avukatlık ücretini) alabilirsiniz.
2- Çıkar çatışması olduğu için dava dışı üçüncü kişilerden alamadığınız avukatlık ücretini ise kimseden alamazsınız. Çünkü avukatlık ücreti hukuki yardımın karşılığıdır. Hukuki yardımda bulunmazsanız avukatlık ücreti istemeye hakkınız olmaz.

Alıntı:
Neden yoksun kalınan kar çerçevesinden olaya bakmıyorsunuz anlayamadım.
Yukarıda 2.maddede açıklanan nedenle kâr çerçevesinden bakamıyoruz. Avukatlar kâr etmezler. Hukuki yardımda bulununca avukatlık ücreti alırlar. Avukatlığı asla tacirlikle karıştırmamak gerekir. Kıyas yoluyla tacirler için konulan hükümleri avukatlıkta uygulamamak gerekir.
Alıntı:
Bu yeterince örnekleyici ve illi olmuştur sanırım sevgili meslektaşlarım, ne dersiniz?
Tacirlikle avukatlığın ''illi'' olması istenen bir çözüm değildir.

Saygılarımla
Old 03-09-2010, 20:46   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Altın Kalem
M.Serdar Alataş a katılıyorum. Neden yoksun kalınan kar çerçevesinden olaya bakmıyorsunuz anlayamadım. Benim başıma gelen bir olayda, nedensiz yere azledildim. O davada çıkar çatışması olduğu için alamadığım bir vekaleti de kaybettim. Bu yeterince örnekleyici ve illi olmuştur sanırım sevgili meslektaşlarım, ne dersiniz?

Sayın Av. Armağan Konyalı'nın isabetle belirttiği gibi, haksız azil halinde, müvekkiliniz size vekalet ücretinizin tamamını ödemek zorundadır. Bu itibarla vekalet ücretinizi ödememişse faizi ile birlikte talep ve dava edebilirsiniz.

Böyle bir durumda ise, yoksun kalınan bir şey olmaz.
Old 06-09-2010, 11:25   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Altın Kalem

Benzer olaylar her meslektaşın başına gelebilir. Mühim olan akabinde ne yaptınız? Dava açtınız mı? Açtıysanız, mahkeme ve Yargıtay sizi haklı buldu mu? Bunlar olmadıysa, yazdıklarınız size meslek hayatınızda tecrübe katacak olaylardan olup, bizim için bir hukuki değeri yoktur.

Bu nedenle mesajınıza yanıt veren Sayın Av.Armağan Konyalı'ya katılıyorum.
Old 06-09-2010, 14:41   #24
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Avukatlar kâr etmezler. Hukuki yardımda bulununca avukatlık ücreti alırlar.

Saygılarımla

Sayın Konyalı ; bu mütaalanızla vergi dairesine başvurduğum takdirde , hakkımda vergi tahakkuk ettirilmesini engelleyebilmem gerekir değil mi ? Kâr etmediğimize göre vergi de ödememeliyiz.
Bizler vâkıf değiliz , yardım kurumu değiliz ve bilgi ticareti yapıyoruz.Ayrıca Sayın Adli Tip'in belirttiği gibi bağımsız da değiliz..Bağımsızlık irade demektir , başkasının iradesine rağmen kendi irademiz doğrultusunda karar verebilmemizdir.İşi kabul etmemek bizim hukuki irademizle ilgili değildir ; konunun dışındaki kişilerin iradesinden ya da bağımsızlığından söz edilemez , edilse de kimsenin umrunda olmaz ; önemli olan sürece dahil olan kişilerin bağımsızlığıdır.Azil halinde işe iade davası açıp , müvekkilin 'iradesine rağmen' mezkur işi takip edebiliyorsak bizim bağımsızlığımızdan söz edilebilir.
Kaldıki tacir olup olmamamız ya da kâr edip etmememiz vekaletle iş gördüğümüz gerçeğini değiştirmeyip ; vekaletsiz iş görenin bile B.K.413 uyarınca kusursuz dâhi olsa uğradığı zararları iş sahibinden isteyebileceğinden vekalete istinaden iş gören bizlerin de böyle bir hakkı olmalıdır.Vekilin , vekillik sözleşmesinin gereği olarak yerine getirdiği işler için yaptığını ileri sürdüğü giderler tespit edilirken elbette dürüstlük kuralları çerçevesinde araştırma yapılmalı ; ancak dar yorum yapılmamalıdır.
Old 06-09-2010, 14:56   #25
Adli Tip

Avukatlık Kanununa tabiyiz. Kanun, avukat azledilirse ne olacağını açıkça belirtmiş.

Saygılar,
Old 06-09-2010, 16:30   #26
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Sayın Konyalı ; .
Son mesajınızı bana göndermişsiniz ama iddialarınızın tamamı geçersiz olduğundan elime bir şey geçmedi.
Old 22-07-2011, 22:04   #27
tiryakim

2008 yılında açılan bir boşanma davası veya diğer davalarda 2011 yılında sonuçlanmışsa avukatlık ücretinin belirlenmesinde 2008 mi yoksa 2011 mi esas alınır ?
Old 23-07-2011, 04:31   #28
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan tiryakim
2008 yılında açılan bir boşanma davası veya diğer davalarda 2011 yılında sonuçlanmışsa avukatlık ücretinin belirlenmesinde 2008 mi yoksa 2011 mi esas alınır ?

2011
Old 23-07-2011, 08:43   #29
emrahcevik

benzer bir durum bizim de başımıza geldi. müvekkil, bir meslektaşımızla anlaşıyor. meslektaşımız bizden izin alma gereği dahi duymadan sondan bir önceki celse -bilirkişi raporunun lehimize olduğunu belirteyim- dosyaya vekaletini sunuyor. vekalet sunduktan hemen sonra azlediliyoruz.

dava müvekkil lehine sonuçlanıyor. azlin haksız olduğunu düşünüyoruz. yükümlülüklerimize aykırı bir davranışta bulunmadık.

müvekkilden, karşı vekalet ücretini talep etmek için dava açacağız. fakat karşı vekalet ücretini talep hakkının öncelikle onun tahsili veya tahsil edilmiş sayılması şartına bağlı olduğunu belirten yargıtay kararları var. davalı dosyaya teminat mektubu sundu. ve kararı temyiz etti.

şimdi sıkıntımız dosyaya sunulan banka teminat mektubunun "tahsil edilmiş sayılma" kriterine uyup uymadığıyla ilgili. dosyanın bozulup gelme ihtimali de var.

açılacak davada mahkeme bu hususu sanırım bekletici mesele yapacak ve kararını ona göre verecek.

ayrıca meslektaşımıza yaptığı şeyin "ayıp" olduğunu duruşmadan çıktıktan sonra belirttim. birkaç milyar için insanın bu kadar küçülmemesi gerekir.
Old 25-07-2011, 12:21   #30
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Karar tarihindeki av.as.üc.tar. ne göre belirlenir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi