Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zorunlu Trafik Sigortasının Araç Zararını Karşılamaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2013, 13:58   #1
detay82

Varsayılan Zorunlu Trafik Sigortasının Araç Zararını Karşılamaması

15.07.2013 tarihinde müvekkilin değerli aracına, polisin tuttuğu tutanağa göre, %100 kusurlu olarak başkası çarpıyor.
Araç servise götürülüyor, 20.000 TL civarında tamir masrafı çıkıyor. Ancak bu parayı sigorta şirketi ödemekten kaçınıyor. Poliçede 24.000 TL ye kadar sigorta varken.

Araç hala serviste bekliyor. Ne yapabiliriz?

Aklıma gelen, araç ile ilgili hem tamirat tutarı hem de aracın değer kaybı yönünden mahkemeden tespit yaptırıp bilirkişi raporuyla tespit edilen bu tutar üzerinden sigortaya ve işletene karşı icra takibi yapmak.

Tecrübesi olan meslektaşlarımın yardımcı olmalarını saygı ile dilerim.
Old 27-11-2013, 16:56   #2
Erkan Uygun

Araç hala tamir edilmediyse,tespit yaptırmak iyi bir seçenek.Tespitten sonra icra takibi yapılabilir.bu tip uyuşmazlıklarla ilgili olarak Sigorta hakem heyetleri görev yapmaya başladı.40.000 TL nin altındaki uyuşmazlıklarda heyetin kararı kesin diye biliyorum.Verilen karar emin olmamakla birlikte ilam hükmünde.Sigorta hakem heyeti konusunu daha detaylı araştırıp,ilam niteliğinde bir kararla icra takibi yapmak daha iyi olur diye düşünüyorum.Ancak ilamsız icra takibi de çözüm olabilir.
Old 03-12-2013, 16:18   #3
fatihuc

Tespite gerek olmadığı görüşündeyim zaten sigorta şirketi eksper göndermiştir zarar bedeli konusunda aranızda ihtilaf yok ise bu durumda boşuna zarar tespit yapmanızın anlamı yok ikinci husus bana zarar bedeline bakarak perte yakın bir hasar var gibi geldi dolayısıyla onarım masrafını doğrudan talep etmeden aracın hasarlı haldeki değeri ( sigorta şirketi eksperi alıcı bulmuş olabilir ) ve piyasa rayicini öğrenin ve piyasa rayicinden hasarlı değeri çıkarıp onarım masrafını geçiğ geçmediğine bir bakmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca sigorta şirketinin ret yazısını avukat olarak talep edin ret sebebini öğrendikten sonra www.sigortatahkim.org.tr den başvuru yapabilirsiniz artık 5000 TL üzerine itiraz yoluda açık
Old 04-12-2013, 16:36   #4
detay82

Alıntı:
Yazan fatihuc
Tespite gerek olmadığı görüşündeyim zaten sigorta şirketi eksper göndermiştir zarar bedeli konusunda aranızda ihtilaf yok ise bu durumda boşuna zarar tespit yapmanızın anlamı yok ikinci husus bana zarar bedeline bakarak perte yakın bir hasar var gibi geldi dolayısıyla onarım masrafını doğrudan talep etmeden aracın hasarlı haldeki değeri ( sigorta şirketi eksperi alıcı bulmuş olabilir ) ve piyasa rayicini öğrenin ve piyasa rayicinden hasarlı değeri çıkarıp onarım masrafını geçiğ geçmediğine bir bakmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca sigorta şirketinin ret yazısını avukat olarak talep edin ret sebebini öğrendikten sonra www.sigortatahkim.org.tr den başvuru yapabilirsiniz artık 5000 TL üzerine itiraz yoluda açık

Aracın değeri 60.000 TL civarında dolayısıyla pert sayılmaz. Sigorta şirketi talebi ret etmiyor. Oyalama taktiği izliyor aylardır. Ben de günlerdir etkili biriyle görüşmeye çalışıyorum bir türlü muhatap bulamıyorum. Eksper topu sigorta şirketine atıyor vs. vs.

Delil tespiti ile hasarın ve aracın değer kaybının hesaplattıktan sonra çarpan aracın sahibine ve sigorta şirketine ilamsız icra takibi yapmayı düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi