Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

petrol bayilik sözleşmesinin feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2012, 15:00   #1
NAZ80

Varsayılan petrol bayilik sözleşmesinin feshi

müvekkil şirket energy aş petrol dağıtım şirketi ile bayilik sözleşmesi imzalamıştır.Energy dağıtım şirketi artık bayilerine mal veremeyip malı bpden alıp veriyormuş müvekkil şirketin sözleşmeyi fesh etme şansı var mıdır.
Old 17-01-2012, 15:17   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
müvekkil şirket energy aş petrol dağıtım şirketi ile bayilik sözleşmesi imzalamıştır.Energy dağıtım şirketi artık bayilerine mal veremeyip malı bpden alıp veriyormuş müvekkil şirketin sözleşmeyi fesh etme şansı var mıdır.
Sayın NAZ80;

Sözleşmeye vakıf olmadan, diğer bir deyişle içeriğini incelemeden sözleşmeyi feshetme konusunda yorum yapmak mümkün olmaz. Sözleşmenin feshiyle sanırım, herhangi bir cezai şart/tazminat ödemeksizin mevcut ticari bağlantının sonlandırılmasını kastediyorsunuz.

Sözleşmenin sona ermesiyle ilgili olarak kararlaştırılmış hükümlere; sözleşmenin sona ermesinde kusuru olan/olmayan tarafın durumuna, mücbir sebeple ilgili düzenlemeye, cezai şart hususuna, belirttiğiniz durum değişikliğinin petrol dağıtım şirketince öngörülebilir olup olmamasına, ortaya çıkması muhtemel maddi ve /veya itibari zararlara vs.. bakmak gerekir.

Saygılarımla..
Old 17-01-2012, 15:33   #3
NAZ80

Engin bey ben sözleşmeyi okudum. Her şey bayi aleyhine sözleşmede doğal olarak dağıtım şirketi hazırladığı için dağıtım şirketi aleyhine hiç bir madde yok. Belki pertol kanuna dayanarak aleyhine madde bularak fesh edebiliriz diye düşünüyorum.
Old 17-01-2012, 15:47   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan NAZ80
Engin bey ben sözleşmeyi okudum. Her şey bayi aleyhine sözleşmede doğal olarak dağıtım şirketi hazırladığı için dağıtım şirketi aleyhine hiç bir madde yok. Belki pertol kanuna dayanarak aleyhine madde bularak fesh edebiliriz diye düşünüyorum.
Başlı başına -sadece-sözleşme hükümleri uyarınca yorumda bulunmak yeterli olmaz. Her ne kadar sözleşme serbestisi gereği taraflar genel kaidelere aykırılık teşkil etmeyecek biçimde sözleşme tanzim edebilirler ise de, sözleşmenin ifa edilememesinden dolayı mağduriyet yaşayan/yaşaması ihtimali bulunan taraf açısından dürüstlük ve iyi niyet kuralları gereği değerlendirmede bulunmak gerekir.

Dolayısıyla, dağıtım firması lehine gibi görülen sözleşmeyi karşı tarafın haklarını kısıtlayıcı tarzda yorumlama imkanı bulunabiliyor ise sözleşmenin bayi tarafından feshinin hakkaniyet temelinde gerçekleşebilmesi de mümkün olabilecektir.

Konuya, Petrol Kanunu'ndan ziyade genel hükümlere göre, yani tekraren söylemek gerekir ise Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu'ndaki dürüstlük ve iyi niyet kuralları uyarınca yaklaşmak daha uygun olur kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi